Projekt kawalerki: minimalizm zawsze w cenie!

2016-05-05 11:52 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja wnętrza kawalerki jest zazwyczaj sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśl, tak jak ta tutaj, kawalerka ma tylko 25 m². Na tak niewielkiej powierzchni musimy znaleźć miejsce dla wszystkich funkcji. Prezentujemy inspirujący projekt kawalerki prosto ze STUDIO POTORSKA!

Najprostszą receptą na udaną aranżację kawalerki jest koncepcja wnętrza jasnego i otwartego, urządzona przy pomocy mebli wielofunkcyjnych. Czyli salon, sypialnia, kuchnia z jadalnią, garderoba i gabinet muszą zgodnie dzielić tą samą przestrzeń. Na szczęście, taka sytuacja to nic nowego, kawalerki były są i będą! A dzięki dobrym pomysłom i meblom wielofunkcyjnym każdą powierzchnię, nawet najmniejszej kawalerki, da się wygodnie zaprojektować!

Aranżacja kawalerki: wygoda i materiały

Projektując kawalerkę nie możemy też zapomnieć o kolorach neutralnych, dobrym projekcie oświetlenia i lustrach. Wielofunkcyjne meble najczęściej wykorzystywane w kawalerkach to sofa z funkcją spania i stół pełniący w razie potrzeby funkcje biurka (lub odwrotnie).

Zobacz też: kiedy projektujemy oświetlenie do nowego mieszkania?

W małym mieszkaniu niezbędne są jak najbardziej pojemne szafy, nie tylko do przechowywania ubrań, lecz także codziennych drobiazgów – dzięki nim unikamy rozgardiaszu powodującego, że wnętrze kawalerki wydaje się jeszcze mniejsze.

Projekt kawalerki: no co zwracamy uwagę projektując kawalerkę?

Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu 25-metrowej powierzchni, w kawalerce zmieścił się wygodny aneks kuchenny i duża, wbudowana szafa. Lustrzane fronty szafy mają tę cenną zaletę, że nie dość że szafa staje się niewidoczna, zwierciadlane tafle optycznie powiększają wnętrze. Dzięki pojemnej szafie, zlicowanej głębokością z szafkami kuchennymi, w kawalerce pojawiło się niewiele mebli. Za to znalazło się miejsce na niewielki okrągły stół jadalniany i płytkie biurko – konsolę. W całej kawalerce możemy zauważyć właściwie tylko trze kolory: kolor biały (meble, ściany, aneks kuchenny), kolor szary (posadzka w przedpokoju i w kuchni, sofa, blat kuchenny i ściana w kuchni) oraz  jasne drewno na podłodze i w detalach wykończeniowych. Dzięki takiej dyscyplinie kolorystycznej projekt kawalerki jest spójny, jasny i przejrzysty. Jak zwykle w projektach STUDIO POTORSKA detal ma znaczenie.

Zobacz też: kolory neutralne w aranżacji wnętrz

Warto zwrócić uwagę na niepozorną opaskę z jasnego drewna wokół biurka pod oknem. Prawda, że diabeł tkwi w szczególe? Niby nic, a tu gdzie nie ma zasłon – opaski zmniejszają wnętrze optycznie. Taki detal sprawia, że wnętrze jest przemyślane, dopracowane i wykończone.

Galerie zdjęć: inne realizacje pracowni Studio POTORSKA