Nowoczesne mieszkanie w wiekowej kamienicy

2021-03-03 14:10

We wnętrzach pamiętających odległą historię spotykają się wzornictwo dawnych epok ze współczesnym designem. To jednak nie wszystko. W eklektyczną mieszankę stylów architektka wplotła wątki z różnych kontynentów, odkrywając to, co wspólne. Tu krzyżują się bowiem drogi rozsianych po świecie krewnych domowników. Pomimo dużej różnorodności stylistycznej powstała spójna, harmonijna aranżacja.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski DOBRE OTWARCIE Tuż po przekroczeniu drzwi mieszkania wchodzi się do salonu. Sprowadzone z Włoch kanapy (Domingo) mają poduchy wypełnione pierzem, dzięki temu są po amerykańsku miękkie. Pufy, wykonane według projektu Katarzyny, nie utrudniają przejścia – są lekkie jak piórko. Wystarczy chwycić za skórzany uchwyt, by przenieść każdy z nich w dowolne miejsce. Błękitny grzejnik (Zehnder) powtarza barwę i rytm fałd zasłon. GDZIE KUPIĆ: poduszki lniane, pled – NAP

Pod kierunkiem Katarzyny Grant wymieniono wszystkie instalacje, podłogi, nawet sufity. Nie ma też dziś śladu po pierwotnym, amfiladowym układzie wnętrz, z długą wąską kuchnią i jeszcze ciaśniejszą łazienką. A co zostało? Historyczna stolarka – oczyszczona z farby i pokryta szelakiem, aby wydobyć rysunek słojów. Do pierwotnych podłóg nawiązują też deski w salonie i sypialni oraz wzorzyste płytki przy wejściu, w kuchni i łazience. Z dziejami kamienicy wiąże się ponadto obecność mebli vintage – krajowych i skandynawskich. W zestawieniu z nimi bliskie właścicielce wpływy japońskie dowodzą, że dobre wzornictwo w każdym kręgu kulturowym ma te same podstawy: szlachetny naturalny materiał, powściągliwą formę, wystudiowaną linię, a przede wszystkim funkcjonalność.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski

Wybór nie był trudny. 55-metrowe mieszkanie w klimatycznej kamienicy na Bydgoskim Przedmieściu, czyli w jednej z najpiękniejszych dzielnic Torunia, odpowiadało właścicielce i metrażem, i położeniem. Większego nie potrzebowała, bo wraz z mężem spędza w Polsce tylko kilka miesięcy w roku. Wspaniała XIX-wieczna zabudowa wokół oraz zaledwie 5-minutowa odległość od domu syna i synowej przesądziły sprawę. Rozkład i stan techniczny nie grały roli – mieszkanie i tak miało przejść generalny remont.

Salon, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski KOMPOZYCJA GRAFICZNA Mieszkanie jest przytulne, z wyraźną dyscypliną estetyczną, którą przełamują wzorzyste płytki na ścianie w kuchni. Aby kafle były dobrze widoczne od strony stołu, zrezygnowano z górnych szafek, a dolne mają neutralne białe fronty. GDZIE KUPIĆ: płytki – Vives; podkładki – NAP; wazony – BM Housing
Salon, detal
Autor: Mariusz Bykowski BLISKI PLAN, DALEKI WSCHÓD Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby w strefie dziennej dostrzec nawiązania do kultury japońskiej. Są tak delikatne jak filiżanka z cienkiej porcelany albo świeca w słoju z pokrywką przypominającą dach pagody (Lapomme).
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski KUCHNIA FILOZOFICZNA Minimalistyczna zabudowa i wzorzyste płytki na ścianie wzajemnie podkreślają swe walory. Delikatne w formie piekarnik i okap, oba z serii Amica Zen (i tu echo Japonii), miękko wpisują się w paletę bieli, szarości i czerni. GDZIE KUPIĆ: osłonki – NAP; ściereczki – H&M Home
Las w słoiku
Autor: Mariusz Bykowski MIEJSCOWA FLORA Na Bydgoskim Przedmieściu nie brak rzemieślników i artystów. Efektowny ogród w słoju Janine kupiła w pobliskiej kwiaciarni Kwiatostany. Widoczna w tle paproć otrzymała osłonkę na doniczkę z impregnowanego papieru. Wykonuje je toruńska firma Nomad.
Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE Stół to wyrób polski, wykonał go radomszczański Fameg. Gięte krzesła z tapicerowanymi oparciami (Connubia) pochodzą z Włoch, dwa pozostałe to meble vintage. Holenderskie lampy Non Random (Moooi) z drobnej siateczki kształtem i kolorem nawiązują do japońskich papierowych lampionów. Dobre widoki w stronę kuchni zapewnia lustro ze szwedzkiej IKEA.
Dywan do jadalni

Wyodrębni strefę stołu, podkreśli jego rangę, ociepli wnętrze. Aby długo i dobrze służył, zadbaj o dwie kwestie.

Starannie dobierz formę i wymiary. Dywan powinien powtarzać kształt stołu, ale z metrowym marginesem z każdej strony. Dzięki temu nogi przesuwanych krzeseł nie będą zahaczały o jego krawędź. W rezultacie domownikom i gościom będzie wygodniej, a dywanowi nie zagrozi deformacja czy przedwczesne przetarcie.

Zwróć uwagę na runo, barwę, deseń. Najbardziej odporne jest krótkie włosie, zwłaszcza z włókien sztucznych. Nieuniknione plamy najmniej widoczne będą przy nieregularnych, abstrakcyjnych wzorach i zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Dywan gładki, bardzo ciemny albo bardzo jasny raczej się tu nie sprawdzi.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski JAK SOBIE POŚCIELESZ Dla Kanadyjczyków komfort snu jest sprawą zasadniczą. W sypialni musiało więc stanąć obszerne łóżko z trójwarstwowym materacem kontynentalnym. Żeberkowy grzejnik (Zehnder) nawiązuje do oryginalnego – żeliwnego. Aby niewielkiego wnętrza nie zdominowała szafa, garderobę mieści (niewidoczna na zdjęciu) zabudowa z lakierowanymi na biało frontami, podobna do kuchennej. GDZIE KUPIĆ: pled, koszyk wiklinowy – NAP
Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski KSIĘGARZ OBWOŹNY Orzechowy barek z igielitową żyłką Janine wypatrzyła w pobliskim antykwariacie. Do tego mebla Katarzyna dobrała duńskie stoliki nocne (Hay).
Nie wszystko nowe

architektka Katarzyna Grant/Grant Studio:

W nowym mieszkaniu nie wszystko musi być prosto ze sklepu. Meble vintage potrafią bardzo wzbogacić wnętrza, zwłaszcza gdy nawiązują do kontekstu miejsca. Cieszą oczy niedzisiejszym wzornictwem, a przy tym chętnie biorą na siebie nowe zadania, inne niż pierwotnie. Szczególny potencjał tkwi w sprzętach mobilnych, jeżdżących na kółeczkach czy po prostu małych, lekkich, łatwych do przenoszenia, jakich w latach 50. i 60. XX wieku powstawało wyjątkowo dużo. Nigdy nie zawadzają, jednocześnie są zawsze gotowe służyć do coraz to innych bieżących celów.

Łazienka, wanna
Autor: Mariusz Bykowski COŚ STAREGO, COŚ NOWEGO Płytki podłogowe (takie same jak w kuchni) i podobne do nich ścienne nawiązują do wzorzystych kafli cementowych, jakie do dziś zdobią posadzki wielu wiekowych toruńskich domów. Nowinką w naszych stronach są rozwiązania przeniesione z Ameryki Północnej – materiałowa zasłonka przy wannie zamiast najpopularniejszego w Polsce szkła, a także (niewidoczna na zdjęciu) wnęka kryjąca pralkę i elektryczną suszarkę do ubrań. GDZIE KUPIĆ: płytki – Cir; kosmetyki, myjka w paski – NAP
Łazienka, umywalka
Autor: Mariusz Bykowski Z BLISKA I Z DALEKA Fascynacja Japonią skłoniła Janine do wyboru tapety ze złotym karpiem koi (Wall & Deco). Graficzną kompozycję dopełniają wiszące przy lustrze lampy (Terzani) inspirowane czerwonym koralowcem. Zaproponowała je projektantka, która przyznaje, że uwielbia łączyć stylistykę Wschodu i Zachodu. W takim kontekście cienkościenne umywalki (Kartell by Laufen) budzą skojarzenia z delikatną porcelaną. GDZIE KUPIĆ: stołeczek – Moooi; okulary – NAP; dozownik mydła i kubek – H&M Home