Andrzejki. Modne ozdoby i dekoracje domu na andrzejkowy wieczór

Andrzejki – wieczór wróżb, miłosnej magii i dobrej zabawy – wymaga odpowiedniej oprawy. Dekoracja domu na andrzejkowy wieczór powinna się różnić od tej na halloween. Najlepiej, by nawiązywała do tradycyjnych obrzędów i była pełna światła.

Świece zapachowe na andrzejki
Świece blokowe na andrzejki
Świece na andrzejki
Nowoczesna dekoracja na andrzejki
Andrzejki w baśniowym stylu

Szczegóły aranżacji domu na imprezę andrzejkową warto dobrać w oparciu o przewidziany program wieczoru. Najpopularniejszą spośród andrzejkowych wróżb jest lanie wosku. Roztopiony wosk przelewa się przez ucho klucza do misy z wodą. Następnie zastygły kształt podnosi się do świecy lub lampy w ten sposób, by woskowy odlew rzucił cień na ścianę.

.. Andrzejki: wróżby z wosku. Jak lać wosk w zgodzie z tradycją

Właśnie ten cień niesie wróżbę – aluzyjną informację o przyszłym mężu lub przyszłej żonie. Wobec tego w dekoracji domu na imprezę andrzejkową warto zaakcentować elementy takie jak świece, klucze i misa z wodą. W ten sposób już od wejścia wszyscy goście odczują wyjątkowy charakter tego listopadowego wieczoru.

Andrzejki, obchodzone dziś i przez kobiety, i przez mężczyzn, jeszcze do niedawna były świętem wyłącznie panien. Kawalerowie spotykali się kilka wieczorów wcześniej – w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię wspomnienia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Charakter katarzynkowego wieczoru był analogiczny do andrzejkowego. Oddawano się niewinnym wróżbom i przyzywano przychylności Katarzyny uznawanej za patronkę szczęśliwego ożenku. Wobec tego dekoracja domu na katarzynki może przypominać tę na imprezę andrzejkową.

 

.. Andrzejki. Jak je obchodzimy, z czym się nam kojarzą?

Andrzejkowe rekwizyty, które wykorzystamy w dekoracji wnętrza, mogą być stylizowane, by wytworzyć we wnętrzu nastrój tajemniczości i magii, jednak mogą też być na wskroś nowoczesne. Zamiast klasycznych smukłych świec stożkowych w mosiężnym kandelabrze pomieszczenie mogą rozświetlić modne świece blokowe na niskich podstawkach. Wypolerowana miedziana misa sprawdzi się w laniu wosku równie dobrze co duża szklana salaterka o kubicznej formie. Tylko klucz musi być staroświecki, potężny i z dużym uchem. Chyba że wosk chcemy w andrzejki lać nie przez klucz do zamka, a przez klucz oczkowy – taki do odkręcania masywnych śrub.

 Dekoracje na andrzejki

Zamiast klasycznych świec w wieloramiennym kandelabrze – w andrzejkowy wieczór doskonale się sprawdzą nowoczesne świece blokowe.

Fot. materiały prasowe IKEA

Oprócz lub zamiast świec, które szczególnie silnie kojarzą się z andrzejkowym laniem wosku, można wykorzystać oświetlenie elektryczne. Obok nastrojowych lamp stołowych czy nocnych można wykorzystać sznury światełek choinkowych, a jeszcze lepiej cotton balls albo lampek w ażurowych drucianych kulach. Znacznie lepsze efekty wyrazowe dadzą jednak lampiony - papierowe lub szklane - które rozświetlimy od wewnętrz świeczką, np. tealightem.

 Dekoracja na andrzejki

Dekoracja domu na andrzejki może mieć bardzo szlachetny, stylowy, choć nowoczesny charakter.

Fot. mat. pras. House Doctor

W aranżacji domu na andrzejki nie powinno zabraknąć także misy pełnej jabłek. Dlaczego? Druga najbardziej popularna andrzejkowa wróżba to właśnie ta ze skórki jabłka. Chodzi w niej o to, by obierając owoc, uzyskać jak najdłuższą skórkę. Obierkę należy rzucić na siebie, a z jej układu na podłodze odczytać pierwszą literę imienia przyszłej żony albo przyszłego męża.

Z roku na rok wzrasta także popularność andrzejkowych ciasteczek z wróżbą. Tacy, misy czy patery z tymi słodkościami nie należy jednak stawiać zbyt wcześnie, a raczej wnieść wówczas, gdy się rozpocznie wróżenie.

 Aranżacja stołu na andrzejkowe przyjęcie

W aranżacji stołu na andrzejkowe przyjęcie warto postawić na wyrafinowaną prostotę, która będzie budziła skojarzenia z dawnymi wiekami i przypoinała o długiej historii obchodów wigilii świętego Andrzeja.

Fot. materiały prasowe Nordal

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY