Warszawskie gniazdko Ani i Huberta to marzenie. Czerń w łazience was zachwyci

2022-10-31 12:01

Ania pochodzi z warszawskiej Pragi, Hubert z Mokotowa. Przez parę lat mieszkali na Saskiej Kępie. Gdy na świat przyszedł ich pierwszy synek, zdecydowali się osiąść w Porcie Praskim – między dwoma mostami, blisko Wisły, zoo i Starego Miasta.

Salon
Autor: Celestyna Król PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ – Zależało nam na tym, żeby mieszkanie nie było przeładowane meblami. Chcieliśmy mieć sporo wolnej i otwartej przestrzeni – mówi właścicielka. Ulubione miejsce Ani to fotel z widokiem na praskie kamienice i katedrę św. Floriana. Panorama za oknami salonu kradnie serce każdemu, kto znajdzie się tu po raz pierwszy. GDZIE KUPIĆ: sofa skórzana – na zamówienie; fotel, puf – Designzoo; stoliki – FlexHouse; poduszki w kwiaty, pleciony stolik, dywan – BoConcept; poduszki gładkie – NAP

Długo szukaliśmy mieszkania o trochę niestandardowym planie, w ciekawym budynku, z elewacją, która będzie się dobrze starzeć, oraz oczywiście w dobrej lokalizacji. Port Praski wyróżnia się bardzo ładną i nietypową architekturą, wpisującą się w charakter warszawskiej Pragi, teraz pięknie restaurowanej – opowiada Ania, właścicielka.

Remont trwał rok. Trochę długo? Ale to z tego względu, że zawiodła pierwsza ekipa. – Z drugą już poszło gładko – śmieje się pani domu. – Przestawialiśmy chyba wszystkie ściany. Powiększyliśmy salon i zmieniliśmy układ łazienek. Powstał też długi korytarz wiodący z salonu na taras. Otwarty układ i przestrzeń były głównym założeniem projektu.

– Aranżację wypracowaliśmy wspólnie z Joanną Kiryłowicz, naszą projektantką – wyjaśniają gospodarze. – Stawialiśmy na prostotę, dobrej jakości naturalne materiały, stąd dużo drewna, kamień. Mieliśmy sporo własnych wyobrażeń i pomysłów, w jakim mieszkaniu chcemy mieszkać, zderzaliśmy to z pomysłami i doświadczeniem Joanny. Efekt to rezultat tej współpracy.

ANIA

Pracuje w międzynarodowej korporacji, a jej mąż Hubert jest przedsiębiorcą. Mają dwóch małych, energicznych synków – Leona i Oskara. Uwielbiają podróżować. – Uważamy, że to wspaniale poszerza horyzonty, daje doświadczenia na całe życie – mówią. – Jesteśmy aktywną rodziną, uprawiamy dużo sportów, czas z dziećmi spędzamy w ruchu, na powietrzu.

Ania
Autor: Celestyna Król

DOBRY WYBÓR

Meble i dodatki w mieszkaniu są starannie dobrane. – Lampę PH5 znalazłam na wyprzedaży – mówi pani domu – od początku chcieliśmy właśnie ten klasyk designu. A krzesła pochodzą z firmy Fameg, kultowej fabryki mebli giętych. Szafki i szafy (według projektu Joanny) to dzieło wspaniałego stolarza – do dziś z nim współpracujemy, gdy pojawia się jakaś nowa potrzeba w mieszkaniu.

Jadalnia
Autor: Celestyna Król

SPRAWDZONE DUETY

Biel i zieleń, błękity i kolor drewna konsekwentnie powtarzają się w całym mieszkaniu. Od dużych powierzchni i barwnych plam po muśnięcia koloru, np. na posadzce.

Meble do salonu
Autor: Celestyna Król

LATA 20., LATA 30.

Przedwojenna elegancja w nowoczesnym wydaniu. Górne szafki są z białego lakierowanego MDF-u. Trzy z pięciu to witryny, dodają więc wnętrzu lekkości. Dolne fronty wykończono dębowym fornirem. Blaty (szafek i wyspy) pokrywa czarny granit. Nad blatem roboczym pociągnięto pas zielonego marmuru. Na podłodze – cementowe płytki i bordera z czarnego granitu.

Kuchnia
Autor: Celestyna Król Zabudowę kuchenną wykonał Tomasz Żmijewski/madwood.pl

MAGNETYZM WYSPY

– Na wyspę w kuchni uparł się mąż – opowiada Ania. – Mnie wydawało się, że jest zbędna i będzie tylko dodatkowym, niezbyt potrzebnym meblem. Jednak okazało się, że to wspaniały pomysł. Gdy ktoś nas odwiedza, to z jakiegoś powodu najczęściej stoimy bądź siedzimy właśnie przy wyspie, chociaż obok znajdują się duży stół, kanapa, fotele. Przyciąga i gromadzi ludzi. Przy niej zazwyczaj toczą się rozmowy, starsze dziecko najchętniej jada, tu odbywają się rodzinne „narady”.

Kuchnia z wyspą
Autor: Celestyna Król
Wyspa z zasadami

Warto rozważyć jej budowę w kuchni otwartej na salon. Przyniesie wiele korzyści. Ale potrzebuje też miejsca.

1 Dobra organizacja. Dzięki wyspie zyskamy dodatkowy blat, schowki, możemy też wmontować w nią AGD, np. piekarnik i chłodziarkę na wina albo zmywarkę i zlewozmywak. Ułatwia pracę – skraca drogę, jaką musimy pokonywać, poruszając się pomiędzy sprzętami.

2 Zachowaj odstępy. Wyspa nie może być przeszkodą. Musi być zaprojektowana tak, żeby dostęp z każdej strony był do niej swobodny. By można równocześnie otworzyć np. piekarnik i zmywarkę umieszczoną w ciągu szafek naprzeciwko (zalecana minimalna odległość to 90 cm). Ważne, żeby otwarte szuflady czy drzwiczki nie blokowały przejścia. Nie może też być usytuowana za blisko drzwi czy wyjścia na balkon – bo utrudni komunikację.

ZMIANA PLANÓW

– Właściciele początkowo chcieli, by mieszkanie miało charakter loftu, ale przekonałam ich, że nie bardzo do nich pasuje – wspomina projektantka. – Gospodarze mają w sobie elegancję, lubią szlachetne materiały. W nawiązaniu do budynku i charakteru okolicy, stanęło na cieplejszych wnętrzach, w stylu wielkomiejskich kamienic. Stąd: ciemnokobaltowe ściany, biała angielska lamperia, nadświetla, dębowa podłoga (zamówiona w Brwinowie).

Przedpokój
Autor: Celestyna Król Na zdj. posadzka 1900 Palau Celeste – Vives; deski podłogowe – domdrewna.com

TAJNE PRZEJŚCIE

Klimatyczny korytarz powstał z potrzeby swobodnego dostępu do balkonu. Domownikom marzyło się dojście z salonu (w projekcie deweloperskim było to możliwe jedynie z sypialni). Przestrzeń w pełni wykorzystano, aranżując minibiuro i garderobę z szafami z białego MDF-u.

Biuro domowe
Autor: Celestyna Król
Nadproża i nadświetla
Joanna Kiryłowicz, joannakirylowicz.com
Joanna Kiryłowicz, joannakirylowicz.com

W moich projektach często rezygnuję z nadproży bądź przesuwam je maksymalnie wysoko, by optycznie podwyższyć sufit, dać poczucie większej przestrzeni. Albo, tak jak w mieszkaniu Ani i Huberta, stosuję nadświetla.To efektowne elementy konstrukcyjne, które dodają wnętrzom lekkości i elegancji. Ich wykonanie nie jest łatwe, zwykle buduje się naświetla o osobnych ramach, które łączy się z ościeżnicą. Podobnie było w tym projekcie, dla lepszego efektu skontrastowano je z ościeżnicami i pomalowano na czarno. Dekorują wnętrze i doświetlają garderobę i łazienkę światłem z salonu.

GABINET PO DRODZE

Za ścianą sypialni, w korytarzu wiodącym na balkon, zaprojektowano kącik do pracy. Fornirowane dębem biurko z szufladami i półki zostały wbudowane między szafy. Blat rozjaśnia punktowe światło, zamontowane pod dolną półką

Biuro domowe
Autor: Celestyna Król

TYLKO SEN

Zalaną światłem narożną sypialnię wypełnia łóżko z wysokim, miękkim zagłówkiem (wykonane na zamówienie). Nie ma tu szaf ani biureczka – zostały „wyprowadzone” na obszerny korytarz. Na tarasie właściciele chcieli zamontować jeżdżące zewnętrze żaluzje, ale nie otrzymali zgody administracji budynku. By odgrodzić się nieco od sąsiadów, posadzili sporo kwiatów, krzaki róż, lawendę, a nawet pomidory.

Sypialnia
Autor: Celestyna Król

BŁYSK POROZUMIENIA

W stylowym, spokojnym wnętrzu z angielską lamperią i kinkietami muśniętymi złotem, kontrapunktem są nowoczesne stoliki nocne. Lekkie, błyszczące, funkcjonalne.

Sypialnia
Autor: Celestyna Król

WSPÓLNY POKÓJ

– Mieszkanie było projektowane pod kątem sypialni dla nas i pokoju dla jednego dziecka – wyjaśnia gospodyni. – Dlatego postanowiliśmy wyburzyć ścianę od trzeciego pokoju, aby powiększyć salon. Gdy dowiedziałam się, że jestem w drugiej ciąży, przyjechałam na „budowę” zapytać, czy ekipa mogłaby odkręcić to, co planowaliśmy, było już niestety za późno – jedną ścianę wyburzono, a nowa właśnie powstała. Chłopcy dzielą teraz pokój, ale za to mają sporo miejsca do zabawy w salonie.

Pokój dziecka
Autor: Celestyna Król

CZARNO-BIAŁO

W obu łazienkach pierwsze skrzypce grają naturalne materiały. W większej, rodzinnej, z wolnostojącą wanną z czarnym połyskiem, ściany pokrywa marmur Carrara. Na podłodze cementowe płytki – podobnie jak w kuchni otoczone czarną borderą.

Łazienka
Autor: Celestyna Król Na zdj. wanna Omnires Marble+ Paris – Marantess; mozaika kamienna Dunin Pure B&W Octagon 100

KORONKOWA ROBOTA

Mniejsza łazienka, a właściwie WC z umywalką, jest równocześnie stylowym pomieszczeniem gospodarczym. Za białymi szafkami z ażurowymi frontami ukryte są m.in pralka, suszarka, odkurzacz. Na ścianie, dla przeciwwagi, ciemnozielony marmur.

Łazienka
Autor: Celestyna Król

BEZ KANTÓW

Zaprojektowana przez Joannę elegancka szafka z dębowym fornirem i czarnym granitowym blatem, nawiązuje do zaobleń wanny, ale i samego budynku (widoczne zwłaszcza w salonie). Lustra pociągnięto do sufitu, dzięki czemu w pomieszczeniu jest więcej światła. Na przeciwległej ścianie, wyłożonej małymi czarnymi kafelkami, zmieścił się duży prysznic.

Łazienka
Autor: Celestyna Król
Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE