Piecyk koza we wnętrzu: GALERIA pomysłów aranżacji wnętrz z piecykiem!

2014-10-03 19:11

Łatwość i szybkość montażu piecyka kozy sprawia, że jest on najchętniej wybieranym, dodatkowym źródłem ciepła w domach. Zainspiruj się GALERIĄ ARANŻACJI wnętrz z piecykiem kozą i przekonaj do tej urokliwej formy dogrzewania domu jesienią i zimą!

Spis treści

 1. Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz kozę grzewczą?
 2. Piecyk koza: zalety
 3. Czy piecyk koza ma wady?
 4. Piecyk koza we wnętrzu: nie taka koza czarna, jak ją malują...
 5. Piecyk koza: podstawy od podstaw
 6. Koza w salonie: aranżacje

Piec grzewczy wolnostojący, zwany popularnie kozą grzewczą, nie wymaga specjalnego fundamentu ani obudowy. Nawet w urządzonym już pokoju wykwalifikowany majster zainstaluje go bez uciążliwych prac budowlanych w ciągu dwóch godzin! Koza grzewcza to doskonałe dodtakowe źródła ciepła, ekologiczne i proste w montażu. Koza zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny kominek z wkładem. Kozę ustawisz w salonie jak kolejny mebel, bez potrzeby prowadzenia uciążliwych prac budowlanych. Podłączenie jej do przewodu kominowego, jeśli ten spełnia wymogi, nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny. Przy przeprowadzce możesz ją zabrać ze sobą.

Podsumowując koza grzewcza to gotowe urządzenie, które stawiasz i masz. Może być zrobiona z żeliwa lub stali. Na żeliwnych odlewach można formować dekoracyjne wzory, które nadają kozie stylowy wygląd, pasujący do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie. Kozy żeliwne mają przeważnie nieco lepsze walory grzewcze niż stalowe. Nie tylko z tego powodu, że ich ścianki są z założenia grubsze, ale także dlatego, że żeliwo ma większą niż stal zdolność akumulowania ciepła. Stalowe kozyo prostej bryle wybierane są często do nowoczesnych wnętrz. Metalowy korpus można także wyłożyć barwną ceramiką lub emalią. Taka kolorowa koza z pewnością będzie efektowną ozdobą salonu. Kozy o skromniejszej formie w aranżacji salonu może być wyeksponowana przez ciekawe wykończeniem ściany: kolorem lub niepalną okładziną.

Uwaga:Pod kozą i 60 cm przed piecykiem podłoga powinna być wykonana z materiałów niepalnych, np. płytek, cegły, kamienia lub blachy. Piecyk grzewczy nie może stać bezpośrednio przy ścianie, a łatwopalne przedmioty: meble, sprzęt RTV czy firanki, powinny się znajdować nie bliżej niż 80 cm od niego.

Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz kozę grzewczą?

Zanim kupisz kozę grzewczą koniecznie zwróć uwagę na:•    moc kominka (1 kW mocy pieca wystarcza do ogrzania 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wys. 2,5 m);•    czas palenia (nie mniej niż 8 godzin);•    wydajność pieca – w dobrym, z szybrem i dwuwarstwowym korpusem, powinna wynosić minimum 70%.Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując kozę grzewczą?  Wybierz kozę z szybą samoczyszczącą. Jest ona pokryta przezroczystą powłoką tlenków chromu, dzięki której cząsteczki sadzy nie przyklejają się, lecz odpadają i spalają się w palenisku. Pamiętaj, że przy usuwaniu popiołu posadzka wokół kominka zawsze się brudzi. By tego uniknąć, znajdź kozę z popielnikiem w postaci szuflady ulokowanej pod paleniskiem. Niektóre kozy mają nawet pokrywy zapobiegające wysypaniu popiołu podczas wynoszenia.

Czytaj też: miejsce do przechowywania drewna

Piecyk koza: zalety

 • kozę grzewczą można podłączyć w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że istnieje podłączenie do przewodu kominowego
 • jest lżejsza niż kominek, a więc nie wymaga wzmocnienia stropu
 • koza zajmuje mniej miejsca niż kominek
 • koza jest tańsza niż tradycyjny kominek - nie wymaga kosztownej obudowy
 • możesz ja zabrać przy przeprowadzce lub przestawić w inne miejsce
 • ma zamkniętą komorę spalania
 • może mieć tradycyjny lub nowoczesny kształt
 • oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, łącznie z rurą odprowadzającą spaliny
 • koza grzewcza może być opalana drewnem lub brykietem drzewnym

Czy piecyk koza ma wady?

Tak naprawdę jedyną wadą wolnostojącego piecyka grzewczego jest to, że jest w stanie ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Nie nadaje sie więc jako jedyne źródło ciepła w domu. Z mniejszymi wymiarami kozy niż wkładu kominkowego wiąże sie też to, że można do niej wkładać mniejsze kawałki drewna - zazwyczaj ok. 30 cm. Pojawia się uciążliwość częstego dokładania drewna, bez możliwości wrzucenia dużego kawałka, który będzie się palił przez całą noc.

Marzenie o obszernym kominku we wnętrzu często z powodu czasochłonnej przebudowy, odkładamy w czasie. Za to pomysł na domowe palenisko za pomocą piecyka kozy jest możliwym do spełnienia już w praktycznie każdym wnętrzu. Łatwość i szybkość montażu piecyka kozy sprawia, że jest on najchętniej wybieranym dodatkowym źródłem ciepła w domach.

Piecyk koza we wnętrzu: nie taka koza czarna, jak ją malują...

Piecyki kozy występują obecnie w nieograniczonej wręcz gamie kolorów, kształtów i zdobień. Te najbardziej uniwersalne, pasujące zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych, mają kolor czarny i prostą, walcowatą bryłę. Kozy w bardziej klasycznej odsłonie, prostokątne i trapezoidalne, posiadają stylizowane nóżki, profilowane esoidalnie zaszczepki i dekoracyjne motywy na korpusie. Występują też w bardzo bogatej kolorystyce: od klasycznej czerni, poprzez brązy, butelkowe zielenie, purpury, kolory wina i kremowe wariacje na temat kolorów off white.

Piecyk koza: podstawy od podstaw

Akcesoria do piecyków-kóz również z roku na rok przedstawiają bogatszą paletę rozwiązań. Neutralne podkłady z przeziernego, hartowanego szkła pozwalają na beztroskie eksponowanie drewnianego parkietu pod naszym piecykiem, bez obaw o jego uszczerbek. Czarne, okrągłe maty z grafitowego szkła hartowanego, miedzi bądź blachy chronią przestrzeń pod i wokół piecyka, kryjąc tym samym rysunek podłogi. Każdy podkład docięty być może na dowolny kształt i wymiar (okrąg, półokrąg, łezkę, prostokąt, ścięty kwadrat i inne). Dla naszego bezpieczeństwa i pełnej estetyki miejsca wokół piecyka, warto zadbać o przestrzeń pod i wokół naszej kozy, docinając podkład do przestrzeni o zasięgu ok. 60 cm wokół paleniska.

Koza w salonie: aranżacje

Jeśli zastanawiacie się nad umieszczeniem kozy w salonie, zobaczcie nasze aranżacje. W galeriach znajdziecie pomysły na aranżację wnętrz z kozą w różnych stylach.

Skuteczne sposoby na bezpieczny dom
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE