Kolor granatowy we wnętrzach. Z czym łączyć kolor granatowy?

2023-09-29 10:03

Jak urządzić wakacyjne mieszkanie tak, aby wpisywało się w nadmorski klimat? Wcale nie trzeba uciekać się do typowego stylu marynistycznego z muszelkami i kotwicami na każdym kroku! Sprawdzi się w nim styl hampton, ale tego właściciele i architektka również chcieli uniknąć. Postawili więc na odwołanie do naszej rodzimej flory, ale i kolor granatowy we wnętrzach! Zobacz inspirujące mieszkanie i dowiedz się, z czym łączyć kolor granatowy.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Spis treści

  1. Jak urządzić wakacyjne mieszkanie? Postaw na kolor granatowy we wnętrzach
  2. Kolor granatowy we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie inspirowane morzem?
  3. Z czym łączyć kolor granatowy? We wnętrzach sprawdzi się z…
  4. Salon z granatową kanapą. Jaki kolor ścian do granatowej kanapy?
  5. Czy granatowa kuchnia jest modna?
  6. Jadalnia: drewniany stół i granatowe krzesła
  7. Czy granat pasuje do sypialni?
  8. Granatowa łazienka. Czy mała łazienka może być ciemna?

Jak urządzić wakacyjne mieszkanie? Postaw na kolor granatowy we wnętrzach

Mieszkanie w Gdańsku to wakacyjny dom dla pary z dzieckiem, a niekiedy również dla ich przyjaciół. Zgodnie z nazwą będą pojawiali się tam tylko od czasu do czasu, jednak mimo tego zależało im, aby był urządzony tak, by czuli się w nim jak u siebie. 

Mieszkanie zlokalizowane w inwestycji Sol Marina ma zaledwie 40 m kw. i trzeba było zmienić jego układ funkcjonalny. Składa się ze strefy dziennej połączonej z kuchnią i jadalnią, dwóch sypialni, łazienki i toalety. 

— Ze względu na zapewnienie właścicielom komfortu, mimo niewielkiej przestrzeni, powstała w pełni funkcjonalna zabudowa kuchenna z pełnowymiarową lodówką, chłodziarką na wino oraz miejscem do przechowywania niezbędnych akcesoriów i naczyń. Prosta forma zabudowy kuchennej pozwoliła wygospodarować miejsce na wygodny, okrągły stół jadalniany z czterema krzesłami — mówi Katarzyna Jędruszczak, właścicielka Conceptowni.

Kolor granatowy we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie inspirowane morzem?

Jak urządzić mieszkanie inspirowane morzem? Wnętrze apartamentu urządzono tak, by odpowiadało lokalizacji, w jakiej się znajduje, czyli  w pobliżu niewielkiej mariny nad Martwą Wisłą, gdzie mieszkańcy nie tylko mają widok na wodę, ale mogą zacumować swoja łódź lub jacht. 

-   Zarówno właścicielom, jak i zespołowi projektowemu zależało na uniknięciu sztampowego stylu marynistycznego lub popularnego w nadmorskich miejscowościach stylu hamptons. Zamiast popularnych kotwic i muszli, na inspiracje morzem postanowiliśmy spojrzeć z szerszej perspektywy — tłumaczy Katarzyna Jędruszczak.

Głównym motywem mieszkania stał się kolor granatowy. We wnętrzach został przemycony z postaci mebli, tapet, koloru ścian czy dodatków. 

Z czym łączyć kolor granatowy? We wnętrzach sprawdzi się z…

W tym mieszkaniu w zależności od konkretnego pomieszczenia granat dominuje lub jest po prostu akcentem. Połączono go z drewnem (zarówno jasnym, jak i ciemniejszym), szarościami, beżami i bielą. 

Salon z granatową kanapą. Jaki kolor ścian do granatowej kanapy?

Na podłodze apartamentu ułożono klasyczną drewnianą jodełkę. Jej barwa ma przywodzić na myśl namoknięte drewno, które zostało wyrzucone przez morze. Kolejnym odwołaniem do morskiego krajobrazu w salonie jest ściana telewizyjna, którą częściowo pokrył kamienny fornir. Zgodnie z intencją architektki i inwestorów miał nawiązywać do zbudowanych ze skał klifów. 

Wakacyjne mieszkanie nad morzem
Autor: Projekt i aranżacja wnętrza: Zespół Conceptownia, zdjęcia: Magda Łojewska VEY Photography

Do koloru morskiej toni odwołują się kanapa oraz dywan o barwie morskiej głębi. Z kolei znajdująca się pod telewizorem szafka wykonana została z jasnego drewna, które może kojarzyć się z piaskiem. 

Jeśli urządzasz salon z granatową kanapą, zapewne zastanawiasz się, jaki kolor ścian do granatowej kanapy. W tej aranżacji postawiono na klasyczną biel, ale i odcienie szarości, które pojawiły się tam w postaci delikatnej tapety, ale i już wyżej wspomnianego forniru.

Czy granatowa kuchnia jest modna?

Czy granatowa kuchnia jest modna? Granatowa kuchnia nie jest zbyt często spotykana w polskich mieszkaniach czy domach, chociaż sama osobiście właśnie postawiłam na meble kuchenne kolorze głębokiego granatu. To odważny kolor nie dla każdego! 

W tym mieszkaniu zabudowa zajęła całą wnękę. Granat połączono z płytą przypominającą drewno, a całość wykończono białym blatem. Między szafkami ułożono w jodełkę jasne  płytki.

Jadalnia: drewniany stół i granatowe krzesła

Między strefą wypoczynku a kuchnią, w niewielkiej wnęce znalazło się również miejsce na niewielki, ale masywny stolik, który otoczyły tapicerowane krzesła. Biżuterią tej strefy są trzy delikatne złote lampy, które ja oświetlają. 

Czy granat pasuje do sypialni?

W sypialni ponownie widzimy motyw ciemnego granatu. Granatowe bowiem są fronty szafy, ale i jedna ze ścian. Tu kolor ten zestawiono z szarą, delikatną tapetą o strukturalnym wzorze przypominającym morską pianę. Czy granat pasuje do sypialni? Zdecydowanie tak!

Wakacyjne mieszkanie nad morzem
Autor: Projekt i aranżacja wnętrza: Zespół Conceptownia, zdjęcia: Magda Łojewska VEY Photography

Jakie dodatki do granatowej sypialni?

Całości uroku dodały dodatki: miękkie, beżowe zasłony czy trawy w wazonie, jakie niekiedy porastają polskie wydmy. Sprawiły, że mimo mocnego koloru jest tu bardzo przytulnie! 

Granatowa łazienka. Czy mała łazienka może być ciemna?

W łazience morska kolorystyka bazuje na połączeniu trzech kolorów: granatu, szarości oraz bieli. Małe pomieszczenie wyłożono szarą mozaiką w postaci wąskich kafelków. Granat został tu przemycony w postaci abstrakcyjnej tapety, której motyw może kojarzyć się ze wzburzonym morzem. Granatowy jest również sufit!

Czy mała łazienka może być ciemna? Wszystko zależy od tego, jak będziesz czuć się w takim pomieszczeniu. Tutaj ciemny kolor nie zdominował tej przestrzeni, a dodał jej charakteru. Pojawił się w kilku strategicznych miejscach i, ponieważ skomponowano go z jasnymi płytkami, wnętrze nie jest przytłaczające. Granatowa łazienka idealna?

  • Projekt i aranżacja wnętrza: Zespół Conceptownia
  • Zdjęcia: Magda Łojewska VEY Photography

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić mieszkanie dla seniorów? Granatowe dodatki i rude sufity

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE