Oświetlenie we wnętrzach: jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza?

2014-07-23 13:19

Oświetlenie wnętrz często jest niedocenianym aspektem przy aranżowaniu przestrzeni, a jest to bardzo istotny element, który może zmienić zupełnie kolorystykę i odbiór aranżacji. Jakie zaprojektować oświetlenie, by uzyskać przytulne wnętrza.

Spis treści

  1. Oświetlenie we wnętrzach: światło naturalne, a kolorystyka wnętrza
  2. Oświetlenie we wnętrzach: jak dobrać światło sztuczne?

Za przykład jak ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia i kolorystyki do wnętrza posłużyć może fakt, że w pomieszczeniach oświetlonych światłem sztucznym o zimnych tonach (na przykład w łazience) i przy użyciu zimnych kolorów możemy mieć odczucie niższej niż faktyczna temperatury. Oświetlenie we wnętrzach może wpłynąć nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na nasze samopoczucie.

Oświetlenie we wnętrzach: światło naturalne, a kolorystyka wnętrza

Wybierając kolory do wnętrz należy pamiętać, że to jakie zastosujemy oświetlenie we wnętrzu i na jaką ekspozcję światla naturalnego jest wystawione dane pomieszczenie może całkowicie zmienić odbieranie przez nas wybranych wcześniej barw. Jeśli pokój ma okna od strony północnej lub wschodniej, światło w nim będzie chłodniejsze niż w pokoju od strony południowej lub zachodniej. W takich wnętrzach należy uważać ze zbyt intensywnymi, ciepłymi barwami – bardzo ciepłe tony słońca mogą wydobyć z nich niepożądany, krzykliwy odcień. Dlatego też kolory ciepłe bardzo dobrze prezentują się we wnętrzach od strony północnej i wschodniej. We wnętrzach dobrze nasłonecznionych, znajdujących się od strony południowej czy zachodniej można użyć barw zimnych i nie będą one sprawiały wrażenia chłodnego, nieprzytulnego pokoju.

Oświetlenie we wnętrzach: jak dobrać światło sztuczne?

Podobnie jak światło naturalne także i światło sztuczne może całkowicie zmienić odbiór przestrzeni. Chcąc dobrać odpowiednie światło do wnętrza musimy zastanowić się czy wolimy oświetlenie ciepłe czy chłodne. Ogólne zasady mówią, że do miejsc relaksu i wypoczynku (sypialnia, salon) należy dobierać oświetlenie ciepłe, a do miejsc pracy (gabinet, pokój do nauki) chłodniejsze, które pomoże nam w skupieniu i koncentracji. Jak jednak poznać, które żarówki dają nam światło ciepłe, a które zimne? Informację tą znajdziemy na opakowaniu żarówki, pod symbolem [K], który oznacza Kelwiny. Jest to jednostką wyrażająca temperaturę barwową światła. Im więcej jest Kelwinów tym światło jest chłodniejsze. Ciepłe światło uzyskamy wybierając żarówki do 3300 Kelwinów, światło pośrednie od 3300 do 5300 Kelwinów, a światło zimne powyżej 5300 Kelwinów. Gdy dobierzemy już odpowiednie żarówki pozostaje tylko wybór oprawy oświetleniowej. Im większe wnętrze tym większe i bardziej efektowne klosze możemy zastosować. W mniejszych pomieszczeniach można skupić się na ciekawej formie klosza, nie powinien być on jednak za duży, by nie przytłoczyć aranżacji. Warto jest skupić się na doborze oświetlenia we wnętrzach, ponieważ możemy dzięki temu sprawić, że nasz dom będzie zawsze prezentować się doskonale.