Mieszkanie jak loft - z cegłą na ścianie, betonową podłogą. Nowocześnie i przytulnie

2014-12-17 18:09

W mieszkaniu Zuzi i Krzysztofa cegła występuje na ścianie w jadalni, salonie, sypialni... W połączeniu z dodatkami industrialnymi, betonem na podłodze, przestrzenią i stonowaną kolorystyką tworzą w mieszkaniu klimat loftu.  

Aranżacja mieszkania

Kiedy Zuzia i Krzysztof kupili mieszkanie na warszawskim Wilanowie, nie mieli kontaktu do autora wymarzonego projektu, podpatrzonego w „M jak mieszkanie”. Jego nazwisko wyparowało im z pamięci. – A tak pilnowałam tego numeru! – mówi Zuza. – Ale nie poddałam się, poszłam do Biblioteki Narodowej, obłożyłam się rocznikami magazynu. Kilka godzin wertowania i sukces: Tomasz Wieczorek z pracowni T-Design! – opowiada. Wytycznych dla architekta nie mieli wielu: kuchnia jak w projekcie sprzed lat, beton na podłodze, cegły na ścianach (obydwoje lubią styl przytulnego loftu), duża garderoba. Mieszkanie, kupione pod kątem wymarzonej kuchni, nie wymagało wielu korekt. – Przenieśliśmy na drugą stronę wejście do gabinetu, zburzyliśmy ścianę między kuchnią a salonem – wymienia gospodarz. Problemem okazała się jedynie garderoba. – Miała być przestronna, ale nie chcieliśmy się zgodzić na „wykrojenie” jej z łazienki, bo lubimy i prysznic, i wannę. Jakby tego było mało, na środku stał komin, którego nie można było ruszyć! – opowiadają gospodarze. Tomasz Wieczorek zaproponował: „A może by tak wszystko połączyć?”. Gospodarze, ku jego zdziwieniu, zareagowali entuzjastycznie. Do sypialni wchodzi się więc przez... łazienkę, na wprost jest wanna, za nią ogromne garderobiane szafy. – Mamy oryginalną, pełną światła przestrzeń. A że niekonwencjonalna? To też fajne! – zapewniają. A po roku jeszcze bardziej ją doceniają. – I tak zawsze razem korzystaliśmy z łazienki, zwłaszcza rano, kiedy obydwoje się śpieszymy, po co ją wydzielać? – mówi Zuzia.

Cegły znów są w modzie

Stanowią naturalne tło dla mebli po przodkach, uwiarygodniają lofty urządzane w blokach, ocieplają minimalizm, świetnie „grają” z wnętrzami w stylu boho. Cegły są uniwersalne!

Cegły w plasterkach. Stara cegła daje niepowtarzalny charakter. Jeśli nie można odsłonić oryginalnego muru, warto wyłożyć ścianę cegłami pociętymi w plasterki, zajmuje to o wiele mniej miejsca i jest dwa razy tańsze! W tym wypadku są dwie opcje: możemy zdecydować się na lica, czyli warstwę zewnętrzną, która daje efekt starego muru z nierównymi krawędziami i bogatą fakturą, lub wybrać części wewnętrzne, które będą równiejsze na krawędziach, gładkie jak kromka chleba.

Skąd wziąć cegły? Są firmy, które skupują stare cegły z rozbieranych lub przebudowywanych domów, a następnie poddają je obróbce: selekcjonują, czyszczą, kroją w plastry.

Układanie. Nie różni się od układania płytek klinkierowych – na klej, po uprzednim oczyszczeniu (ewentualnie odtłuszczeniu), wyrównaniu podłoża. Trudniejsze jest fugowanie, bo nie można zabrudzić zaprawą powierzchni cegły, trzeba to robić wąską szpachlą i... palcem. Na koniec powierzchnię umyć i zabezpieczyć, sprawdzą się impregnaty do kamienia lub terpentyna.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W maju w „M jak Mieszkanie” podajemy przepis na kuchnię – podsuwamy sprawdzone sposoby na zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy gotowania.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2022