Nowoczesny salon z kuchnią: jasne drewno i czerń. Minimalizm w aranżacji wnętrza

2016-02-28 9:21

Ponadczasowe połączenie w salonie z kuchnią drewna i czerni to prosty, ale efektowny wybór. Taka kombinacja w zestawieniu z matowymi frontami zabudowy tworzy spojną całość i konsekwencję oraz sprawia że projekt podąża za globalnymi trendami. Zobacz modernistyczny projekt mieszkania w Lublinie autorstwa pracowni 081 Architekci.

Spis treści

  1. Salon z kuchnią: nowoczesny minimalizm
  2. Salon z kuchnią: forma podąża za funkcją

W Lublinie zagościła charakterystyczna dla stylu nowoczesnego prostota, minimalizm i funkcjonalność. Salon z aneksem kuchennym i jadalnią, to idealne rozwiązanie gdyż odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w nowoczesnych aranżacjach odgrywa ogromną rolę. We wnętrzach, w których ich funkcja jest nadrzędną zasadą, niewiele miejsca pozostaje na dodatki.

Salon z kuchnią: nowoczesny minimalizm

Mieszkanie zostało zaprojektowane na istniejącym już rzucie, w którym nie było możliwości re aranżacji ścian. Projektanci zaproponowali nowy, klarowniejszy podział funkcjonalny oparty na strefowaniu przestrzeni meblami. Główne pomieszczenie służące jako salon, jadalnia, kuchnia i gabinet przearanżowano wyznaczając nowe umowne podziały. Dzięki temu w salonie z kuchnią uzyskano więcej intymności i ograniczono ekspansję stref poza własne granice. Projektanci postawili na połączenie drewna z kolorem czarnym, dzięki czemu uzyskali charakterystyczny dla stylu modern - elegancki minimalizm. Ograniczyli liczbę mebli tak aby pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca. Jednolita posadzka w całym wnętrzu podkreśla otwarty charakter całego mieszkania. Dowodem tego jest również zabudowa kuchenna rozciągnięta w stronę salonu, dzięki czemu kuchnia staje się otwarta na resztę mieszkania. O subtelnych podziałach stref stanowią jedynie ażurowe konstrukcje z funkcją przechowywania. Zachowanie umiaru w wykorzystaniu koloru czarnego sprawia że wnętrze pozostaje jasne. Okna usytuowane naprzeciwko siebie, po przeciwnych stronach wnętrza zapewniają płynny przepływ światła przez mieszkanie. Proste zagospodarowanie ściany z telewizorem jest niezwykle efektowne dzięki obecności kominka z miejscem na drewno. W całym wnętrzu dominują prostokątne bryły oraz proste formy.

Salon z kuchnią: forma podąża za funkcją

Nowoczesny minimalizm to przede wszystkim pozbycie się zbędnych ornamentów i dekoracji, dlatego wnętrza w tym stylu nie są dla każdego. Ich surowość może odstraszyć tych, którzy kochają przytulne pomieszczenia pełne dekoracyjnych drobiazgów. Styl nowoczesny to niekoniecznie połyskliwe powierzchnie. Bardzo modne ostatnio matowe fronty zyskują coraz więcej zwolenników. Prognozy wskazują, że rola matowego wykończenia będzie rosła a na zachodzie trend ten jest już bardzo dobrze widoczny. Matowe fronty są bardziej neutralne niż połysk dlatego kuchnia nie zdominowała całego wnętrza. Dodatkowo takie wykończenie pochłania światło, tym samym daje spokojniejszy i jednakowy odbiór koloru niezależnie od kąta pod jakim jest oglądamy.