Kolory ścian: Zwykła Biel kolorem roku 2016. Białe ściany powracają!

2015-10-14 20:20 Monika Czerwińska-Konarska

Ogłaszamy powrót koloru białego! Benjamin Moore ogłosił Zwykłą Biel kolorem roku 2016. Oznacza to, że białe ściany znowu będą królowały w aranżacjach wnętrz? Tak to już jest, że po latach zdecydowanych kolorów ścian potrzebujemy odmiany i uspokojenia.

A to zaskoczenie! Amerykański Benjamin Moore ogłosił swój kolor roku 2016. I jest to kolor biały! Simply White - OC117. Chyba niewielu mogło się tego spodziewać? Po prostu zwykły kolor biały? Co prawda jest to ciepły, lekko złamany odcień, jednak biały. I do tego ta „zwykła” nazwa.

Zobacz też: wyznaczniki stylu skandynawskiego>>>

Przyzwyczailiśmy się do nazw, które za każdym razem nas zaskakiwały. Właściwie teraz też daliśmy się zaskoczyć. Bo Zwykła Biel brzmi niezwykle. Czym kierowała się dyrektor kreatywna Benjamin Moore Ellen O'Neill? Czy wpływ na wybór koloru białego jako koloru roku miały pokazy mody, jedzenie i szaty papieskie?

Kolor biały: zwykła biel jest w naszym życiu od zawsze

Okazuje się, że kolor biały jest najbardziej neutralnym kolorem. Wydawałoby się, że kolor biały jest niezauważalny, nie przyciąga naszej uwagi. Jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że kolor biały jest jednym z najszybciej wychwytywanych kolorów przez nasze oko. Właściwie jak to się stało, że do tej pory kolor biały, który traktowany jest jako uosobienie czystości nie został nigdy wyróżniony. Przecież od kilku lat furorę robią białe samochody, białe kreacje gwiazd na czerwonym dywanie zawsze są zauważane. Również podoba nam się białe jedzenie – pieczołowicie przygotowywane przez najlepszych szefów kuchni białe potrawy na białych talerzach. Nie możemy też zapomnieć o architekturze: znane na całym świecie budynki: Muzeum Guggenheim’a w Nowym Jorku zaprojektowane przez Franka Lloyda Wright’a, minimalistyczna siedziba MoMA czy słynny budynek opery w Sydney.  Jednak argumentem koronnym według dyrektor kreatywnej Benjamin Moore dla wyboru koloru białego na kolor roku 2016 są szaty papieskie. Postać ubrana skromnie, jednolicie na biało zawsze jest widoczna w kolorowym tłumie. Kolor biały wzbudza szacunek.

Kolory ścian: kolor biały odnajduje się we wszystkich stylach

Białe ściany są podstawą stylu minimalistycznego. Białe ściany to także podstawa stylu skandynawskiego. Kolor biały w połysku nabrał także wyrazu w stylu glamour. Jest tez podstawą w stylu rustykalnym. Białe ściany to po prostu klasyka. Dopasujemy do nich wszystkie dodatki, które możemy często zmieniać. Ale możemy też zdecydować się na aranżację wnętrz monochromatyczną. Takie wnętrza nigdy nie są nudne. Jeśli tylko odpowiednio zagramy fakturami, ten sam odcień Zwykłej Bieli będzie wyglądał zupełnie inaczej. Na uwagę zasługuje również zestawienie starego drewna na podłodze i meblach z białych ścian. Większość mieszkańców wielkich miast szuka uspokojenia w domu po dniu pełnym wrażeń i otaczających wszędzie kolorów. Takie zestawienie kojarzy się z domami na plaży, pełnymi spokoju i harmonii. Okazuje się, że Zwykła Biel może być kolorem wyjątkowo uniwersalnym – czasem tłem, czasem w roli głównej.

Więcej: białe ściany nie są nudne>>>