"Odważnie i z rozmachem". Zobacz bajkowe wnętrza cukierni inspirowane "Alicją w Krainie Czarów" - oto Słodki Kafej w Katowicach projektu Pracowni Brokat

2024-03-08 13:32

Luksfery, obłości, zielenie i róż przełamane czarno-białą jodełką na podłodze i kolorowymi detalami. Cukiernia kultowego katowickiego Kafeja zachwyca wnętrzami inspirowanymi "Alicją w Krainie Czarów". Za projekt klimatycznego miejsca odpowiadają Roma Skuza, Bogna Polańska i Marcin Czopek z katowickiej pracowni Brokat.

Spis treści

  1. Słodki Kafej. "Zobacz, co jest po drugiej stronie lustra"
  2. Słodki Kafej w Katowicach - połączenie piękna i funkcjonalności
  3. Bajkowe wnętrza cukierni Słodki Kafej w Katowicach

Słodki Kafej. "Zobacz, co jest po drugiej stronie lustra"

Pomysł na tę przestrzeń był prosty i jasny od samego początku - właściciele katowickiego Kafeja, Kalina i Szymon, zwrócili się do Pracowni Brokat po projekt inspirowany bajką "Alicja w Krainie Czarów".

Lokal miał być dedykowany głównie pod odbiory zamówionych wypieków oraz kawy na wynos ze słodkim dodatkiem. To były jedyne wymogi inwestorów, którzy w pełni nam zaufali. Wiedzieliśmy, że możemy działać odważnie i z rozmachem. W naszych głowach uruchomiła się cała paleta wyrazistych barw i rozwiązań dla tej przestrzeni — opowiadają autorzy projektu.

Autorami wnętrz są Roma Skuza, Bogna Polańska i Marcin Czopek.

Słodki Kafej w Katowicach - połączenie piękna i funkcjonalności

Podłużny lokal o powierzchni 128,84 m² podzielony został na trzy części - konsumpcyjną, przestrzeń z dużym barem - sercem przestrzeni oraz zaplecze gastronomiczne cukierni, w którym przygotowywane są wypieki.

Zobacz wnętrza cukierni Słodki Kafej w Katowicach - zdjęcia. Są bajkowe!
Autor: Pracownia Brokat / @brokat_architektura Rzut wnętrza. Autorzy projektu wnętrz: Roma Skuza, Bogna Polańska, Marcin Czopek / @brokat_architektura

Zobacz także: Biuro w stylu Barbie! Bajkowa siedziba firmy Mattel projektu BIT CREATIVE

Bar oraz wyspa to dominanta przestrzeni. Przy wszystkich walorach estetycznych są jednocześnie praktyczne. Ulokowano tu dwa stanowiska kas i sprzęty gastronomiczne, m.in. ekspres do kawy, młynek i lodówki, o przestrzeń do przechowywania pod blatem. Zaplanowano dużą powierzchnię roboczą i witryny.

Zagrywki Warszawa - pierwszy activity bar w Polsce

Zaraz obok części do obsługi klientów znajduje się oryginalna maszyneria do pomiaru zadowolenia w postaci kul balonowych, ze skalą od 1 do 5.

Bajkowe wnętrza cukierni Słodki Kafej w Katowicach

Odwiedzającym Słodki Kafej od progu towarzyszą bajkowe nawiązania - muchomory i króliki. Nawet miejsca do siedzenia przypominają wyrastające z mchu grzyby. Dominująca tu zieleń w różnych odcieniach i fakturach tworzy iluzję fantazyjnego lasu.

Bar wyłożony jest zielonym kwarcytem, hokerowe stoły wykonano z barwionej na zielono sklejki. Ściany zdobi zielone kafle, fornir i farba. W całość idealnie komponuje się też klasyka dizajnu - zielone lampy Vernera Pantona, Flowerpot. Zieleń równoważą różowy sufit i elementy wyposażenia oraz podłoga ułożona w czarnobiałą jodełkę. 

Materiał hips spełnia w lokalu funkcję krzywego zwierciadła. Uwagę zwraca kręcąca się świetlna instalacja - karuzela w pionowe różowe pasy. Kształtu wnętrzu nadają luksfery ułożone w łuki dodające prywatności części stolików.

Cukiernia Słodki Kafej mieści się na ul. 3 Maja 10/2 w Katowicach.