Koszmarne mieszkanie przeszło wielką metamorfozę. Ściany pokrywała cerata?

2024-02-12 15:29

Przed remontem, nie owijając w bawełnę, to mieszkanie na warszawskiej Ochocie było koszmarne: w łazience i kuchni pojawiła się tapeta przypominająca nieco ceratę, ściany “zdobiły” wszechobecne, rury, a ściany w salonie i sypialni wymalowano na ohydny, żółty kolor. Nie było tam nic, co można byłoby zostawić. Zobaczcie spektakularną metamorfozę mieszkania w bloku!

Spis treści

  1. Metamorfoza salonu
  2. Metamorfoza kuchni
  3. Metamorfoza sypialni
  4. Metamorfoza łazienki
  5. Metamorfoza przedpokoju
  6. Metamorfoza mieszkania na warszawskiej ochocie. Zdjęcia przed i po

W przeszłości to niewielkie mieszkanie było urządzone jak najmniejszym kosztem i wyglądało jak tysiące mieszkań w głębokim PRL. Po interwencji Magdy Kanppe ze studia projektowego MKdezere zamieniło się w przytulny i schludny kąt.

Metamorfoza salonu

Przed remontem salon był pomalowany na żółto, a jego podłogi zdobił ułożony w jodełkę parkiet. Kolor ścian zestawiony z meblami tapicerowanymi zielonym materiałem dał mocno kontrowersyjny efekt, który nie przystawał nie tylko do dzisiejszych trendów, ale nawet trendów sprzed 30 lat!

Co się zmieniło po metamorfozie? Parkiet został zastąpiony przez jasne panele, ściany pomalowano na biało, a dodatkowo ścianę za szarym wypoczynkiem wyłożono białą cegłą. Przytulność wprowadzono tu nie tylko za pomocą miękkich, welurowych zasłon, ale też dywanu w odcieniach błękitu i granatowych dodatków. 

W głębi pokoju tuż pod oknem udało się zmieścić również niewielki stoliczek, przy którym można zjeść lub popracować. 

Metamorfoza kuchni

W przeszłości kuchnia zawsze była osobnym pomieszczeniem. W tym mieszkaniu przylegała do salonu. Jej ściany nie były pokryte płytkami, ale zapewne ze względu na koszty tapetą imitującą ceramikę. Aby tapeta lepiej się trzymała, jej krańce zabezpieczono drewnianymi listewkami.

Czas sprawił, że stała się jeszcze bardziej szpetna. Tłuszcz, brud i wilgoć zrobiły swoje. 

Metamorfoza małego mieszkania
Autor: Fot. Studio MKdezere, materiały prasowe

Po remoncie kuchnia stała się częścią salonu. Jedno pomieszczenie oddzielono od drugiego za pomocą wyspy. Jest ona nie tylko obszarem roboczym, ale dzięki dwóm hokerom, jakie przy niej stanęły, również stołem kuchennym czy miejscem po pracy. 

Metamorfoza sypialni

Niewielka sypialnia straszyła intensywnym kolorem ścian. Na jej odbiór niewątpliwie wpłynęły również kraty w oknach dodające temu pomieszczeniu klaustrofobicznej aury. Magda Knappe, trzymając się stylistyki, jaką znamy już z salonu, postawiła na biel i cegiełkę. Te kolory zdecydowanie rozjaśniły ten pokój, podobnie jak jasna podłoga. 

Metamorfoza łazienki

Ta łazienka wyłożona tapetą znaną nam dobrze z kuchni nie zachęcała do kąpieli. Po remoncie jej układ przestrzenny delikatnie się zmienił. Misa wc została przesunięta bliżej wanny, a w jej miejscu stanęła umywalka. Wszystkie sprzęty zostały wymienione. 

Ściany wyłożono wielkoformatowymi beżowymi płytkami, które sprawiły, że ta łazienka bez okna zdaje się być większa. 

Metamorfoza małego mieszkania
Autor: Fot. Studio MKdezere, materiały prasowe

Metamorfoza przedpokoju

Dawniej przedpokoje w blokach były najmniej estetycznymi pomieszczeniami w całym mieszkaniu. Tak było i tu. Choć pomalowany na biało, to i tak ciemny i przytłaczający. Wypełniały go meble, które chyba nigdy nie miały czasów swojej świetności, a ściany i sufit pokryły duże plamy wilgoci. Być może to pamiątka po zalaniu mieszkania przez sąsiada. 

Na podłodze ułożono paskudną wykładzinę, której kolor doskonale maskował brud, który przez lata się na niej nagromadził.

Tu również wszystko było do wymiany. Jedną ze ścian wypełniła duża zabudowa o lustrzanych frontach. Z kolei miejsce obok drzwi zajęła komoda i podwieszana szafka w kolorze drewna i bieli.

Metamorfoza mieszkania na warszawskiej ochocie. Zdjęcia przed i po

  • Projekt i zdjęcia: Magda Knappe, Studio MKdezere

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 50 lat bez remontu! Metamorfoza mieszkania niczym skansen PRL. Zdjęcia przed i po

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Murator remontuje: metamorfoza łazienki