Projekt wnętrz łączący styl minimalistyczny z naturą

2017-08-11 16:00

Projekt wnętrz mieszkania w stylu minimalistycznym, inspirowanym kulturą dalekiego wschodu. Właścicielom zależało by natura była w domu na specjalnych prawach, nie tylko w postaci użytych materiałów. Jest więc ściana roślin, akwarium jak miniatura egzotycznego morza, żywe płomienie ognia i taras z szumem kaskady wodnej, wnikającym do wnętrz. Marzenia właścicieli stały się rzeczywistością.

Właściciele dużo podróżowali. Podczas jednego z wojaży wyłoniła im się wizja mieszkania w stylu minimalistycznym, nieco inspirowanym azjatycką filozofią urządzania wnętrz. Z naciskiem na harmonię, związek z przyrodą oraz – bardzo dla nich ważne – wrażenie ciepła. Dom był w stanie deweloperskim, gdy znaleźli w internecie architektów z Pracowni Architektury Wnętrz InterYour. Wystarczyło krótkie spotkanie, by utwierdzić się w przekonaniu, że trafili pod dobry adres. Rafał Smaczny, współwłaściciel pracowni, wspomina, że byli konsekwentni w realizacji swoich zamierzeń. Stąd np. długie poszukiwania drewna o lekko czerwonym kolorycie na podłogi i ściany. Ostatecznie wybór padł na tek barwiony na gruszę.

Wertykalny ogród łączy salon tarasem

Oprócz zmiany układu przestrzennego domu (m.in. wyburzenia usytuowanego centralnie komina i kilku ścian działowych oraz wzmocnienia stropu) architektów czekały kolejne zadania. Pierwsze z nich: ogród wertykalny. Zaprojektowali  go w salonie na całej ścianie. Zielony  dywan, gęsto utkany z liści „przelewa się” na jej przedłużenie – mur zamykający taras. W ten sposób, poza wkomponowaniem we wnętrza widoków za oknem, architekci zespolili obie przestrzenie. Drugie zadanie: duże akwarium. Wymagało opracowania specjalnej konstrukcji, by – pomimo znacznej wagi – wyglądało tak, jakby je zawieszono w zabudowie. Następne: system nagłośnienia sprzętu audio-wideo. W samym podwieszanym suficie  w salonie ukryto dziesięć głośników! I sauna. Jasna, szklana, w symetrycznej kontrze do ciemnego aneksu z kabiną natryskową. Marzenia w stu procentach spełnione.
Projekt mieszkania z ogrodem wertykalnym
Autor: Marcin Grabowiecki

Projekt łazienki z drewnem

W łazience wykorzystano dużo drewna. Ściana z rytmem podziałów jest kompozycyjną „odpowiedzią” na układ desek posadzki.  Musi to być jednak gatunek drewna dobrze znoszący podwyższoną wilgotność powietrza. Drewno powinno być także odpowiednio zabezpieczone. W drugiej części pomieszczenia znajdują się ustawione na wprost siebie kabina prysznicowa i sauna), którą architekci skontrastowali z czernią płyt gresowych.

Czytaj też: Łazienka w stylu skandynawskim

Projekt mieszkania z ogrodem wertykalnym

Autor: ZAZA Studio, Marcin Grabowiecki

Drewno w łazience

Drewno wykorzystane w łazience powinno być odporne na częste zmiany wilgotności i temperatury w łazience. Takie są gatunki egzotyczne: tek, iroko, merbau czy doussie. W łązience niewskazane jest lakierowanie drewno. Najlepszym sposobem konserwacji jest olejowanie. Olej wnika w strukturę, dzięki czemu lepiej chroni niż lakier. Który jest tylko na powierzchni. Olejowanie by było skuteczne powinno być powtarzane co kilka miesięcy.

Projekt mieszkania z ogrodem wertykalnym
Autor: Marcin Grabowiecki