Jaki jest styl włoski? Włoskie impresje

2014-05-06 12:25

W czym tkwi zagadka doskonałości włoskiego wzornictwa, czy kuchni? Jakie są wyrózniki włoskiego stylu? Wybierz się na rzymskie wakacje - albo przeczytaj książkę Macieja A. Brzozowskiego "Włosi. Życie to teatr" - by wyrobić sobie gust i poznać lepiej Włochów. 

Spis treści

  1. Włoski styl
  2. Jak urządzić wnętrza w stylu włoskim

W czym tkwi zagadka doskonałości włoskiego wzornictwa, czy kuchni? Jeśli chcecie poznać bliżej Włochów to polecamy książkę Macieja A. Brzozowskiego "Włosi. Życie to teatr", z serii Spectrum Poleca. To próba odkrycia charakteru i stylu życia Włochów. Jest to dość wciągająca lektura, choć napisana lekko. Nie jest to typowy przewodnik pod Włoszech, nie znajdziecie tu informacji, co i gdzie warto zobaczyć. Tu ważniejsze jest przesłanie, by zagubić się w wąskich uliczkach z wiszącym praniem, posłuchać melodii języka, usiąść w kawiarni, wypić aromatyczną kawę i poczuć smak Włoch.

Jeśli byliście we Włoszech z łatwością przypomnicie sobie zapachy, widoki, czy radosny język, bo najważniejsza w tej książce jest atmosfera. Odnajdziecie w niej szyk włoskiej mody, piękno dizajnu i architektury. A przede wszystkim bliżej poznacie Włochów. I w końcu będzie wiadomo dlaczego na ulicach pełno jest eleganckich, straszych osób, dlaczego Włoszka nie wychodzi z domu bez apaszki, a mężczyźni dyskutują gdzie są lepsi krawcy szyjący garnitury. Kiedy spaceruje się po ulicach Padwy, Mediolanu, czy Florencji mijamy elegancko i szykownie ubranych mieszkańców, bo każdy Włoch codziennie wygląda tak, jakby był przygotowany do "roli życia". Jakże miło jest przenieść się na kilka godzin w odmienny świat. Autor poznaje Włochy i Włochów od wielu lat, przygląda się ludziom, temu, jak się ubierają i jak mówią, ich zachowaniom tam, gdzie są w swoim żywiole – na piazza, starych zatłoczonych uliczkach miast, w trattoriach i kawiarniach. To właśnie tu, w życiu prywatnym i publicznym, ujawniają bowiem cechy wspólne, łatwo rozpoznawalne w sposobie bycia, niepowtarzalnym stylu, stosunku do jedzenia i kuchni, które odróżniają ich od wszystkich innych.

Włoska kuchnia jest prosta. To także jej fenomen. W czym tkwi jej doskonałość? Przede wszystkim, jak dowodzi autor książki, jest oparta na świeżych produktach, aromacie ziół, oliwie z oliwek. Nie ma tu komplikacji z francuskich przepisów, borykania się z dokładną temperaturą czy pochłaniającego godziny stania przy kuchni. Jest tylko kilka łatwych do zapamiętania zasad, które jednak trzeba przestrzegać z żelazną konsekwencją! W książce znajdziecie kilka prostych, popisowych przepisów autora na włoskie dania, które z powodzeniem możecie wypróbować we własnej kuchni. A w wakacje zaplanujcie podróż do kraju Sophii Loren i Marcella Mastroianniego.

Włoski styl

Włoskie wnętrza to elegancka nowoczesność. Jeśli lubimy szyk, spróbujmy urządzićsalon w stylu włoskim. Włoski styl to przede wszystkim znakomite wzornictwo - meble włoskie to piękne wzory, które podziwia cały świat. Jeśli chcesz mieć nowoczesny salon w stylu włoskim postaw na harmonię. Gdy materiały na podłogę i ścianę oraz tkaniny współgrają ze sobą barwą, a kontrasty faktur są wyważone, powstajną subtelne włoskie wnętrza. Łatwiej ci będzie wtedy urządzić włoskie wnętrza. Szybciej znajdziesz w polskich sklepach dekoracje i meble w stylu włoskim, które do aranżacji salonu wniosą posmak luksusu. Czas na włoskie wnętrza!

Włosi są ostentacyjnie przywiązani do swoich marek: ubrań, samochodów i mebli. Uważają, że włoskie meble są najlepsze, a znaczna część ludzi na świecie zgadza się z tą opinią. I my też kochamy styl włoski. Z podróży do Włoch przywozimy przeświadczenie, że nawet przedmioty codziennego użytku są tam piękniejsze niż gdzie indziej. Włoskie wnętrza i włoskie meble podziwiamy za wdzięk i styl, za wizjonerstwo, za luksus dobrego wzoru, który jest dostępny dla wszystkich i ma ponadczasowy charakter.

Jak urządzić wnętrza w stylu włoskim

Pierwsze przykazanie jeśli zabieramy się za aranżację wnętrza w stylu włoskim to prostota i umiejętność rezygnacji z nadmiaru przedmiotów i ozdób. Nasze meble nie muszą pochodzić z Włoch, ale zauważmy, jak doskonałe proporcje i piękną linię mają włoskie sofy i fotele. Włoskie meble obite dobrej jakości tkaniną lub skórą uwodzą urodą i wygodą. Wnętrza włoskie to szlachetne materiały wykończeniowe: drewno, kamień, płytki – wybierz ładne wzory, a same w sobie będą stanowiły dekorację. Salon włoski to także elegancie oświetlenie. Kilka niebanalnych lamp, osobiście wybrana w galerii grafika czy wazon nadadzą aranżacji wnętrza indywidualny rys. Włoskie wnętrza lubią naturalne kolory – od bieli, przez beże i szarości, po brązy i czernie. Takie barwy łatwo zestawiać ze sobą, uzyskując efekt bezpretensjonalnej elegancji w aranżacji salonu.