Mieszkanie w kamienicy: przedwojenne wnętrze na starówce w Płocku

2016-05-18 14:15

Mieszkanie w kamienicy w stylu glamour: niezwykła aranżacja w klimatem. Wielopokoleniowy dom w starej płockiej kamienicy to wnętrze z duszą. We wnętrzu mieszkania z historią po wielu latach zamieszkał eklektyzm, przyprawiony szczyptą glamouru. Zobacz niezwykłą aranżację stylowego mieszkania w kamienicy!

Prezentujemy stylowe wnętrza mieszkania w kamienicy, w których króluje wystrój glamour. Stare kamienice zawsze mają swoją historię, przed remontem warto dowiedzieć się o danym obiekcie jak najwięcej. Wskazówki wynikające z przeszłości bywają bardzo inspirujące w trakcie przygotowywania projektu aranżacji wnętrza. Mieszkania nie trzeba urządzać w stylu klasycznym lub nawiązującym do czasów, kiedy powstało. Warto jednak nie rezygnować z elementów wystroju, które je charakteryzują. Piece kaflowe, stolarka, sztukateria mogą być bardzo dekoracyjnym elementem w aranżacji mieszkania w kamienicy, nawet jeśli zdecydujemy się na styl nowoczesny. Prezentujemy ładnie odremontowane wnętrza mieszkania w starej kamienicy, w których panuje styl glamour.

Mieszkanie w kamienicy: aranżcja glamour

Dom na płockiej starówce zbudowany został w 1899 roku. Z dokumentów wynika, że prace zakończyły się w roku 1901. W czasie drugiej wojny światowej kamienicę zajęli oficerowie niemieccy. Po wojnie rodzina wróciła do swojego mieszkania. Mieszkanie przez wiele lat nie było remontowane, bo nie było ku temu warunków, każdy z pokoi był integralnym królestwem członków dużej rodziny i czasami sprawy estetyczne przegrywały z prozą życia. Dziś we wnętrzu kamienicy mieszka obecna właścicielka z mężem. Jakiś czas temu zdecydowali się oni na generalny remont mieszkania w kamienicy. O wsparcie poprosili zaprzyjaźnioną z rodziną projektantkę Brygidę Więcek-Czaps. Pomoc była konieczna, bo - jak mówi ze śmiechem gospodyni - ma umysł typowo ścisły i jeśli chodzi o dizajn i wnętrzarstwo, to najlepiej jej wychodzi układanie kwiatów w wazonie. Właścicielom zależało przede wszystkim na tym, by dopasować aranżację wnętrza mieszkania do klimatu starej kamienicy i wyeksponować pamiątki rodzinne. Eklektyzm przyprawiony szczyptą glamouru zaproponowany przez projektantkę bardzo przypadł im do gustu. Właścicielka przyznaje, że w życiu by nie pomyślała, jakiej elegancji i szyku doda salonowi pomalowana na czarno ściana albo odkryta cegła w części mieszkania. Te pomysły aranżacyjne wniosły do pomieszczeń świeży oddech, odjęły niektórym meblom i dodatkom przesadnej nobliwości. Udało się stworzyć stylowe wnętrza glamour: wygodne i eleganckie.

Mieszkanie w kamienicy: stylowy wystrój wnętrza

W mieszkaniu w kamienicy wyraźnie widocznie są podziały. Przestrzeń mieszkania podzielona pod względem funkcji, w każdej strefie zagospodarowana została inaczej. W stylowym wnętrzu brak ujednoliconej posadzki, kolorów czy okładzin - kazde wnętrze potraktowane zostało bardzo personalnie. W stylowym salonie drewniana posadzka ułożona zostala w klasyczną jodełkę. Na podłodze w przedpokoju w mieszkaniu w kamienicy ułożono praktyczne i eleganckie panele. W kuchni pojawiły się kafle i ciekawa tapeta w pasy nadająca wnętrzom stylu glamour, zaś w sypialni miękka wykładzina. Bazą w aranżacji stylowego wnętrza w całym mieszkaniu są białe ściany ozdobione sztukaterią. W salonie zdecydowano się na jedną ścianę w ciemnym kolorze - czarnym. Czarna ściana okazała się bardzo dekoracyjna i idealnie wkomponowana w stylową aranżację wnętrza. Na czarnej ścianie wiszą m.in. galeria zdjęć przodków i pamiątki. Wnęka została obudowana witrynką, w której właścicielka trzyma rodową zastawę. Dwuskrzydłowe drzwi prowadzą do gościnnej sypialni. Dębowa biblioteczka to przedwojenny mebel odziedziczony po babci. Drugą zaś wykonano na zamówienie, wykorzystując jako ramy fragmenty starych drzwi z mieszkania. Jedynie półeczki są współczesne, z malowanej na biało sosny. Stół i krzesła stały w mieszkaniu od zawsze. Nad nimi zawisła lampa włoskiej marki.

Kuchnia w mieszkaniu w kamienicy

Właścicielka lubi gotować. Korzysta ze starych receptur, przede wszystkim babci, która szykowała potrawy w tej samej kuchni, mając oczywiście do dyspozycji dużo skromniejsze wyposażenie. Meble kuchenne w stylowym wnętrzu zostały wykonane na zamówienie z płyt MDF i granitowej przez płockiego stolarza. Pod ścianą w pasy stanął rodzinny stolik z wiśniowego drewna i współczesne krzesła, kreowane na stare. W oknie szyta na zamówienie roleta. Ustawiona w kuchni koza umila gospodarzom chłodne wieczory. Kiedyś żywy ogień w tym miejscu dawał piec węglowy, na którym mała Ania z resztek makaronowego ciasta piekła macę. Płytki nad blatem kuchennym pierwotnie miały być białe, jednak podczas wizyty w sklepie uwagę właścicieli zwróciły płytki, które kolorystycznie oraz wzorem przypominały przedwojenne kafle. Podobne do dziś zdobią klatkę schodową w kamienicy. Mieszkanie w kamienicy podczas remontu zostało dostosowane do czasów obecnych, ale z drugiej strony odzyskało swój dawny przedwojenny sznyt i styl.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021