Męska aranżacja salonu: drewno i beton w dekoarcji wnętrza

2015-05-18 11:24

Aranżacja salonu, w której na pierwszy plan wysuwa się drewno i beton na ścianie. Męski salon nawiązuje do stylu loftu. Projektantka zastosowała kilka pomysłów na wykorzystanie starego drewna, betonu, połączenia bieli i szarości. Oto efektowna aranżacja salonu z galerią zdjęć. Projekt wnętrz: Aleksandra Sobiesak, KAPA STUDIO.

Pomysłów na wykorzystanie starego drewna, betonu, połączenie bieli i szarości, zielone dodatki w aranżacji salonu właściciel mieszkania szukał w magazynach wnętrzarskich i albumach o loftach. Projektantka wnętrz Aleksandra Sobiesak pomogła mu poukładać te motywy w efektowną, spójną całość. Mieli czas na wybór ekonomicznych rozwiązań w aranżacji salonu, poszukiwania tańszych materiałów. Już na etapie deweloperskim można było wprowadzić zmiany układu wnętrza. Pan domu jest towarzyski, często przyjmuje gości i plan mieszkania to uwzględnia. Kuchnię oddziela od salonu tylko niewielka ścianka. Przedpokój osłonięto przegrodą, na której od strony kanapy w salonie zawieszony jest telewizor. Ciekawym pomysłem jest też przechodnia garderoba, która pozwala dostać się z sypialni do salonu.

Pomysłowa aranżacja salonu

Właścicielowu mieszkania bardzo spodobał mi się sposób wykorzystania starych desek w ściance oddzielającej korytarz od salonu oraz na wezgłowiu łóżka w sypialni. W założeniach aranżacja salonu miała być nie tylko piękna, lecz także funkcjonalna oraz łatwa do posprzątania, dlatego na przykład biblioteczka ukryta została w szafie w korytarzu. Najważniejsza jest jednak we wnętrzu przyjazna domowa atmosfera. – Nic bardziej mnie nie cieszy od słów gości: „Jak ja uwielbiam tu być!” – podkreśla z zadowoleniem pan domu.

Aranżacja salonu: drewno w dekoracji wnętrza

W nowoczesnych aranżacjach salonu elementy drewniane występują w różnych, czasami zaskakujących formach. Stare drewno to modne ostatnio palety. Można wykonać z nich oryginalne, tanie meble: od stolika po podstawę łóżka. Widzieliśmy też palety w roli drzwi przesuwnych, półek, ław, winiarek. Ponieważ palety są szorstkie, warto je przeszlifować, by uniknąć zadrapań podczas użytkowania. W aranżacji salonu chętnie są też wykorzystywane płyty drewnopodobne i drewnopochodne. Pogardzane dawniej płyty paździerzowe (z włókien lnu i konopi), OSB (z wiórów drewnianych) wróciły do łask. Bez wstydu można je zestawiać ze szlachetniejszymi materiałami. Sprawdzają się jako podstawowy budulec mebli albo okładziny ścienne w salonie. Drewno we wnętrzu jako pieńki, klocki, plastry. Wykonane z nich stoliki, stołki, podstawki na świece i tacki mogą stanowić ozdobę każdej aranżacji salonu. Mogą występować w formie surowej, pomalowanej, albo jeszcze ciekawszej – przypalonej. Widoczne spękania w strukturze drewna są wręcz atutem. W aranżacji wnętrz wykorzystwane jest też drewno z rozbiórki. Nie jest tanie, ale ekologiczne i piękne, bo autentyczne i z historią. Nadaje wnętrzu indywidualny styl.

Betona na ścianie i pomysłow lampa: aranżacja salonu w męskim stylu

Drzwi do mieszkania znajdują się za drewnianym przepierzeniem oddzielającym salon od korytarza. Za nim widać lustro na drzwiach przesuwnych do garderoby (odbija się w nim wieszak i siedzisko). Ściana w salonie przy sofie wyłożona jest betonowymi płytami. Betona na ścianie nadaje aranżacji loftowego klimatu. Nietypowa duża lampa, którą powieszono na ścianie w salonie wycięta z płyty MDF i podświetlona listwami LED to projekt architektki.