Małe mieszkanie na poddaszu. Jak urządzić mieszkanie 35 m2? Porady projektantki

2024-06-12 10:03

Kiedyś był to jeden duży lokal, udało się go podzielić na cztery zgrabne mieszkania. Architekt zaplanował, a Ola Dąbrówka z GOOD VIBES Interiors zamieniła pustą przestrzeń w przyjazne miejsce do życia. Podstawą udanej realizacji jest dobrze przemyślany układ funkcjonalny, wybór odpowiednich mebli i sprzętów. Udało się znakomicie!

Spis treści

  1. 35 m² na poddaszu
  2. Tanio, z pomysłem
  3. Gotowe meble
  4. Jak dobrze zaplanować remont? Porady projektantki
  5. 35 m² na poddaszu. Stonowane wnętrze z pomysłem. Zdjęcia

35 m² na poddaszu

Mieszkanie powstało wskutek podziału 133-metrowego poddasza na cztery niezależne lokale. Podziału technicznego dokonał architekt Adam Marquardt z pracowni Marquardt Design, projektem wnętrz zajęła się Ola Dąbrówka z GOOD VIBES Interiors. Dzięki tej współpracy powstały niewielkie, ale bardzo funkcjonalne wnętrza, a udana współpraca pozwoliła ograniczyć część kosztów i sporo nerwów i czasu.

Tanio, z pomysłem

Właściciel początkowo nie był pewien czy mieszkanie będzie wynajmowane w najmie długoterminowym, czy też zostanie od razu sprzedane. Jego najważniejszym życzeniem było, żeby stworzyć dobre do życia wnętrze przy użyciu jak najmniejszych nakładów finansowych – zarówno w kontekście prac, jak i wyposażenia. Dlatego Ola Dąbrówka postawiła na jak największą spójność aranżacyjną i odpowiedni dobór kolorów.

Gotowe meble

Aby obniżyć koszty, projektantka ograniczyła konieczność angażowania podwykonawców – na zamówienie powstała jedynie zabudowa w sypialni. Reszta wyposażenie pochodzi z sieciówek: w głównej mierze z IKEA, meble tapicerowane zostały kupione w sklepie Scandicsofa.  

Gotowe meble w kuchni
Autor: Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski, stylizacja: Ola Dąbrówka/GOOD VIBES Interiors Gotowe meble w kuchni.

Pracowaliśmy zgraną, sprawdzoną ekipą. Komunikacja dobrze działała. Mogłabym powiedzieć, że praca z budżetem była wyzwaniem, ale mam na to swoje wypracowane sposoby, więc i to poszło gładko. To był bardzo spokojny projekt.

Jak dobrze zaplanować remont? Porady projektantki

Ola Dąbrówka zaleca, przede wszystkim zachowanie spokoju i brak pośpiechu. - Podstawą udanej realizacji jest jej dobre przemyślenie – układu funkcjonalnego, koncepcji wystroju – sprawdzenie jakie, realnie, meble i sprzęty mamy do dyspozycji i czy zmieszczą się, jeśli postawimy ścianę tu, gdzie planujemy ją postawić i czy będzie to wygodne w późniejszym codziennym funkcjonowaniu mieszkańców - radzi. 

Jako przykład podaje cofnięcie ściany w między łazienką a sypialnią, w celu uzyskania dwustronnego dostępu do łóżka, niwelując tym samym pustą, niewykorzystaną przestrzeń w łazience. Niby mała rzecz, a jednak duża różnica w komforcie użytkowania.

35 m² na poddaszu. Stonowane wnętrze z pomysłem. Zdjęcia

Małe mieszkanie w bloku. 35 m2 w Gdańsku w stylu skandynawskim

Wmarzona łazienka Polaków