Małe mieszkanie: meble i dodatki dekoracyjne, czyli jak powiększyć optycznie przestrzeń?

2014-11-12 16:46

– Ile tu jest metrów?! – zapytają Cię znajomi. I nie uwierzą, że tak niewiele! Dzięki odpowiednio dobranym meblom i dodatkom dekoracyjnym wnętrza o niewielkim metrażu będą wydawać się dużo większe niż w rzeczywistości. Oto zbiór trików optycznych, które pomogą ci sprawić, że małe mieszkanie stanie się jaśniejsze i nabierze przestronności.

Jeśli jesteś posiadaczem małego mieszkania i zastanawiasz się, w jaki sposób powiększyć optycznie ciasne wnętrza, przede wszystkim postaw na triki z użyciem odpowiednio dobranych mebli i dodatków dekoracyjnych.

Meble powiększające przestrzeń: jasna, niska, gładka zabudowa i szkło

Urządzając małe mieszkanie należy zwrócić szczególną uwagę na to, by meble nie przytłaczały wnętrz. Na niewielkim metrażu nie sprawdzają się ciemne, masywne, bogato zdobione meble, które zajmują miejsce i pochłaniają światło. Najlepiej jest wybrać jasną, prostą, lekko przepuszczającą lub odbijającą światło zabudowę. Doskonałym rozwiązaniem są więc ażurowe lub przezroczyste meble, białe meble o lakierowanej powierzchni, a także zabudowa z przeszklonymi frontami. Pełne, cieższe meble staną się mniej widoczne, jeśli będą miały odcień zbliżony do koloru podłogi. Wybierając meble warto kierować się również zasadą mówiącą, że im niższe meble, tym wyższe wydaje się pomieszczenie. Ponadto sprzęty o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Jeśli wysoki i szeroki regał jest dla ciebie niezbędny, postaw go przy krótszej ścianie. Dzięki temu poprawisz proporcje pomieszczenia. Sięgająca sufitu zabudowa jest rozwiązaniem dopuszczalnym, o ile zadbasz o to, by nie dominowała we wnętrzu, tylko wtapiała się w tło. Aby osiągnąć ten efekt, zarówno ściana, jak i meble muszą być utrzymane w jasnym, świetlistym odcieniu, a fronty szafek – gładkie, pozbawione rzeźbień czy dekoracyjnych uchwytów. Dobrze, by zabudowa nie znajdowała się na wprost wejścia do pokoju.

Dodatki dekoracyjne do małego mieszkania: przede wszystkim lustra!

Dodatkami dekoracyjnymi niezastąpionymi w optycznym powiększaniu niewielkiej przestrzeni są lustra. Tworzą grę świateł, dublują przestrzeń, a umieszczone blisko okna – rozjaśniają pomieszczenie. Im większa tafla, tym lepiej, warto również wybierać lustra pozbawione ozdobnych ram. Lustro może obejmować ścianę od podłogi do sufitu, dodając pomieszczeniu wysokości. Może też biec poziomo przez całą szerokość wnętrza, poszerzając je optycznie. Lustro umieszczone naprzeciw drzwi otwiera wizualnie pomieszczenie, stwarzając wrażenie przestronności już od progu. Pamiętaj jednak, że lustrzana tafla odbija każdy element wnętrza, wymaga więc porządku. W przeciwnym wypadku może potęgować wrażenie bałaganu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021