Kolorowe ściany: innowacyjny projekt wnętrza

2008-10-06 2:00 Monika Kowalska

Jest wiele sposobów wykończenie ściany, jednak nadal najpopularniejsze jest ich malowanie. Białe, gładkie ściany odeszły już w zapomnienie. W tej chwili prawie każdy projekt wnętrza sprawia, że nasze mieszkania zdobią kolory i ciekawe faktury.

Projektowanie wnętrza. Właściwy kolor ściany

Odpowiedni dobór kolorów i faktur może odmienić projekt mieszkania, nadać mu nowy, niepowatarzalny charakter, a także zmienić jego proporcję. To właśnie kolor ściany jest decydującym parametrem wpływającym na nasze samopoczucie. Kolor farby, jaką wybraliśmy, jest bowiem zauważany szybciej niż faktury i kształty, dlatego jest tak ważny przy projektowaniu wnętrza. Bo to właśnie on wywołuje nastrój smutku lub radości, wpływa uspokajająco, odprężająco lub pobudza do działania.

Projektowanie wnętrza. Rodzaje farby

Ściany i sufity w mieszkaniu malowane są zwykle farbami dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są zywice akrylowe, które decydują o właściwościach farby. Natomiast pozostałe składniki to wypełniacze mineralne oraz pigmenty, które odpowiednio zmieszane daja niepowtarzalne kolory oraz zapewniają ich trwałość.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4142
Autor: archiwum

Projektowanie wnętrza. Powiększamy czy zmniejszamy?

Dobór kolorów zależy przede wszystkim od upodobań mieszkańców domu, ale trzeba również pamiętać o możliwości optycznego zmniejszenia lub powiększenia pomieszczenia, a przede wszystkim o właściwościach barw, ich możliwości wpływania na nasze emocje i nastrój. Komponowanie ze sobą kolorów nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą producenci, którzy tworząc palety barw opracowują pewną grupę kolorów, które zestawione ze sobą będą zawsze współgrać. Celem karty kolorów jest zainspirowanie oraz przekazanie wiedzy o różnych możliwościach kolorów. Karta składa się zwykle z kilku kompozycji, które oparte są na tendencjach współczesnej mody. Każda pokazana jest na różne sposoby i tworzy unikatową atmosferę pomieszczeń naszego domu. Przed podjęciem decyzji o wyborze kolorystyki wnętrza, powinniśmy dowiedzieć się, jak najlepiej łączyć ze sobą kolory na ścianach i w wyposażeniu naszego domu. Niektóre połączenia kolorystyczne są korzystniejsze od innych.

Projektowanie wnętrza. Chwila czasu...

Osiągnięcie odpowiedniego efektu zależy od ciężkiej pracy na etapie projektowania wystroju. Jest to bardzo ważne, bo na efekty swojej pracy trzeba będzie patrzeć kilka lat. Kolory powinny również cieszyć wszystkich mieszkańców, warto więc zasięgnąć ich rady, pomocne też będą pomysły przyjaciół czy konsultantów koloru. Rozmieszczając kolory we wnętrzach trzeba wziąć pod uwagę światło, które wpływa na odcień poszczególnych barw. Duże znaczenie ma również liczba okien, ich wielkość i oprawa, orientacja budynku względem stron świata, a także rozmieszczenie i moc oświetlenia sztucznego.

Projektowanie wnętrza. Jaki kolor farby?

Kolorystyka w pomieszczeniach zwykle wiąże się z podziałami na poszczególne strefy oraz przypisanymi im funkcjami. Kolory spokojne, zimne dobrze jest dobrać do sypialni, działają one relaksująco, tworzą swoisty azyl, emanują spokojem. Odcienie pastelowe i biel pasują także do eleganckich wnętrz oraz wprowadzają harmonię do pomieszczeń do różnego rodzaju aktywnej działalności, np. przedpokoju, kuchni. Kładąc na ścianach jasne, pastelowe kolory, które odbijają więcej światła niż ciemne, uzyskujemy optycznie powiększoną przestrzeń, co może być korzystne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Ze względu na to, że dobrze komponują się z wieloma barwami, kolory te są również praktycznym rozwiązaniem dla osób lubiących częste zmiany wyposażenia wnętrz. Dobór kolorów idealnie współgrających ze sobą jest bardzo ważny, gdyż farba bardzo często jest tłem dla innych materiałów wykończeniowych: drewna, metalu, tkanin.
Do najważniejszych obszarów życia codziennego, np. salonu, należy wybrać kolory z palety barw współczesnych, zdecydowanych, które podkreślają gwar życia codziennego, dodają energii oraz pobudzają aktywność fizyczną. Chodzi tutaj o wyrażenie samego siebie i stworzenie unikatowego i bardzo osobistego otoczenia.

Projektowanie wnętrza: coś więcej niż kolor...

Osobom, które oczekują czegoś więcej niż kolorowe, ale jednak gładkie ściany, producenci farb oferują specjalne produkty, które nakładane specjalnymi technikami malowania jak przecieranie lub ścieranie farb szmatką, gąbką lub nakładanie szpachlą, tworzą oryginalne dekoracje ścian. Stosując te techniki można uzyskać niepowtarzalne wzory i efekty dekoracyjne, klasyczne i nowoczesne. Pomalowane powierzchnie mogą przypominać aksamit, kamień bądź metal lub stare drewno. Wyobraźnia i mistrzowska ręka malarza w połączeniu z tymi technikami stwarzają możliwości uzyskania indywidualnego, niepowtarzalnego wystroju, którego kolorystyka harmonizuje z fakturą.

Projektowanie wnętrza. Farby które imitują

Osoby, chcące mieć wyjątkowe wnętrze, skorzystać mogą z produktów imitujących bardzo kosztowne materiały, nawiązujące do dawnych sposobów dekorowania powierzchni. Są to produkty, które przypominają marmur lub dają wrażenie prześwitywania koloru podkładowego i rozświetlania pokoju. Dzięki nim możemy uzyskać efekt dawnych, szlachetnych tynków. Ta właściwość oraz specjalny skład produktów sprawiają, że farby te można stosować do konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych oraz przy wykańczaniu budowli reprezentacyjnych.
Kontrastem dla nich są farby imitujące beton lub inne chłodne podłoże mineralne, stwarzające surową i bardzo indywidualną atmosferę. Powierzchnia ta znakomicie komponuje się z drewnem, metalem, stalą, delikatnie podkreślając ich kolory.
Podstawowym składnikiem farb strukturalnych jest zwykle masa bazowa, którą można łączyć z pigmentami samemu decydując o nasyceniu barw. Kolejnym etapem jest nałożenie bejcy, która nadaje ścianie satynowy połysk lub matową czy metaliczną powłokę. Ogromny wybór produktów oraz duża liczba akcesoriów (pędzli, wałków, szpachli, szablonów) zachęca do tworzenia własnych kompozycji.