Wróżby na andrzejki mają moc – tak powszechnie się uważa. Dlatego właśnie w andrzejki warto sobie powróżyć. Wigilia imienin św. Andrzeja to wyjątkowa okazja na spotkanie w gronie rodziny i znajomych. Od zawsze dzień był ściśle zwiazany z przepowiadaniem przyszłości i brały w nim udział wyłącznie panny chcące poznać imię przyszłego ukochanego. Mężczyźni podobne spotkania organizowali w wigilię imienin św. Katarzyny. To był czas, kiedy wróby andrzejkowe były traktowane bardzo poważnie. A jak jest dzisiaj? Obecnie w magię andrzejkowego wieczoru i prawdziwość przepowiedni wierzy już nie tak wielu ludzi. W Kościele katolickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, rozpoczynając Adwent, który jest czasem postu i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

W ten dzień możemy zorganizować towarzyskie spotkanie i stworzyć w domu odpowiedni mroczny nastrój do lania wosku i wróżb. Ale jeśli nie wybieramy się na imprezę, powróżmy sobie sami w domu. Impreza andrzejkowa nie obędzie się bez lania wosku.

.. Modne ozdoby i dekoracje domu na andrzejkowy wieczór

Lanie woski - jak to robić?

Andrzejkowe wróżby dotyczą najczęściej miłości i pomyślności w nowym roku. Najczęściej spotykane są wróżby z wosku, który się leje do zimnej wody. Wosk możemy lać bezpośrednio z palącej się świecy albo rozpuścić go wcześniej na małym ogniu w garnku. Przygotujmy też odpowiednio dużą misę z wodą, do której będziemy lać wosk.

Lanie wosku - po co klucz?

Wróżby na andrzejki polegają na laniu wosku na przykład przez ucho od klucza. Klucz, który w magicznej symbolice dotyczy sekretów, w andrzejkową noc ma nam je otwierać. Tak przelaną taflę wosku wyciągamy z wody i sprawdzamy pod światło, jaki cień daje na ścianie. Jego interpretacja może nam na przykład podpowiedzieć, z jakiego kraju pochodzi nasz wybranek albo gdzie będziemy mieszkać w nowym roku. Niektórzy twierdzą, że aby andrzejkowa wróżba się spełniła, trzeba kształt z wosku włożyć na noc pod poduszkę. Warto sprawdzić, czy działa!

Wróżby andrzejkowe: co oprócz lania wosku?

  • Wróżby andrzejkowe: buty

Ustawianie butów w rzędzie od ściany do drzwi to również bardzo popularna wróżba, szczególnie wśród dziewczyn. Ta osoba, której but przekroczy próg domu, pierwsza wyjdzie za mąż w danym roku.

  • Wróżby andrzejkowe: kartki z imionami

W noc z 29 na 30 listopada wkładamy pod poduszkę karteczki z męskimi lub żeńskimi imionami. Imię, które wyciągniemy rano spod poduszki, będzie nosił nasz przyszły ukochany / ukochana.

  • Wróżby andrzejkowe: kubeczki lub talerzyki

Pod talerzykami lub kubkami ukrywamy cztery przedmioty: różaniec, monetę, pierścionek, listek. Przestawiamy talerzyki, osoba, której wróżymy, wskazuje talerzyk. Odkrywamy jego zawartość. Wylosowany przedmiot mówi o naszej przyszłości. Różaniec symblizuje stan zakonny, moneta - bogactwo, pierścionek szybki zamążpójście, a listek - staropanieństwo.

  • Wróżby andrzejkowe: skórka od jabłka

Obieramy jabłko, starając się, by skórka była jak najdłuższa. Im dłuższa obierka, tym dłużej będziesz ze swoim chłopakiem. Następnie rzucamy ją za siebię przez lewę ramię. Litera, jaką utworzy obierka jabłka na podłodze, to początek imienia ukochanego.

..  Stół na Boże Narodzenie – pomysły i inspiracje >>>

..  Ozdoby choinkowe ręcznie robione – pomysły i inspiracje >>>

Świece i nastrojowe światło w domu - GALERIE ZDJĘĆ

Świece towarzyszą andrzejkom od dawna. Ale we wnętrzu warto je eksponować jak najczęściej - w ten sposób wyczarujemy bajeczny klimat.