Monika przeprowadziła spektakularny remont mieszkania z czasów PRL. Efekt powala na kolana!

2024-05-23 15:30

Monika pod nieobecność swojego męża odmieniła mieszkanie, które pamiętało czasy PRL. Efekt jej pracy jest zdumiewający! Teraz wnętrza całkowicie odzwierciedla jej gust i smak. W pracach pomogli jej rodzice i szwagier, wspólnie stworzyli mieszkanie, z którego nie chce się wychodzić!

Spis treści

  1. Wyjątkowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty
  2. Funkcjonalne mieszkanie — jak je urządzić?
  3. Kolor szary we wnętrzu
  4. Mała kuchnia z oknem
  5. Kolonialna sypialnia
  6. Jak malować farbami kredowymi?
  7. Przeczytaj również: 54-metrowe nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Jak urządzić mieszkanie na wynajem? 

Wyjątkowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty

Trzydziestoletnie osiedle w Lublinie, w otoczeniu zieleni, oddalone od ruchliwej ulicy. W jednym z bloków, na pierwszym piętrze znajduje się wyjątkowe mieszkanie. Dlaczego wyjątkowe?

Bo od progu widać, że żyją w nim ludzie pełni pasji. To przede wszystkim zasługa Moniki, która zajmuje się rękodziełem – szydełkuje, dzierga, odnawia meble wyszukane na targach staroci i przemienia je w dzieła sztuki. Niektóre trafiają do nowych właścicieli, inne zostają.

Na szczęście miejsca na skarby nie brakuje – mieszkanie ma 74 m². Kiedy Monika wprowadzała się tutaj trzy lata temu z mężem Arkadiuszem i dziećmi: Klaudią i Mateuszem, wymagało generalnego remontu

Przeczytaj też: Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Ewa znalazła na to sposób, jest wygodne i przytulne

Funkcjonalne mieszkanie — jak je urządzić?

– Traf chciał, że Arek akurat przebywał za granicą, dlatego wszystko robiłam sama, z pomocą rodziców i szwagra – opowiada pani domu.

– Najbardziej zależało mi na tym, żeby każdy z domowników miał swoje miejsce, prywatną oazę spokoju oraz przestrzeń do realizowania pasji – dodaje.

Kolor szary we wnętrzu

Udało się to osiągnąć. Mieszkanie składa się z dużego salonu, pokojów Mateusza i Klaudii, sypialni Moniki i Arka, niewielkiej, ale wygodnej kuchni, łazienki oraz garderoby. Królują szarości, biel i odcienie drewna. Kontrastowo zestawione.

Liczne okna i jasna podłoga sprawiają, że mimo grafitowych ścian mieszkanie nie jest ponure. Wręcz przeciwnie – emanuje ciepłem, przytulnością. Urządzając je, Monika czerpała inspiracje z blogów i publikacji o bliskim jej sercu stylu skandynawskim. I choć właścicielka ciągle coś zmienia, jednego można być pewnym – tu jest po prostu przyjemnie.

Dodatkowy akcent kolorystyczny to zieleń żywych roślin, które znajdują się w każdym pokoju.

Mała kuchnia z oknem

Zlewozmywak umieszczony przy oknie był marzeniem Moniki. Duży prostokątny model „ukradł” spory kawałek blatu, dlatego w kuchni pojawił się mocowany do ściany rozkładany stolik. Służy jako dodatkowa powierzchnia robocza w trakcie gotowania.

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
Autor: Zdjecie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Monika Panek

Kolonialna sypialnia

– Sypialnię było bardzo trudno urządzić, ponieważ ma kształt trapezu – mówi Monika, która chciała, aby wnętrze było ciemne i kolonialne.

Ściany malowała kilka razy, zanim udało jej się uzyskać pożądany odcień szarości. Odpowiednio dobrane tkaniny, meble i lustra (przemalowane przez panią domu) oraz kwiaty sprawiły, że udało się osiągnąć zamierzony efekt.

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
Autor: Zdjecie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Monika Panek
Instrukcja krok po kroku

Jak malować farbami kredowymi?

Odnawianie starych mebli za pomocą farb kredowych cieszy się dużą popularnością. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować i pomalować mebel, aby zmienić jego styl i cieszyć się jego urodą.

1. Przygotowanie. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia mebla, np. wodą z płynem do mycia naczyń. Możesz też delikatnie zmatowić powierzchnię, używając drobnoziarnistego papieru ściernego.

2. Malowanie. Farbę nakładamy grubym pędzlem. Czekamy, aż wyschnie pierwsza powłoka i malujemy ponownie (w razie potrzeby można pokryć mebel kolejną warstwą farby). W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy też pomalowć okucia – zawiasy i uchwyty.

3. Wykończenie i zabezpieczenie. Kiedy farba wyschnie, za pomocą dużego okrągłego pędzla nakładamy bezbarwny wosk, a następnie wcieramy go bawełnianą lub flanelową szmatką, delikatnie polerując powierzchnię. Dzięki temu uzyskamy efekt gładkiego, miłego w dotyku wykończenia.

Przeczytaj również: 54-metrowe nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Jak urządzić mieszkanie na wynajem? 

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany