Joanna kocha rośliny i tworzy zielniki. Jej Wielkanoc jest pełna zieleni

2023-03-24 16:39

Świat, który przedstawiam na swoich ilustracjach, jest pełen magii, niczym ukryta w lesie chatka pełna skarbów – mówi Joanna, założycielka pracowni Dzikie Rzeczy.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski Mój dom rodzinny zawsze był pełen roślin – tata był inżynierem ogrodnictwa, a ja sama jestem z zawodu inżynierem architektem krajobrazu. Nie wyobrażam sobie życia bez kwiatów. Mój dom tonie w nich przez cały rok, inspirując mnie tym samym do tworzenia kolejnych grafik. Na co dzień zajmuję się projektowaniem wnętrz i ogrodów oraz przystosowywaniem mieszkań pod wynajem. Jestem też mamą oraz babcią 5-letniego Henia i 3-letniej Helenki. Interesują mnie historia sztuki i ogrodów, malarstwo oraz wzornictwo przemysłowe.

Zawsze dobrze się czułam w towarzystwie roślin. Mój tata zajmował się ogrodnictwem. Jego ogród jawił mi się jako kraina nie z tego świata, pełna fantazyjnych form, zapachów i kolorów.

Od dziecka byłam też otoczona fachową literaturą wzbogaconą pięknymi rycinami, których oglądanie stało się moim ulubionym zajęciem. Nieraz zasypiałam w łóżku usłanym stertami książek, zielników i albumów botanicznych. Nic dziwnego, że gdy poszłam do szkoły, rozpoznawałam gatunki roślin, o których pozostałym uczniom nawet się nie śniło.

Od najmłodszych lat nie rozstawałam się też z ołówkiem. Zamiłowanie do rysunku odziedziczyłam po dziadku. Rodzice to dostrzegli i wysłali mnie na dodatkowe zajęcia plastyczne. Umiejętność rysowania przydała mi się na studiach oraz w pracy – jako projektant wnętrz i ogrodów często wspieram się własnymi szkicami.

Przed kilkoma laty trafiłam gdzieś na zdjęcie roślinnej galerii – z miejsca mnie urzekła i pomyślałam, że mogłabym sobie taką namalować. Stworzyłam więc serię paproci dla siebie, a z czasem, gdy zaczęły pojawiać się zamówienia, uruchomiłam pracownię i sklep dzikierzeczy.pl.

Najchętniej rysuję w nocy. Lubię ciszę i spokój, bo ta praca wymaga skupienia. Zdarzyło się już, że niemal kończyłam rysunek i w ostatnim momencie wykonałam niewłaściwy ruch, który niweczył cały mój wysiłek.

Wszystkie grafiki tworzę tylko i wyłącznie przy moim sekretarzyku, który wiosną i latem stoi na werandzie, a w chłodniejszych miesiącach wędruje do mojego gabinetu. To wyjątkowy mebel, który jest w mojej rodzinie od lat. Najpierw był stołem kuchennym, potem trafił na werandę i służył babci do stawiania pasjansa, a po latach stał się moim warsztatem. Jego dobra energia towarzyszy mi w pracy.

Tworzę zielniki. Podczas podróży rozglądam się za co ciekawszymi okazami roślin, suszę je, a potem przekładam do albumów na zdjęcia.

Osobom, które chcą wykonać ilustrację botaniczną, proponuję zaopatrzyć się w album o roślinach, farby i papier oraz garść ołówków, pędzli i cienkopisów. Ja najczęściej sięgam po papiery: akwarelowy (Canson) oraz francuski bawełniany (Arches). Jestem wierna japońskim akwarelom Kuretake Gansai Tambi.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Z pielęgnacją roślin miałam do czynienia od najmłodszych lat. Jest to dla mnie bardzo naturalne zajęcie i przychodzi mi z łatwością. Szczególną dumą napawają mnie moje palmy – nasłoneczniona weranda świetnie im służy i rosną tu jak szalone.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Tworzę zielniki. Podczas podróży rozglądam się za co ciekawszymi okazami roślin, suszę je, a potem przekładam do albumów na zdjęcia.

Na co dzień otaczam się przedmiotami z duszą, chętnie kupuję stare obrazy i ryciny botaniczne, kolekcjonuję również hafty. Nawet w kuchni zestawiam je z roślinnymi tekstyliami i zielonymi gałązkami. Od razu czuć wiosnę w powietrzu.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Roślinne ilustracje są uniwersalne – dobrze wyglądają zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w wiejskiej chacie, w pokoju dziecka, salonie i kuchni.

Dom, w którym mieszkam, został wzniesiony około 1920 roku. Początkowo mieszkali tu moi dziadkowie. Choć większość dawnego wyposażenia przepadła w zawierusze wojennej, są jeszcze zachowane oryginalne elementy domu przypominające klimat dawnych lat, m.in. stary piec kaflowy i oryginalna stolarka okienna.

Kuchnia
Autor: Michał Skorupski

Zabierając się do stworzenia nowej ilustracji, rozkładam wokół siebie zasuszone rośliny, wykonane przeze mnie fotografie, a także gotowe albumy i zielniki. Inspiracji nigdy za wiele.

Gdy zdejmowałam z tego stolika kolejne warstwy farby olejnej, odkryłam niemal wszystkie kolory tęczy. Po oczyszczeniu pobieliłam go, przeszlifowałam i wymieniłam uchwyt w szufladce. Formę sekretarzyka nadała mu nadstawka w postaci lekkiej ażurowej półeczki. Lubię, gdy panuje na nim artystyczny nieład. Tutaj tworzą go moje prace przeplatane z pracami mojej córki, która projektuje biżuterię (@republikajewelry). Grafiki z literami to jej dzieło.

Grafika
Autor: Michał Skorupski

Kocham Wielkanoc. Dbam o to, by była kolorowa i pełna kwiatów. Zawsze całą rodziną szykujemy pisanki. Nasza tradycja nakazuje, by każdy wykonał chociaż jedną. Na jajkach ufarbowanych w naturalnych barwnikach, takich jak liście czerwonej kapusty czy łupiny cebuli, tworzymy wzorki igłą. W tym roku nasz stół dodatkowo zdobią pisanki od @woskiem_malowane. Specjalnie do nich uplotłam wianki z bukszpanu.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Uwielbiam roślinne dekoracje. Sporo z nich tworzę przy pomocy zbiorów z mojego własnego leśnego ogródka, rośnie w nim dużo ziół, róż i pelargonii. W pozostałe kwiaty oraz sezonowe rośliny cebulowe zaopatruję się w zaprzyjaźnionej kwiaciarni @jacek.floralconcept (podziękowanie za przygotowanie kwiatów do sesji).

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Kubki i kubeczki pochodzą z mojego sklepu. Ozdabiam je wzorami z zielnika, są tu rośliny ogrodowe, palmy i zioła. Ostatnio wprowadziłam też do swojej kolekcji ćmy i chrząszcze.

Dekoracje wielkanocne
Autor: Michał Skorupski

Jeden rysunek to co najmniej trzy dni pracy. Tworząc wzór rośliny, zaczynam od analizy jej budowy i proporcji. Tak powstaje pierwszy szkic, potem zagłębiam się w szczegóły i opracowuję kolorystykę.

Lubię dekorować dom dodatkami ze swojego sklepu. Kwieciste poduchy w różnych kształtach i rozmiarach powstają specjalnie dla mnie, zgodnie z bliską memu sercu zasadą zero waste. Na tkaninach goszczą kwiaty mojego dzieciństwa – róże, peonie, hortensje.

Sypialnia
Autor: Michał Skorupski

Ściana w kolorze groszkowej zieleni stanowi tło dla stale rozrastającej się galerii moich grafik. Dominują tu liście palm i paproci – to obecnie moje ulubione rośliny. Szczególną słabość mam do tych drugich, uważam, że wnoszą baśniowy element do otoczenia. W przyszłości planuję stworzenie kolekcji róż i tulipanów, a także dzikich roślin.

Dekoracja ścienna
Autor: Michał Skorupski
Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku

Potrzebne będą: farby do porcelany w różnych kolorach (ja wykorzystałam farby Pebeo Porcelaine 150), różnej grubości pędzle, paleta malarska, ceramiczny kubek (przed przystąpieniem do prac należy go umyć płynem do naczyń i dokładnie wytrzeć).

Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku
Autor: Michał Skorupski

Starannie dobierz kolory farb. Te, których użyjesz, przelej na paletę malarską. Pamiętaj o tym, że kolory można ze sobą mieszać.

Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku
Autor: Michał Skorupski

Rozplanuj wzór na kubku, zaznaczając niewielkimi maźnięciami pędzla miejsca, w których będą znajdować środki kwiatów.

Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku
Autor: Michał Skorupski

Odręcznie namaluj płatki kwiatów oraz liście. Dla uzyskania ciekawszego efektu warto urozmaicić ich kształty i rozmiary.

Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku
Autor: Michał Skorupski

Tak pomalowany kubek wstaw na 35 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 150˚C.

Jak ozdobić ceramiczny kubek – krok po kroku
Autor: Michał Skorupski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE