Nowoczesne mieszkanie w wiekowej kamienicy

2021-03-03 14:10
Salon
Autor: Mariusz Bykowski DOBRE OTWARCIE Tuż po przekroczeniu drzwi mieszkania wchodzi się do salonu. Sprowadzone z Włoch kanapy (Domingo) mają poduchy wypełnione pierzem, dzięki temu są po amerykańsku miękkie. Pufy, wykonane według projektu Katarzyny, nie utrudniają przejścia – są lekkie jak piórko. Wystarczy chwycić za skórzany uchwyt, by przenieść każdy z nich w dowolne miejsce. Błękitny grzejnik (Zehnder) powtarza barwę i rytm fałd zasłon. GDZIE KUPIĆ: poduszki lniane, pled – NAP

We wnętrzach pamiętających odległą historię spotykają się wzornictwo dawnych epok ze współczesnym designem. To jednak nie wszystko. W eklektyczną mieszankę stylów architektka wplotła wątki z różnych kontynentów, odkrywając to, co wspólne. Tu krzyżują się bowiem drogi rozsianych po świecie krewnych domowników. Pomimo dużej różnorodności stylistycznej powstała spójna, harmonijna aranżacja.

Pod kierunkiem Katarzyny Grant wymieniono wszystkie instalacje, podłogi, nawet sufity. Nie ma też dziś śladu po pierwotnym, amfiladowym układzie wnętrz, z długą wąską kuchnią i jeszcze ciaśniejszą łazienką. A co zostało? Historyczna stolarka – oczyszczona z farby i pokryta szelakiem, aby wydobyć rysunek słojów. Do pierwotnych podłóg nawiązują też deski w salonie i sypialni oraz wzorzyste płytki przy wejściu, w kuchni i łazience. Z dziejami kamienicy wiąże się ponadto obecność mebli vintage – krajowych i skandynawskich. W zestawieniu z nimi bliskie właścicielce wpływy japońskie dowodzą, że dobre wzornictwo w każdym kręgu kulturowym ma te same podstawy: szlachetny naturalny materiał, powściągliwą formę, wystudiowaną linię, a przede wszystkim funkcjonalność.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski

Wybór nie był trudny. 55-metrowe mieszkanie w klimatycznej kamienicy na Bydgoskim Przedmieściu, czyli w jednej z najpiękniejszych dzielnic Torunia, odpowiadało właścicielce i metrażem, i położeniem. Większego nie potrzebowała, bo wraz z mężem spędza w Polsce tylko kilka miesięcy w roku. Wspaniała XIX-wieczna zabudowa wokół oraz zaledwie 5-minutowa odległość od domu syna i synowej przesądziły sprawę. Rozkład i stan techniczny nie grały roli – mieszkanie i tak miało przejść generalny remont.

Salon, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski KOMPOZYCJA GRAFICZNA Mieszkanie jest przytulne, z wyraźną dyscypliną estetyczną, którą przełamują wzorzyste płytki na ścianie w kuchni. Aby kafle były dobrze widoczne od strony stołu, zrezygnowano z górnych szafek, a dolne mają neutralne białe fronty. GDZIE KUPIĆ: płytki – Vives; podkładki – NAP; wazony – BM Housing
Salon, detal
Autor: Mariusz Bykowski BLISKI PLAN, DALEKI WSCHÓD Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby w strefie dziennej dostrzec nawiązania do kultury japońskiej. Są tak delikatne jak filiżanka z cienkiej porcelany albo świeca w słoju z pokrywką przypominającą dach pagody (Lapomme).
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski KUCHNIA FILOZOFICZNA Minimalistyczna zabudowa i wzorzyste płytki na ścianie wzajemnie podkreślają swe walory. Delikatne w formie piekarnik i okap, oba z serii Amica Zen (i tu echo Japonii), miękko wpisują się w paletę bieli, szarości i czerni. GDZIE KUPIĆ: osłonki – NAP; ściereczki – H&M Home
Las w słoiku
Autor: Mariusz Bykowski MIEJSCOWA FLORA Na Bydgoskim Przedmieściu nie brak rzemieślników i artystów. Efektowny ogród w słoju Janine kupiła w pobliskiej kwiaciarni Kwiatostany. Widoczna w tle paproć otrzymała osłonkę na doniczkę z impregnowanego papieru. Wykonuje je toruńska firma Nomad.
Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE Stół to wyrób polski, wykonał go radomszczański Fameg. Gięte krzesła z tapicerowanymi oparciami (Connubia) pochodzą z Włoch, dwa pozostałe to meble vintage. Holenderskie lampy Non Random (Moooi) z drobnej siateczki kształtem i kolorem nawiązują do japońskich papierowych lampionów. Dobre widoki w stronę kuchni zapewnia lustro ze szwedzkiej IKEA.
Dywan do jadalni

Wyodrębni strefę stołu, podkreśli jego rangę, ociepli wnętrze. Aby długo i dobrze służył, zadbaj o dwie kwestie.

Starannie dobierz formę i wymiary. Dywan powinien powtarzać kształt stołu, ale z metrowym marginesem z każdej strony. Dzięki temu nogi przesuwanych krzeseł nie będą zahaczały o jego krawędź. W rezultacie domownikom i gościom będzie wygodniej, a dywanowi nie zagrozi deformacja czy przedwczesne przetarcie.

Zwróć uwagę na runo, barwę, deseń. Najbardziej odporne jest krótkie włosie, zwłaszcza z włókien sztucznych. Nieuniknione plamy najmniej widoczne będą przy nieregularnych, abstrakcyjnych wzorach i zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Dywan gładki, bardzo ciemny albo bardzo jasny raczej się tu nie sprawdzi.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski JAK SOBIE POŚCIELESZ Dla Kanadyjczyków komfort snu jest sprawą zasadniczą. W sypialni musiało więc stanąć obszerne łóżko z trójwarstwowym materacem kontynentalnym. Żeberkowy grzejnik (Zehnder) nawiązuje do oryginalnego – żeliwnego. Aby niewielkiego wnętrza nie zdominowała szafa, garderobę mieści (niewidoczna na zdjęciu) zabudowa z lakierowanymi na biało frontami, podobna do kuchennej. GDZIE KUPIĆ: pled, koszyk wiklinowy – NAP
Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski KSIĘGARZ OBWOŹNY Orzechowy barek z igielitową żyłką Janine wypatrzyła w pobliskim antykwariacie. Do tego mebla Katarzyna dobrała duńskie stoliki nocne (Hay).
Nie wszystko nowe

architektka Katarzyna Grant/Grant Studio:

W nowym mieszkaniu nie wszystko musi być prosto ze sklepu. Meble vintage potrafią bardzo wzbogacić wnętrza, zwłaszcza gdy nawiązują do kontekstu miejsca. Cieszą oczy niedzisiejszym wzornictwem, a przy tym chętnie biorą na siebie nowe zadania, inne niż pierwotnie. Szczególny potencjał tkwi w sprzętach mobilnych, jeżdżących na kółeczkach czy po prostu małych, lekkich, łatwych do przenoszenia, jakich w latach 50. i 60. XX wieku powstawało wyjątkowo dużo. Nigdy nie zawadzają, jednocześnie są zawsze gotowe służyć do coraz to innych bieżących celów.

Łazienka, wanna
Autor: Mariusz Bykowski COŚ STAREGO, COŚ NOWEGO Płytki podłogowe (takie same jak w kuchni) i podobne do nich ścienne nawiązują do wzorzystych kafli cementowych, jakie do dziś zdobią posadzki wielu wiekowych toruńskich domów. Nowinką w naszych stronach są rozwiązania przeniesione z Ameryki Północnej – materiałowa zasłonka przy wannie zamiast najpopularniejszego w Polsce szkła, a także (niewidoczna na zdjęciu) wnęka kryjąca pralkę i elektryczną suszarkę do ubrań. GDZIE KUPIĆ: płytki – Cir; kosmetyki, myjka w paski – NAP
Łazienka, umywalka
Autor: Mariusz Bykowski Z BLISKA I Z DALEKA Fascynacja Japonią skłoniła Janine do wyboru tapety ze złotym karpiem koi (Wall & Deco). Graficzną kompozycję dopełniają wiszące przy lustrze lampy (Terzani) inspirowane czerwonym koralowcem. Zaproponowała je projektantka, która przyznaje, że uwielbia łączyć stylistykę Wschodu i Zachodu. W takim kontekście cienkościenne umywalki (Kartell by Laufen) budzą skojarzenia z delikatną porcelaną. GDZIE KUPIĆ: stołeczek – Moooi; okulary – NAP; dozownik mydła i kubek – H&M Home

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021