Mieszkanie z zieloną kuchnią. Inspiracją dla aranżacji była Toskania i rodzinne pamiątki

2024-03-07 15:50

Ten 130-m apartament w Warszawie został zaprojektowany dla pary choreografów. Choć jego wnętrza emanują spokojem, to jego kolorystyki nie oparto na beżach, a naturalnych barwach z kolorystycznym twistem. To ukłon w kierunku inwestorki, której ojczyzną są słoneczne Włochy.

Spis treści

 1. Mieszkanie w kształcie trapezu
 2. Strefa dzienna
 3. Salon w odcieniach zieleni
 4. Jadalnia: drewniany rozkładany stół i tapicerowane krzesła
 5. Zielona kuchnia
 6. Sypialnia dla gości
 7. Toaleta w bieli i zieleni
 8. Nowoczesne mieszkanie inspirowane Toskanią. Zdjęcia

Mieszkanie w kształcie trapezu

Największym wyzwaniem dla architektów z pracowni Kanon Design był układ przestrzenny tego mieszkania. Nie dość, że ma kształt nieregularnego trapezu, to w dodatku na środku kuchni i salonu znajdoują się okrągłe słupy konstrukcyjne. 

Projektantki miały twardy orzech do zgryzienia, ponieważ ich zadaniem było stworzenie jak najbardziej komfortowego układu pomieszczeń. Strefa dzienna została powiększona więc kosztem holu. W tym miejscu między ścianą a słupem stanął regał, ale również garderoba. 

Strefa dzienna

Strefa dzienna to połączenie kuchni, jadalni oraz strefy wypoczynkowej. Motywem przewodnim mieszkania jest ciekawy odcień zgaszonej, w zależności od natężenia światła wpadającej nieco w szare tony, zieleni. Barwę tę zestawiono z drewnem, naturalnymi tkaninami i kolorami, które albo z nią współgrają, albo, wręcz przeciwnie, stanowią dla niej kontrast. 

Właścicielka mieszkania urodziła się w Toskanii i ciepłe kolory, jakie pojawiły się w jej nowym domu, mają przypominać jej o ojczyźnie. We jego wnętrzach nie brakuje również pamiątek i mebli przywiezionych prosto z Włoch.

Salon w odcieniach zieleni

W salonie obok włoskiego stolika ustawiono modułową, jasną sofę, która zwrócona jest zarówno w stronę ściany telewizyjnej, jak i okien, przez które widać Trakt Królewski. 

– Ogromne okna rozciągają się od sufitu do podłogi i wychodzą nie na jedną, a na trzy strony świata. Dla właścicieli istotne było to, by nie zasłaniać widoków. Chcieli przez cały dzień obserwować tętniącą życiem Warszawę – podkreśla architektka Karolina Strojecka-Kwapisz.

Mieszkanie w kolorach natury
Autor: Projekt wnętrza: Karolina Strojecka-Kwapisz, Magdalena Krupczak, kanondesign.com.pl, zdjęcia: mrok.studio

W salonie szczególną uwagę zwraca kryształowy, kolorowy żyrandol, który jest rodzinną pamiątką, podobnie zresztą jak większość obrazów i sztuki, jaka pojawiła się w tym mieszkaniu. Co interesujące, to właśnie obrazy wyznaczyły kierunek kolorów tego apartamentu. Nietypowa zieleń obrazów stała się motywem przewodnim.

Jadalnia: drewniany rozkładany stół i tapicerowane krzesła

Jadalnia łączy strefę kuchenną i wypoczynkową. Stanął tam drewniany, rozkładany stół, który uzupełniono również drewnianymi, tapicerowanymi jasną tkaniną meblami. 

Zielona kuchnia

Kuchnia znajduje się za wyspą o nietypowym kształcie trapezu. Drewno, które pojawiło się na podłodze salonu, zastąpiły płytki “gorseciki”, które niczym mozaika w beżach, błękitach i zgaszonej cegle wprowadziły w kuchni pewien element zaskoczenia.

Meble kuchenne w kolorze jasnej, stłumionej zieleni wcale nie były łatwe do wkomponowania w zastaną przestrzeń. 

– Gięte fronty mebli dopasowałyśmy do skosów, dzięki czemu trudna do zagospodarowania przestrzeń zmieniła się w wygodne i funkcjonalne wnętrze. Kolorystyka i ciepłe barwy nawiązują do rodzinnych, toskańskich stron właścicielki, a gorseciki na posadzce to umiłowanie klasyki i historii właściciela – tłumaczy Karolina Strojecka-Kwapisz.

Mieszkanie w kolorach natury
Autor: Projekt wnętrza: Karolina Strojecka-Kwapisz, Magdalena Krupczak, kanondesign.com.pl, zdjęcia: mrok.studio

W kuchni nie brakuje modnych w tym roku zaokrągleń!

Sypialnia i łazienka inwestorów

Sypialnia ma sprzyjać relaksowi, dlatego pomalowano ją na delikatny beż. Energię wprowadza tu tapicerowane na zielono łóżko. To pomieszczenie pełni również funkcję garderoby i biblioteczki.

Bezpośrednio z sypialnią połączona jest łazienka. Chociaż niewielka, zmieszczono w niej zarówno prysznic, jak i wannę. Zestawiono tam biel z drewnem.

Sypialnia dla gości

Gościnna sypialnia została zaaranżowana podobnie do sypialni inwestorów. Tutaj zagłówek łóżka jednak jest turkusowy. Do sypialni przylega mała łazienka. Jej największą ozdobą są szkliwione płytki.

Toaleta w bieli i zieleni

Toaletę zdominowały nasycone kolory. To pomieszczenie jest maksymalnie użytkowe, ponieważ udało się tu zmieścić domowe sprzęty: odkurzacz, a nawet drabinę.

 – W projektowaniu toalet gościnnych zwykle można pozwolić sobie na więcej. Namawiamy naszych inwestorów, aby wyjść poza schemat. Tu domownicy i goście spędzają tylko chwilę, dlatego może być odważniej. Warto puścić wodze fantazji! – mówi Karolina Strojecka-Kwapisz.

Nowoczesne mieszkanie inspirowane Toskanią. Zdjęcia

 • Projekt wnętrza: Karolina Strojecka-Kwapisz, Magdalena Krupczak, kanondesign.com.pl
 • Stylizacja: Paulina Ramlau
 • Zdjęcia: mrok.studio

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 65m mieszkanie z beżową kuchnią. Żeby tak wyglądało, właściciele zrobili gigantyczny remont

WŁOSKI STYL W KUCHNI. Webinar z cyklu „Luksus znaczy jakość”

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny