Święteczne dekoracje w stylu skandynawskim. W mieszkaniu Kasi rządzą biel, czerń i żywa zieleń

2022-11-25 11:36

Za oknem gdyński port i prom do Karlskrony. Podobnym Kasia przywiozła sobie kiedyś dużo skandynawskiego designu. Zwyczaje też zaczerpnęła z Północy – dom zdobi darami lasu, a świece pali nie tylko od święta.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski KASIA Pracuje w branży kosmetycznej, ale wcześniej ukończyła m.in. szkołę florystyczną – co widać w całym domu. Domowy azyl dzieli z synkiem Kubą oraz z ukochanym Grzegorzem, który tak jak ona lubi i długie spacery po lesie, i działania twórcze. Niedawno razem przemalowali przedpokój – pas czerni zastąpili zielenią. I nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Zaczęło się od podłogi. Kasia od początku wiedziała, że w całym mieszkaniu musi być biała i rzeczywiście jest (Quick-Step). Ten sam kolor mają ściany oraz drzwi, tak by baza wnętrza dała minimalistyczny efekt. Wystrój mieszkania jest jednak ogromnie wyrazisty.

Jak to się stało? – Kocham biel i światło, ale lubię też kontrasty. Stąd się wzięła czerń, mocna barwa, która daje aranżacji charakter – objaśnia. Trzeci ważny wątek tworzy zieleń, kolor wzięty wprost od przyrody. Ten tercet pojawia się niezwykle konsekwentnie w całym mieszkaniu (podobnie jak bliskie Kasi materiały – drewno, metal i naturalne tkaniny, len, bawełna, wełna).

A choć całość ma współczesny, świeży charakter, nie brakuje tu przedmiotów z historią. Takich jak kredens w salonie – pamiątka po sąsiedzie, budząca skojarzenia także z kuchniami babć. Kasia długo go odnawiała (musiała zdjąć aż 7 warstw farby!), ale cierpliwość się opłaciła.

Remont, który otworzył w dziejach mebla nowy rozdział, wpisał się ponadto świetnie w istotę stylu skandynawskiego. Idee prostoty czy umiaru dotyczą przecież nie tylko formy, lecz także stosunku do otoczenia i zasobów środowiska. A Kasia i Grzegorz przyrodę kochają naprawdę.

PEJZAŻ ZIMOWY

Skoro śniegu z roku na rok coraz mniej, okres świąteczny kojarzy się Kasi nie z bielą, a zielenią lasu. Dzięki świecom zapachowym aranżacja przemawia nie tylko do zmysłu wzroku.

Aranżacja świąteczna
Autor: Mariusz Bykowski

SMAKOWICIE!

Biel zabudowy (IKEA) i ceglanego wątku na ścianie wydobywa barwy potraw. Pani domu, która uwielbia gotować, chętnie również fotografuje tu dania. Krzesła są z różnych kompletów, ale za pomocą czarnej farby Kasia i Grzegorz nadali im wspólny rys. Świetliste domki też razem przywozili z podróży.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

RODZINA I PRZYJACIELE

Duży stół to znak, że gospodarze lubią gości. Tu także spotykają się przedmioty z historią – jak mosiężne lichtarzyki po babci – z rzeczami nowymi. Choćby ze złotymi sztućcami, do których ku własnemu zaskoczeniu przekonała się ostatnio Kasia.

Stół, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski

PRZYTUL SIĘ

Zarówno obszerna kanapa w salonie, jak i wygodne łóżko w sypialni kuszą miękkością poduszek, ciepłem pledów czy narzut. A także kojącym dotykiem naturalnych tkanin.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski

SWOBODNA ELEGANCJA

Podobnie jak w innych okresach roku, również w czasie świąt Kasia wykorzystuje w dekoracjach urok pozornie zwyczajnych przedmiotów i materiałów. Stolik przy łóżku przybrała m.in. porożem i szyszkami przyniesionymi z lasu, a rozświetliła przy pomocy świeczników po babci. – Nie chowam rodzinnych pamiątek głęboko w szafie, lubię, gdy na co dzień są blisko nas – podkreśla.

Dekoracja święteczna
Autor: Mariusz Bykowski

ROZWAGA I ROMANTYZM

– Od zawsze marzyła mi się stara drewniana szafka katalogowa, ale gdy się jakaś trafiała, to w astronomicznej cenie – wspomina Kasia. Echa tych pragnień widać w metalowej komódce o zbliżonej formie (IKEA). Jej głębokie szuflady gwarantują ład w przyborach toaletowych. – Lubię, gdy przedmioty codziennego użytku są łatwo dostępne, ale nie leżą na widoku – podkreśla pani domu.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

STYL EKO? STYL ŻYCIA

Zwrot Kasi ku naturze nie ogranicza się do kwestii wizualnych, lecz sięga do istoty sprawy – troski o naszą wspólną planetę. Właśnie dlatego stawia pierwsze kroki w kierunku zero waste i stara się sięgać po kosmetyki w opakowaniach szklanych czy metalowych, a nie plastikowych.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski

PUNKTY ZACZEPIENIA

W przedpokoju zwraca uwagę wyrazisty pas butelkowej zieleni, z krawędzią podkreśloną czarną taśmą dekoracyjną (Washi Tape). W masie bieli podłogi, ścian, drzwi oraz mebli znikają niezliczone haczyki, które Kasi i Grzegorzowi służą do zawieszania różnorodnych, sezonowych ozdób.

Przedpokój
Autor: Mariusz Bykowski
Czerń we wnętrzu

Ten modny kolor daje aranżacji wyrazisty, szlachetny rys. Trzeba go jednak używać rozważnie.

1. Na ścianach powściągliwie. Kasia pomalowała na czarno tylko dwie ściany – tę za wezgłowiem łóżka (nie widzi jej, gdy rano otwiera oczy) i sąsiednią, z wielkim oknem. Pozostałe, tak jak podłoga i sufit, są białe. Dzięki temu czerń wzbogaca wystrój, ale nie przytłacza.

2. W meblach i dodatkach odważnie. Kredens, fotel, zasłony, garść poduszek – ciemne akcenty w salonie dają pewność, że kompozycja oparta na naturalnych kolorach nie stanie się mdła. W kuchni z kolei czerń pomogła stworzyć zgrany zespół z krzeseł o różnych formach.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE