Nowy Folk Design

2009-08-21 2:00

Pro Design prowadzi działania promujące wzornictwo na różnych obszarach m.in. poprzez organizację szkoleń, specjalistycznych warsztatów, wystaw, przygotowanie badań rynku dla biznesu. Do najnowszych projektów należą: warsztaty z zakresu rewitalizacji miasta - gra strategiczna Future City Game, konkurs na projekt meblozabawki, projekt merytoryczny cyklu warsztatów Zarządzanie designem oraz Nowy Folk Design.

Warsztaty Nowy Folk Design miały miejsce w czerwcu 2009 r. w Starej Drukarni w Poznaniu. Ich celem jest rozwój i promocja nowoczesnego polskiego designu w oparciu o tradycję, przekazywanie wiedzy i umiejętności przez przedstawicieli ginących zawodów młodym projektantom, a także powstanie produktów inspirowanych folklorem. To chęć ocalenia dawnych profesji przed zapomnieniem poprzez włączenie ich osiągnięć do współczesnego wzornictwa i zwiększenia użyteczności tradycyjnych rzemiosł. W długofalowym rozumieniu projekt, dzięki edukacji i przybliżaniu wiedzy oraz ludowej tradycji artystycznej, ma szansę stać się przełomem w szukaniu tożsamości polskiego designu. W najważniejszym jego wydarzeniu, jakim były warsztaty prowadzone przez przedstawicieli takich rzemiosł jak: zabawkarstwo, rzeźbiarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, wycinkarstwo i zdobnictwo, wzięło udział 30 młodych projektantów. Pod opieką rzemieślników zdobywali oni umiejętności, które następnie mogli wykorzystać w tworzeniu nowych projektów. Zwieńczeniem zajęć było zadanie polegające na połączeniu wybraną techniką rzemieślniczą dwóch słoików. Z sukcesem poprowadziła je Zuzanna Skalska, trendwatcher największej holenderskiej agencji projektowej VanBerlo Strategy + Design.

Imprezie Nowy Folk Design towarzyszyła wystawa fotografii Piotra Sikory i Piotra Bondarczyka „Granice”, ukazująca polską sztukę ludową w kontekście światowych trendów etnicznych i wielokulturowości, zaś gościem specjalnym była, przebywająca po raz pierwszy w naszym kraju, Li Edelkoort - światowej rangi trendforecaster (osoba, która prognozuje trendy; śledzi zjawiska społeczne, ekonomiczne, polityczne i naukowe jako czynniki trendotwórcze). Edelkoort wyznacza trendy w modzie i we wnętrzarstwie, uznana jest przez magazyn Time za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób na świecie. Została ona także przewodniczącą jury konkursu, którego celem było zaprojektowanie pamiątek z Polski – nowoczesnych i funkcjonalnych przedmiotów zainspirowanych polskim folklorem, które w relacjach międzynarodowych mogłyby stać się prezentami. Konkurs obejmował etap projektowania, prototypowania oraz wyboru najlepszych projektów na wystawę i do wdrożenia do produkcji w latach 2009/2010. Nagrodzone prace zostaną pokazane na wystawie podczas Światowych Dni Innowacji, 28 września w Poznaniu.
Projekt Nowy Folk Design jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundatorem nagród w konkursie jest Pro Design, prototypowanie projektów finansuje marka Meble Vox, która zapewnia również pomoc technologiczną.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022