Lampa wisząca z gałęzi DIY

 Lampa z gałęzi DIY

Fot. Agnieszka Boeske / kundeleknabiegunie.com

Naturalność, wykorzystanie tego, co jest pod ręką, skandynawska prostota także w wykonaniu – tym wyróżnia się lampa wisząca z gałęzi. Zawiera też w sobie modny, industrialny element, czyli uproszczoną formę lampy składającej się z przewodu, oprawki oraz dekoracyjnej żarówki. Jak wykonać taką praktyczną dekorację krok po kroku?

– Ta lampa przykuwa uwagę każdego, kto nas odwiedza. Sami ją bardzo lubimy – opowiada Agnieszka Boeske, pomysłodawczyni lampy i autorka bloga kundeleknabiegunie.com. – Jest coś takiego w drewnie, że buduje ono poczucie bezpieczeństwa oraz ciepła domowego – dodaje.

Skąd pomysł na lampę z gałęzi?

– Kiedy w ogrodzie obumiera bez, jest to bardzo smutny moment. Tak stało się właśnie u nas, po ciężkiej lapońskiej zimie, kiedy jedynie połowa drzewa dotrwała do wiosny. Jednocześnie byliśmy w trakcie remontu domu, urządzając go rzeczami zrobionymi własnoręcznie lub kupionymi w second-handzie – wspomina Agnieszka. – Wycinając tę obumarłą gałąź, uderzyła nas myśl, że jest to piękne drewno, o niezwykłym kształcie. Wykańczając w kuchni kąt z biurkiem do pracy na stojąco, brakowało nam wciąż lampy, która nad tym blatem dawałaby światło dla wieczornej pracy przy komputerze – opowiada. – Obumarłe drewno, które przez pewien czas przebywało na dworze, zaczyna się przebarwiać. Ta ciekawa różnorodność kolorystyczna ukazała się zwłaszcza w momencie, gdy zabraliśmy się do okorowania gałęzi. Pod korą kryły się piękne jasne i ciemne ślady historii, jaką drzewo przeszło – tę naturalną historię drewna Agnieszka postanowiła wykorzystać jako niebanalny element potrzebnej lampy.

 Lampa wisząca z gałęzi DIY

Fot. Agnieszka Boeske / kundeleknabiegunie.com

Lampa z gałęzi DIY – co będzie potrzebne?

Do wykonania lampy z podwieszanej pod sufitem gałęzi potrzebne będą:

  • dwa haki gwintowane;
  • lina / sznur jutowy
  • okorowana gałąź
  • kabel dwużyłowy, miękki
  • kostka elektryczna lub szybkozłączka
  • dwie oprawki oraz żarówki
  • plastikowe uchwyty do mocowania kabla.

Koszt: około 100 zł.

Czas: 2 tygodnie schnięcia drewna + 3 godziny na okorowanie i montaż.

Lampa wisząca z gałęzi krok po kroku

Gałąź najłatwiej pozbawić kory za pomocą zaokrąglonego dłuta do drewna, jednak także zwykłym, dobrze naostrzonym nożem można sobie poradzić. Okorowana gałąź należy zostawić na 2 tygodnie do przeschnięcia w temperaturze pokojowej.

Kolejny etap to przymierzenie gałęzi do miejsca, w którym ma zawisnąć, i ustalenie dwóch punktów zawieszenia, tak by jej ciężar rozkładał się mniej więcej równomiernie. W miejscach tych należy wkręcić w sufit haki.

Zdecydowanie łatwiej jest najpierw zawiązać linę na gałęzi, a następnie przywiązać ją do haka. Idzie to o wiele szybciej i łatwiej jest wypoziomować w ten sposób gałąź.

Do wiszącej gałęzi należy poprowadzić kabel, który ukryty za liną oraz z tyłu za gałęzią nie będzie rzucał się w oczy. Przymocować go można za pomocą plastikowych uchwytów do kabla.

W zależności od tego, ile chcemy mieć punktów świetlnych, tak planujemy podłączenie żarówek i prowadzimy kable.

– Jest coś niezwykłego w tym, jak pomieszczenie łagodnieje, kiedy znajdują się w nim własnoręcznie wykonane przedmioty. Ściany, nawet jeśli nagie, zaczynają odbijać cieplejsze światło, wzrok zatrzymuje się na drewnie i człowiekowi przypomina się, jak ważna jest więź z naturą – zachęca Agnieszka.

www.kundeleknabiegunie.com

 Lampa z gałęzi DIY

Fot. Agnieszka Boeske / kundeleknabiegunie.com

Ocena: 0
Zdjęcia: Agnieszka Boeske / kundeleknabiegunie.com

POLECANE ARTYKUŁY