Skąd wziąć pieniądze na własne mieszkanie? Tanie kredyty, dofinansowanie do remontu

2023-09-21 10:58

Skąd wziąć pieniądze na pierwsze mieszkanie? Chcesz urządzić swoje lokum z marzeń, ale brakuje Ci funduszy? Na pomoc przychodzi bezpieczny kredyt na 2 procent. To jeden z elementów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który już wszedł w życie. Singiel może otrzymać maksymalnie 500 tys. zł, a małżeństwo lub rodzic z dzieckiem - 600.

Mieszkanie do sprzedania - poznaj skuteczne triki
Autor: serwis prasowy nest.co.uk

Spis treści

 1. Dla kogo bezpieczny kredyt 2 proc.?
 2. Czy mieszkanie zakupione z pomocą programu można wynająć?
 3. Pieniądze na remont mieszkania?
 4. Jakie banki biorą udział w programie?
 5. Czy można nadpłacać bezpieczny kredyt 2 procent?

Dla kogo bezpieczny kredyt 2 proc.?

Planujesz kupno swojego pierwszego mieszkania lub budowę domu? Nie masz pieniędzy, aby je urządzić? Program, który wszedł w życie 1 lipca może być dla Ciebie. Przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, żeby oprocentowanie zobowiązania w tym okresie było na poziomie 2 proc. plus marża banku. Z bezpiecznego kredytu może skorzystać każdy, kto:

 • nie ukończył 45 roku życia, 
 • nie posiadał nigdy mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Jak czytamy na rządowej stronie, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie, spełnić musi przynajmniej jedno z nich.

Czy mieszkanie zakupione z pomocą programu można wynająć?

Wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie można kupić pod inwestycję. Program jest jednak skierowany do osób, które planują kupić nieruchomość na własne potrzeby.

- W przypadku wynajęcia takiego mieszkania w okresie przysługiwania dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2 proc. dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia a kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego - czytamy na rządowej stronie.

Nie ma jednak nakazu zwrotu wypłaconych już dopłat do rat kredytu po okresie ich przysługiwania, czyli po upływie 10 lat. Oznacza to, że decyzja o wynajmie mieszkania będzie należała do kredytobiorcy.

WYJĄTEK: Jeśli osoba, która wzięła kredyt zawrze zawrze związek małżeński z osobą posiadającą już własne mieszkanie i przeprowadzi się do mieszkania małżonka, może je wynająć bez ryzyka utraty prawa do dopłat.

Pieniądze na remont mieszkania?

Nie można otrzymać bezpiecznego kredytu 2 proc. tylko na remont domu czy mieszkania. Jest to możliwe, gdy z kredytu finansowany jest również zakup lub budowa nieruchomości.

Warto też pamiętać, że na wprowadzenie się mamy 12 miesięcy od momentu oddania budynku do użytkowania.

Jakie banki biorą udział w programie?

Okazuje się, że nie wszystkie banki udzielają kredytu na 2 proc. Na stronie bgk.pl jest lista tych, które podpisały umowy o współpracy w zakresie bezpiecznego kredytu: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego.

 • Alior Bank S.A.
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank PEKAO S.A.
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A.
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.
 • VeloBank S.A.

Czy można nadpłacać bezpieczny kredyt 2 procent?

W przypadku gdy dokonano przedterminowej spłaty części bezpiecznego kredytu 2% dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, chyba że:

 • spłaty takiej dokonano po upływie 3 lat od dnia udzielenia tego kredytu lub
 • spłata ta dotyczyła części objętej gwarancją (w przypadku łączenia z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”), lub
 • łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła kwoty, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, tj. 200 tys. zł, lub
 • łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE