Jak zrobić wzór cegieł na ścianie: zrób to sam poradnik krok po kroku

Motyw surowej cegły na ścianach we wnętrzach jest szalenie modny. Najlepiej, jeśli mamy w domu po prostu ceglane ściany, wtedy wystarczy nie pokrywać ich tynkiem. Jeśli jednak nasze ściany wykonane są z innych materiałów, a nie mamy możliwości położyć płytek imitujących cegłę, możemy samodzielnie wykonać ceglany wzór. Podpowiadamy jak zrobić to krok po kroku.

Podkład gruntujący
Poziomica
Naklejanie szablonu
Nakładanie tynku
Odklejanie szablonu
 Efekt końcowy

7. Ceglana ściana gotowa!

Fot. Kalbar

Jeśli lubimy drobne remonty i dekorowanie domu, z pewnością wykonanie ceglanego wzoru na ścianie nie będzie stanowiło problemu. Jest to nieco czasochłonne, ale efekt wynagrodzi trud. W zrób to sam pokazujemy jak zrobić wzór imitujący cegły na ścianie.

Wzór cegły na ścianie: jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?

By wykonać wzór cegły na ścianie potrzebne nam będą: akrylowy podkład gruntujący, akrylowa zaprawa tynkarska z kruszywem o ziarnistości 0.6 mm, mocna taśma malarska lub odpowiedni szablon. Do tego niezbędna będzie paca, najlepiej ze stali nierdzewnej, wałek, kielnia i wiertarka z mieszadłem koszykowym do wymieszania zaprawy z wodą.

 

Wzór cegły na ścianie: instrukcja krok po kroku

1. Na początku należy pomalować ścianę podkładem gruntującym w kolorze takim, w jakim chcemy mieć spoiny naszego muru.

2. Po jego wyschnięciu za pomocą poziomicy wyznaczamy miejsca, gdzie nałożymy szablon, lub nakleimy taśmę malarską.

3. Następnie naklejamy na ścianę taśmę w taki sposób, by utworzył się charakterystyczny dla cegły wzór. Taśmę należy mocno docisnąć do ściany, by tynk nie dostał się pod nią i nie utworzył zabrudzeń.

4. Po dokładnym naklejeniu taśmy, możemy nałożyć tynk. Kładziemy dość grubą warstwę, mniej więcej taką jak grubość kruszywa w naszej zaprawie.

5. Po przeschnięciu tynku (po kilku godzinach) możemy odkleić taśmę. Należy robić to ostrożnie i delikatnie.

6. Po całkowitym wyschnięciu tynku (24 godziny) możemy za pomocą kielni nadać „cegle” drobne rysy i wgłębienia, by wyglądała bardziej naturalnie.

7. Ceglana ściana gotowa!

 Efekt końcowy

7. Ceglana ściana gotowa!

Fot. Kalbar

Ocena: 0
Tekst: : MS Zdjęcia: Kalbar

POLECANE ARTYKUŁY