W kolejnym odcinku zrób to sam pokazujemy pomysł na dekoracje z papieru. Tym razem - DIY łoś. Już nie musisz wydawać fortuny na designerskie poroże z modnego plastiku lub gonić na dziką zwierzyną w ciemnym lesie, by móc cieszyć się ze stylowej dekoracji z papieru - porożem we własnym wnętrzu! Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych ruchów samodzielnie zrobić poroże z tektury.

Jak zrobić poroże z tektury: przygotuj materiały

Do samodzielnego zrobienia poroża łosia z tektury potrzebne będą:

  • arkusz falistej tektury lub kartonowe pudło,
  •  wydruk szablonu do odrysowania,
  • kreda lub sucha pastel,
  • nożyk introligatorski, nożyczki, małe nożyczki do paznokci,
  • farba (Trend Edition Copper, Flügger),
  • klej do tektury (Vicol), taśma klejąca.

Zrób to sam: krok po kroku


Krok pierwszy: Obrysowujemy szablon

Pobierz szablon ze strony mjakmieszkanie.pl i wydrukuj go. Wytnij szablon, przyczep taśmą do tektury i przerysuj. Użyj do tego kredy lub suchej kredki pastelowej – na falistej tekturze trudno narysować proste krawędzie ołówkiem. Uwaga: głowa łosia powinna być ułożona prostopadle do linii falowania tektury!

Krok drugi: Wycinamy

Używając noża introligatorskiego przytnij karton z kilkucentymetrowym zapasem wokół szablonu – to ułatwi Ci precyzyjne wycinanie wzdłuż linii całości nożyczkami. Małe otwory zaś łatwiej będzie wyciąć zaokrąglonymi nożyczkami do paznokci (zaczynamy od środka, dziurawiąc karton czubkiem nożyczek, i docinamy przestrzeń do granicy obrysu).

Krok trzeci: Malujemy

Głowę i rogi malujemy z obu stron, kartonowe koła wystarczy z podbarwić z jednej (wcześniej w mniejszym kole robimy 2 podłużne nacięcia). Do pomalowania łosia użyliśmy farby z efektem miedzi Trend Edition Copper marki Flügger.

Krok czwarty: Składamy głowę łosia

Do miejsc na kartonie, które będziemy zginać, przykładamy linijkę i tępą stroną nożyczek przeciągamy wzdłużną linię. Ułatwi nam to pracę z materiałem. Aby nos łosia zagiąć bez kantów, należy w tym miejscu „rozprasować” fragment tektury przeznaczony do zgięcia. Można to zrobić rękojeścią nożyczek. Następnie nanosimy klej do tektury na małe zakładki i przyklejamy je do wewnętrznej strony głowy łosia.

Krok piąty: Sklejamy podstawę

Boczne zakładki szyi łosia przekładamy przez nacięcia w mniejszym kole. Zakładki wyginamy na zewnątrz i przyklejamy dla pewności. Następnie doklejamy drugie, większe koło tworzące podstawę do zawieszenia naszego trofeum.

Krok szósty: Przygotowanie głowy do zawieszenia

Na koniec wsuwamy poroże w dwa wycięcia na głowie łosia. U góry okrągłej podstawy robimy otwór i wieszamy łosia na ścianie.