Ściany we wnętrzu

2008-10-06 2:00 Anna Wrońska

Kiedy zaczynamy myśleć o wykończeniu mieszkania, odkrywamy, że rola ścian nie sprowadza się do dzielenia przestrzeni. Efektownie wykończone ściany stają się ważnym elementem w aranżacji wnętrza. Liczą się materiał, rodzaj powierzchni i kolory ścian.

Ściany w mieszkaniu mogą być neutralne albo charakterystyczne, zwracające uwagę efektowną fakturą lub okładziną. Coraz częściej ściana sama jest dekoracją wnętrza. Podczas aranżacji wnętrz wykończenie ścian jest jednym z najważniejszych elementów, decydujących o wystroju.

Tapety i fototapety

Nowe wzory tapet zachęcają do szaleństw. Modne są duże dekoracyjne motywy, kontrastowe linearne wzory. Można się odważyć na pokrycie nimi całych ścian lub tylko fragmentów, podkreślając jakiś element wyposażenia albo szczególne miejsce. Tradycyjną tapetę łatwo można zastąpić własnym zdjęciem. Każdy może sam stworzyć taką dekorację, zamawiając wielkoformatowy wydruk ulubionej fotografii. Na dużej powierzchni można też wykleić tapetę z powtarzających się mniejszych elementów.

Ściany postarzane

Pomocą w uzyskaniu takiego efektu są gotowe farby lub ich zestawy. Ważny jest też sposób wykonania: farby nakłada się kilkoma narzędziami, na przykład gąbką i pędzlami różnej twardości. Przecierane, postarzane ściany pasują do wnętrz z klimatem, mogą dodać przytulności wiejskim domom. Niejednolite płaszczyzny lubią słońce i ożywają w zmiennym oświetleniu.

Ściany stonowane

Jeden ze sposobów na delikatną fakturę to tapeta, którą można pomalować. Wielką zaletą jest swoboda wyboru koloru: można się na niego zdecydować później, kiedy już wiadomo, jaki będzie pasował do pomieszczenia. Dobry pomysł na dyskretne urozmaicenie jednolicie pomalowanej powierzchni.

Ściany z kamienia

Ciemny kolor, duże płyciny i surowa powierzchnia kamienia dodają wnętrzu solidności i powagi. Ściany wykończone okładzinami kamennymi są bardzo eleganckie. Pamietajmy, że do utrzymania takiego ciężaru ściana musi być specjalnie przygotowana.

Ściana-mebel

Współczesny pomysł na budowaną przez stolarza praktyczną ścianę-szafę. Nie tylko dzieli, ale też kryje półki zamykane z dwóch stron. Może być ażurowa.

Przezroczysta ściana

Ściana z luksferów to szczególny rodzaj przegrody, która dzieli, lecz niezupełnie przesłania. Oprócz tego, że jest efektowna, może też pomóc rozjaśnić wnętrze.