Mieszkanie w kamienicy: koza na poddaszu czyli przytulne mieszkanie w stylu skandynawskim

2015-12-25 15:05 Agnieszka Zawadzka

Wszystkie marzenia spełnione, czyli mieszkanie w kamienicy z piecykiem kozą i to jeszcze w stylu skandynawskim! Biała kolorystyka ścian klimatycznego poddasza, z elementami wyeksponowanej cegły na ścianie i klimatycznym punktem centralnym przytulnego salonu z piecykiem kozą zachwycają detalicznie przemyślaną organizacją przytulnej przestrzeni na wysokości. Zobaczcie niezwykłe, ponad 100-metrowe, klimatyczne mieszkanie w kamienicy według projektu pracowni Dash Interiors - Projektowanie Wnętrz!

Mieszkanie w kamienicy na poddaszu to spełnienie marzeń o świetlistej i przytulnej przestrzeni w stylu skandynawskim. I to w centrum miasta. Dzięki spójnej i konsekwentnej aranżacji, trudna architektura skosów i przewężeń nie ciąży nad całością projektu wnętrza, a jasne kolory ścian pozwoliły na podkreślenie wszystkich tych cech stylowego wnętrza, za które kochamy mieszkania na poddaszu.

Mieszkanie w kamienicy na poddaszu: biel i błękit w natarciu

Trudne do aranżacji skosy poddasza w mieszkaniu w kamienicy oraz przewężona architektura jego planu w kształcie litery "L", wymagały jasnych i klarownych decyzji oraz... kolorów ścian. Biel to zawsze dobre rozwiązanie w aranżacji ścian nieregularnych we wnętrzach słabiej doświetlonych, jak te na poddaszu. Białe ściany, podobnie jak elementy naturalne we wnętrzu (drewno, wełna, cegła) to elementy wystroju  tożsame ze stylem skandynawskim. Warto więc było pójść za projektowym ciosem i wykorzystać zarówno położenie mieszkania (zabytkowa kamienica), oryginalne elementy wnętrza (odkryta cegła na ścianie) i dodać do wystroju wnętrza mieszkania na poddaszu elementy ocieplające, jak stylowy piecyk żeliwny, i podkreślające rangę miejsca, jak szlachetne wykończenie kanapy, wełnianego dywanu i drewnianych, fornirowanych mebli.

Czytaj też: Mieszkanie w kamienicy CO WARTO WIEDZIEĆ >>>

Mieszkanie w kamienicy na poddaszu: piecyk z klimatem

Dzięki wykorzystaniu możliwości montażu piecyka kozy na poddaszu, wnętrze z białą cegłą na ścianie i z klimatycznymi skosami poddasza nabrało jeszcze cieplejszej, bardziej przytulnej aranżacji. Chłodny błękit rozłożystego narożnika w otwartej strefie wypoczynku przyjemnie koi nerwy po całym dniu zmagań. Kilka niebieskich i granatowych poduszek oraz pledów dodatkowo rozedrgały monochromatyczną strefę obicia wypoczynku. Granatowy, celowo postarzany wełniany dywan stanowi jakby odrębną przestrzeń, jednak doskonale współgrającą z otoczeniem. W centralnym punkcie mieszkania w kamienicy, na ścianie szczytowej ulokowano gwiazdę projektu wnętrza - stylowy piecyk kozę. Na tle białej, ceglanej ściany wygląda jeszcze bardziej klimatycznie i "na miejscu". Sprytnie wmanewrowany w szczytową ścianę z cegłą drewniany regał, przewidział również miejsce na polana (nie bez znaczenia jest tu też ich rola dekoracyjna). Do antracytowego wybarwienia piecyka i podkładki zabezpieczającej drewnianą podłogę, nawiązuje również lekkie, mobilne stoliki kawowe i górne oświetlenie części wypoczynkowej, z antracytowym, przeskalowanym kloszem z kubistycznie wyeksponowanymi zagięciami formy klosza.

Czytaj też: Pomysły na salon z kuchnią >>>

Mieszkanie w kamienicy na poddaszu: szlachetne wykończenie

Wąskie ale wielofunkcyjne mieszkanie na poddaszu w zabytkowej kamienicy, zdeterminowało również wybór szlachetnych elementów wykończenia. Drewniana podłoga o ciekawej barwie i układzie słoi ułożona została jednakowo na całej przestrzeni mieszkania. Dzięki temu optycznie rozciągnęła przestrzeń i ujednoliciła otwarte na siebie strefy funkcyjne wnętrza. Biała zabudowa podcieni skosów klimatycznego poddasza pozwoliła na wygospodarowanie niezbędnego miejsca na przechowywanie książek i drobiazgów, przy jednoczesnym zachowaniu konsekwentnej bieli w ogólnej kolorystyce ścian skandynawskiego wnętrza. Analogicznie do białej zabudowy podcieni, zaprojektowano zabudowę kuchenną. Proste i gładkie fronty szafek kuchennych, skrytych częściowo za wykończonym białą cegłą barkiem, miękko wtopiły się w białe wnętrze. Wysoki barek z drewnianym blatem skrywa od strony kuchni ciekawe rozwiązanie - wyspę kuchenną z płytą grzewczą i... wysuwanym okapem. Na otwartej przestrzeni salonu z kuchnią - nieodzownym elementem wyposażenia kuchni na poddaszu. Szlachetne wykończenie w meblach i tekstyliach towarzyszy również aranżacji pozostałych pomieszczeń. Minimalistyczna sypialnia z białą cegłą na ścianie wyposażona została w szare, tapicerowane łóżko, szare oświetlenie górne (bardzo w stylu loft) oraz industrialne, drewniane szafki nocne w charakterystycznej, metalowej oprawie. Subtelne niebieskie dodatki, jak poduszki i dywanik, nawiązują do aranżacji części dziennej. Biała szafa na wymiar w sypialni praktycznie ginie w przestrzeni ściany. Równie świetliście i minimalistycznie wyposażono łazienkę w mieszkaniu na poddaszu. Wielkoformatowe gresowe płyty w odcieniu gołębiej szarości na podłodze w łazience, otoczono jednolicie białymi płytkami ściennymi, w nieco mniejszym wprawdzie rozmiarze. Prostokątne lustro, oprawy oświetlenia i krztałt ceramiki determinują skrajny minimalizm w aranżacji. Jednak ciepłe elementy drewnianej szafki umywalkowej (przeciągniętej na całą szerokośc ściany) i dekoracyjnej oprawy lustra (inspirowanej industrialnym kołem zębatym) przemyciły do wystroju łazienki na poddaszu elementy ocieplające chłodny wystrój w stylu skandynawskim.

Czytaj też: Mieszkania na poddaszu INSPIRACJE >>>