Kolory wnętrz: jak dobrać kolor okien do stylu wnętrza?

2015-08-01 2:00

Wymieniając stolarkę okienną często zapominamy, jak ważny w aranżacji wnętrz jest kolor okien. Okna oraz ich kolor budują przestrzeń i optycznie wpływają na metraż. Umiejętnie dobrane kolory okien do stylu i koloru wnętrz, potrafią wydobyć z aranżacji najcenniejsze jej elementy i sprawić, że nabierze zupełnie nowego wyrazu. Zobacz, jak dobierać kolory okien, by podkreślały styl naszego wnętrza.

Urządzając pustą przestrzeń musimy na nią spojrzeć kompleksowo, w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich elementów i detali budujących styl i klimat wnętrza (w tym właśnie koloru ścian, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg i listew przypodłogowych) możemy powoli snuć plany o zakupie nowej sofy czy kuchennej zabudowy…

Jak wybrać kolor okien do stylu wnętrza?

Gdy nie do końca mamy pomysł na aranżację wnętrza, warto zacząć od oszczędnego minimalizmu i prostych, jasnych kolorów. Na tle białego lub gołębiego koloru ścian, większość aranżacji ma szansę się obronić. Podobnie jest z kolorem okien. Białe okna pasują do wielu aranżacji - są neutralne, powściągliwe i „giną” na tle klasycznej bieli ścian. Szalenie jednak ważny jest wybór koloru okien, gdy mamy jasno sprecyzowane sympatie względem określonych stylów wnętrza. I tak styl klasyczny w aranżacji wnętrz, a z nim drewniane i masywne meble, biblioteczki z gzymsami oraz tapicerowane siedziska drewnianych krzeseł na toczonych nogach, doskonale uzupełni drewniane wybarwienie stolarki okiennej. Warto dopasować okna kolorystycznie w sposób jak najbardziej zbliżony do wybarwienia i odcieni mebli planowanych do stylowego wnętrza. Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to także odpowiedź na kanony stylu prowansalskiego i rustykalnego. Właśnie taką stylistykę okien znajdziemy między innymi w ofercie MS więcej niż OKNA. W nieco jaśniejszej i intencjonalnie bardziej surowej kolorystyce, stolarka okienna sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Oryginalnie zastane w budynku drewniane okna skrzyniowe, oczyszczone z licznych warstw malarskich i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, to oprawa okienna idealna dla współczesnej wersji stylu soft loft, dworkowego czy schabby chic. Styl angielski, z białymi kuchniami i wiktoriańskimi drobiazgami – porcelanowymi zastawami czy koronkowymi firanami, domaga się oprawy okiennej w bezdyskusyjnej bieli. Najlepiej ze szprosowymi podziałami, czasem z wymyślnym lufcikiem czy oryginalnym mechanizmem zamykającym skrzydła okienne. We współczesnych aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnym królują  profile okienne o wybarwieniu szarym bądź antracytowym, jdenak możliwości kolorystycznych jest o wiele więcej. Ciemna oprawa okienna doskonale podkreśla widoki zza okna - zarówno miejskie nokturny w jarzeniowym świetle jak i sielskie obrazki wypełnione przyrodą. Do tego stylistycznie są szalenie elastyczne - pasują zarówno do industrialnego stylu loft (z którego się wywodzą, jako parafraza fabrycznych przeszkleń w ołowianej oprawie), jak i do coraz popularniejszego u nas stylu holenderskiego, perfekcyjnie łączącego elementy surowe z przytulnymi. Na rynku dostępna jest szeroka gama oklein PCV, która pozwala na nadanie indywidualnego charakteru każdemu wnętrzu. Wśród oferty MS więcej niż OKNA znajdziemy ponad 40 różnych kolorów oklein, począwszy od tradycyjnych oklein drewnopodobnych, takich jak: Złoty Dąb, Orzech, czy Dąb bagienny, a skończywszy na tych bardziej zaawansowanych, które idealnie naśladują naturalne drewno.