Jaśniej, przestronniej, przytulniej – metamorfoza mieszkania

2021-09-08 17:39
Jaśniej, przestronniej, przytulniej - metamorfoza mieszkania
Autor: Mariusz Bykowski Salon

Gdy w życiu zawodowym właściciele złapali wiatr w żagle, poczuli, że to czas na zmiany także w mieszkaniu. Skromne plany rozwinęły się w remont kapitalny. Teraz wnętrza są nie tylko wygodniejsze, ale i pełne światła.

Początkowo nosili się z zamiarem zamówienia projektu nowej aranżacji salonu i sypialni. Pokoje obu córek planowali odświeżyć sami, kuchnią chcieli się zająć w kolejnym roku. Z tymi założeniami właściciele prezentowanego mieszkania, zwrócili się do Magdaleny Gackowskiej, która prowadzi pracownię projektową niedaleko ich domu. Po kilku spotkaniach koncepcyjnych zdecydowali się jednak na kompleksowe prace. – I to była najlepsza ze wszystkich świetnych propozycji Magdy – podkreśla pan domu.

Remont generalny, sprawnie przeprowadzony pod nadzorem projektantki, pozwolił im od razu cieszyć się efektami zmian – i estetycznych, o jakich marzyli, i funkcjonalnych, które ułatwiły im codzienne życie. Dla przykładu, w pokoju młodszej córki, po wydłużeniu wnętrza kosztem korytarza o zaledwie 20 cm, udało się wreszcie zmieścić szafę z prawdziwego zdarzenia. Z kolei w sypialni zastąpienie kolonialnej garderoby zmyślnie opracowaną zabudową pozwoliło zapewnić dojście do łóżka z obu stron (wcześniej materac był wciśnięty w róg pomieszczenia) i jeszcze zaaranżować miejsce do pracy pod oknem. Trzecia mała wielka zmiana to wydzielenie z łazienki niewielkiej toalety, co oszczędza wszystkim porannych nerwów.

Kolejna, pewnie najbardziej wdzięczna, dokonała się w kuchni. Stanął tu stół, przy którym cała rodzina siada do śniadań, obiadów i kolacji. – To bez wątpienia ulubione miejsce naszej czwórki – zaznacza pan domu. I podkreśla, że cała rodzina jest ogromnie zadowolona ze wszystkich rozwiązań zaproponowanych przez Magdalenę, nawet tych, które nie od razu znalazły zrozumienie. – Tak było z podłogą winylową – wspomina projektantka. – Nazwa nie brzmiała przekonująco. Gospodarze zobaczyli ją jednak w mieszkaniu innej pary moich klientów i zapomnieli o obiekcjach. A cienkie panele doskonale przewodzące ciepło pozwoliły wyrównać i ujednolicić posadzki w całym mieszkaniu, bez naruszania ogrzewania podłogowego w kuchni, przedpokoju, łazience – dodaje.

Z kolei każdy, kto widział to mieszkanie przed zmianami, docenia, jak jasne i rozświetlone stało się po remoncie. Bujne drzewa za oknami dodają miejscu uroku, a naturalny cień liści równoważy jasna kolorystyka wnętrz.•

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Odpowiednie składniki
Magdalena Gackowska Gackowska Design, gackowska.pl, e-mail: magdalena@gackowska.pl, tel.: 502 578 051
Magdalena Gackowska
Gackowska Design, gackowska.pl, e-mail: magdalena@gackowska.pl, tel.: 502 578 051

Projektowanie każdego mieszkania zaczynam od przygotowania kilku wariantów funkcjonalnych. To pomaga przyszłym użytkownikom przemyśleć ich faktyczne potrzeby. Przeanalizować m.in. to, ile czasu spędzają w kuchni, co konkretnie w niej robią, a w związku z tym, jakie AGD będzie im odpowiadało, ile muszą mieć blatu, ile szafek itd. Umieszczenie piekarnika na poziomie 90 cm tutaj rzeczywiście podniosło wygodę, istnieją jednak wnętrza, w których by tylko przeszkadzało. Wszystkie trendy trzeba więc przepuścić przez filtr indywidualnych oczekiwań oraz wymogów danej przestrzeni.

Kojący umiar
Sypialnia

Autor: Mariusz Bykowski

ZACISZNA NISZA Przepastna zabudowa w sypialni bez trudu mieści ubrania, pościel, ręczniki. We wcięciach służących za stoliki nocne znalazły się wyłączniki górnego światła. Wieczorne seanse filmowe (na ścianie naprzeciwko zawisł telewizor) zawsze mają więc odpowiedni nastrój. GDZIE KUPIĆ: łóżko – VOX; lampy – Nowodvorski; koc, narzuta, mniejsze poduszki – H&M Home; duże szare poduszki – Zara Home

Każdy pokój dziecięcy jest miejscem zabawy, nauki i wypoczynku. Jak go urządzić, by umożliwiał wyciszenie się przed snem?

1. Wybieraj delikatne barwy. Za sprawą mnóstwa zabawek i książek wnętrze i tak wypełni się kolorami. Jego baza – podłoga, ściany, najważniejsze meble – powinna więc być raczej neutralna, jasna, wizualnie lekka.

2. Zadbaj o organizację. Przemyślany układ szaf, szafek i szuflad pomoże wykształcić nawyk sprzątania wokół siebie. A gdy wieczorem cały mikrokosmos przedmiotów zniknie za frontami mebli czy zabudowy, łatwiej będzie dziecku uspokoić wyobraźnię i zasnąć.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021