Projekt wnętrza w stylu modern: nowoczesna przestrzeń mieszkania

2016-07-21 12:39

Projekt wnętrza w stylu modern wymaga przewartościowania klasycznego podejścia do projektowanej przestrzeni. Jak urządzić mieszkanie w duchu modern? Jak łączyć materiały i czym się kierować projektując nowoczesne wnętrze? Zobacz jak z tym tematem poradzili sobie architekci z pracowni projektowej Konzept!

Projekt wnętrza mieszkania w stylu modern mieści się na Placu Bohaterów Getta w Krakowie. Projekt zrealizowany został dla młodego małżeństwa, któremu zależało, aby niewielka projektowana przestrzeń była funkcjonalna, designerska i ciepła w odbiorze. Głównym założeniem projektowym było połączenie drewna – naturalnego materiału, z bielami, szarościami i czerniami pojawiającymi się na ścianach, w odpowiednich proporcjach, aby wnętrze było jasne, przytulne i minimalistyczne. Na pokrycie podłogi we wnętrzu projektanci wybrali dębowe deski oraz żywicę epoksydową – w strefie wejścia do mieszkania oraz kuchni. Ściany zaś zdobi spiek kwarcowy. Mieszkanie ma charakter otwarty, jedyne strefy które zostały oddzielone od reszty to sypialnia i łazienka. W aranżacji wnętrza mieszkania wyraźnie widać odniesienie do kształtu prostokąta.

Projekt wnętrza w stylu modern: minimalizm form

Projekt modernistycznego wnętrza to taki, w którym wszystko wychodzi od prostych kształtów – od samego układu mieszkania aż po wzornictwo w jego wnętrzu. Rozwiązania funkcjonalne wpisane są zazwyczaj w proste bryły i kształty.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym >>>

Gładkie fronty bardzo często ukrywają zbędny dla oczu "bałagan". Wszelkie zabudowy robione na wymiar, wnęki w których ukryte są szafy lub regały oraz gładkie fronty bez zbędnych zdobień są w tym stylu mile widziane. Styl modern to prostota przejawiająca się w minimaliżmie form zawartych w mieszkaniu.

Projekt wnętrza w stylu modern: retrospekcja

Stwierdzenie "mniej znaczy więcej" przyjęło się dawno jako główna idea przyświecająca wnętrzom w stylu modern. Jako pierwszy użył tego stwierdzenia Ludwig Mies van der Rohe – modernistyczny architekt, który zawarł w nim swoje najważniejsze poglądy na architekturę. Stał się on duchowym ojcem architektury minimalizmu. W swoich projektach dążył do tworzenia neutralnej przestrzeni za pomocą architektury opierającej się na uczciwości wobec materiału i strukturalnej jedności. Jego radykalnie modernistyczne projekty na długi czas ustalały standardy nowoczesnego projektowania i były żywym dowodem na wdrożenie idei uniwersalnej, wyrafinowanej w swej prostocie architektury.

Autor projektu: www.konzept.com.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021