Kiedyś koszmar, dziś perełka! Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty

2024-04-16 18:33

Jak wygląda mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, które od 50 lat nie przeszło konkretnego remontu? Nie musicie sobie tego wyobrażać, wystarczy zajrzeć do naszej galerii. Znajdziecie tam również zdjęcia pokazujące jego spektakularną metamorfozę, którą przeszło pod okiem architektki. 70-m mieszkanie w Białymstoku było niczym skansen rodem z PRL. Teraz jego wnętrza nie odstają od współczesnych aranżacji!

Spis treści

  1. Rewolucyjny remont mieszkania z dzieciństwa
  2. Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty
  3. Nowoczesność wyparła PRL
  4. Metamorfoza mieszkania w bloku z PRL. Zdjęcia przed i po

Rewolucyjny remont mieszkania z dzieciństwa

Opisywane przez nas wnętrza znajdują się w bloku z wielkiej płyty. Inwestorka się w nich wychowała, a od jej dzieciństwa kuchnia, pokryty boazerią przedpokój czy łazienki nie zmieniły się ani na jotę. Aż do dziś! 

Wchodząc do tego mieszkania, zauważamy jego nietypowy układ. Duży przedpokój składa się aż z dwóch części i dodatkowo jest doświetlony oknem. W jego drugiej części znajdowała się niewielka łazienka z prysznicem, jednak zyskała ona całkowicie nową funkcję. Zabudowano ją, a w środku ukryto pralkę i suszarkę. 

Z drugiej części korytarza drzwi wchodzi się do kolejnej łazienki oraz pokojów dzieci. Do sypialni rodziców natomiast prowadzą drzwi z… kuchni. Kiedyś to pomieszczenie było połączone z salonem za pomocą przejścia, jednak to udogodnienie zlikwidowano. Dzisiaj inwestorzy wraz z architektką postanowili je przywrócić, aby usprawnić oraz skrócić komunikację. 

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Inwestorom zależało, aby ich mieszkanie pamiętające głęboki PRL stało się nowoczesne, jasne, przestronne, funkcjonalne i posiadało dużo miejsca do przechowywania. Podczas remontu sporym wyzwaniem okazało się wyrównywanie ścian, sufitów oraz podłóg, co wynikało z wieku budynku. 

Kolejnym było ukrycie wszystkich grzejników. Spółdzielnia nie zgodziła się na ich likwidację, więc niektóre z nich zostały zabudowane. 

Właściciele mieszkania chcieli mieć sporo miejsc do przechowywania. Właśnie dlatego w sypialni pojawiła się minigarderoba, w pokojach dzieci stworzono pojemną zabudowę, która pozwala zachować porządek i pomieścić zabawki oraz pomoce naukowe. 

Również przedpokój, który wcześniej był zdominowany przez boazerię, stał się jaśniejszy, ale i dużo bardziej funkcjonalny dzięki dużym szafom. 

Metamorfoza mieszkania w Białymstoku. Zdjęcia przed i po
Autor: Projekt: Katarzyna Karpińska-Piechowska AMICUS DESIGN, fot. Kamil Prokopowicz

Nowoczesność wyparła PRL

W przypadku tego mieszkania zmieniło się praktycznie wszystko! Ciemne, o estetyce pamiętającej zeszłą epokę przeszło spektakularną metamorfozę.

Katarzyna Karpińska-Piechowska z pracowni Amicus Design wykorzystała w nim sprawdzone trio barw: bieli, szarości oraz beżu wzbogacając je drewnianymi elementami. Tak powstały wnętrza w bardzo prostym, ale przez to klasycznym i eleganckim stylu

Metamorfoza mieszkania w bloku z PRL. Zdjęcia przed i po

  • Projekt: AMICUS DESIGN, Katarzyna Karpińska-Piechowska
  • Zdjęcia po: Kamil Prokopowicz

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia przed i po metamorfozie

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL