Jak urządzić wnętrze w stylu modern classic? Tutaj przyprawiono je szczyptą art déco

2023-10-02 10:51

Każdy dom jest skorupą, która kryje w środku lepiej lub gorzej zorganizowaną przestrzeń. Przy pomocy własnej wyobraźni, architekta i ekipy remontowej można wydobyć jej potencjał i nawet najbardziej nieustawne wnętrze przekształcić w nowoczesne i funkcjonalne. Tak było właśnie z tym domem: kiedyś był ciemny, ciasny, i niewygodny. Po metamorfozie zmienił się nie do poznania! Dowiedzcie się, jak urządzić wnętrze w stylu modern classic!

Spis treści

  1. Dom w stylu modern classic. Metamorfoza w wielu krokach
  2. Salon w stylu modern classic z elementami art déco
  3. Jak urządzić kuchnię w stylu modern classic?
  4. Łazienka i sypialnia w stylu modern classic. Niczym buduar!
  5. Pokój nastolatki w stylu modern classic
  6. Jak urządzić łazienkę w stylu modern classic dla nastolatki?

Dom w stylu modern classic. Metamorfoza w wielu krokach

Jego obecni właściciele chcieli zamieszkać blisko centrum Krakowa, a jednocześnie nieco z boku. Marzył im się jednak dom, a nie apartament. Niełatwo było odnaleźć ideał, a poszykowania trwały naprawdę długo! Kiedy w końcu zdołali coś znaleźć, dom i tak nie był bliski ideału, ale dali mu szansę i to im się opłaciło! 

Operując pojęciami z zakresu medycyny estetycznej, układ wnętrz przeszedł nie lifting, ale konkretną operację i został radykalnie zmieniony! Właścicielom zależało na stworzeniu master bedroom, czyli sypialni połączonej z garderobą i łazienką, powiększeniu kuchni, rozjaśnieniu wnętrz i uwspółcześnieniu całego układu. Tu nie tylko trzeba było burzyć, ale wręcz budować! 

Tym sposobem dom zyskał dodatkowe piętro, które obecnie zajmuje nastoletnia córka właścicieli. Kiedy dorośnie i zamieszka u siebie, powstanie tam minigaleria sztuki, której ekspozycją zostaną zbiory pana domu. Ten namiętnie kolekcjonuje antyki i białą broń. 

Spełniło się również marzenie o sypialni oraz kuchni. Powstała w miejscu tarasu, który został zabudowany, i stała się częścią salonu. 

Salon w stylu modern classic z elementami art déco

Kiedy było już co urządzać, a układ funkcjonalny odpowiadał inwestorom, przyszedł czas, aby się urządzić. Zgodnie z ich intencją powstały ponadczasowe, pełne światła wnętrza w stylu modern classic połączonego z elementami art déco.

Duży salon o wysokich sufitach otacza antresola. Wyznaczono w nim dwie strefy: wypoczynkową oraz jadalnię. W strefie wypoczynkowej stanął luksusowy narożnik w szarym kolorze, który w odpowiednim świetle wpada nawet w różowe tony, oraz dwa czarno-złote stoliczki kawowe. Przytulność wprowadziły tu poduchy w kontrastowych, aczkolwiek dalej stonowanych barwach.

Dom modern classic z akcentami art déco w Krakowie
Autor: Projekt: Mango Investments, zdjęcia: Yassen Hristov

Naprzeciwko wypoczynku znalazła się ściana telewizyjna. Wyłożono ją ciemnym spiekiem, który kontrastuje z drewnem ułożonym we francuską jodełkę.

Ponieważ część salonu jest otwarta na ogród i można się tam poczuć jak w oranżerii, spróbowano optycznie jeszcze bardziej zatrzeć między nimi granicę i ustawiono tam duże, zielone rośliny. 

Nad salonem znajduje się antresola, do której wstawiono fortepian. Rodzice, siedząc na dole, mogę słuchać, jak ich córka gra. Dźwięk niesie się po całym domu! 

W głębi salonu znalazła się część jadalna, w której ustawiono niewielki, okrągły stolik oraz tapicerowane krzesła.

Jak urządzić kuchnię w stylu modern classic?

Kuchnia nie jest zupełnie otwarta na salon. Dzielą ją od niej nie tylko ścianki, ale też szklane, przesuwne drzwi. Kiedy to potrzebne, strefy się przenikają, ale na czas gotowania drzwi pozostają zamknięte. Czyste szkło ozdobiono czarnym dekorem nawiązującym do motywów typowych dla art déco.

Antracytowa kuchnia bez górnych szafek sprawiła, że to pomieszczenie nabrało lekkości. Dużych rozmiarów okno nie zostało zabudowane, więc do środka wdziera się sporo światła, ale i zieleni. Jasne blaty wykonano ze spieku, a ścianę pokrył gres, który imituje marmur.

Łazienka i sypialnia w stylu modern classic. Niczym buduar!

Aranżacja sypialni została utrzymana w niespotykanym połączeniu kolorów. Na tyle czarnej, wyłożonej sztukaterią ściany stanęło tapicerowane łóżko w kolorze marsali. Ścianę naprzeciwko okna pokryła z kolei tapeta w kwiaty. Pod jej kolor dobrano pudrowe zasłony.

Dom modern classic z akcentami art déco w Krakowie
Autor: Projekt: Mango Investments, zdjęcia: Yassen Hristov

Sypialnia rodziców została połączona z łazienką.

— Pod oknem znalazło się miejsce na delikatnie zaokrągloną wannę zabudowaną płytkami imitującymi marmur. Udało się wygospodarować sporo miejsca do przechowywania – jest szafa ukryta za meblowymi frontami oraz podwieszana komoda z wpuszczanymi w blat umywalkami i dużym okrągłym lustrem w złotej ramie — wyjaśnianą architektki. 

Pokój nastolatki w stylu modern classic

W sypialni córki inwestorów również nie mogło zabraknąć tapety! Za łóżkiem o zagłówku w kolorze brudnego różu ponownie pojawiły się kwiaty. Część sypialna znajduje się za zasłoną.

W tym pomieszczeniu zorganizowano również miejsce do nauki: biurko, przy którym stanęła pojemna szafa, oraz strefę wypoczynku. Przestrzeń pod oknem zabudowano. Wypełniła ją tapicerowana ławka. 

Jak urządzić łazienkę w stylu modern classic dla nastolatki?

Ponieważ realizacja projektu trwała dosyć długo, dziewczynka zdążyła zamienić się w nastolatkę i porzucić róż dla innych kolorów. Łazienka zatem została zdominowana przez meble w kolorze granatu połączonym z białymi blatami i płytę przywodzącą na myśl spraną dżinsową tkaninę. 

  • Projekt: Mango Investments: Karolina Drogoszcz, Katarzyna Abramowicz i Katarzyna Kukułka
  • Zdjęcia realizacji: Yassen Hristov

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolor granatowy we wnętrzach. Z czym łączyć kolor granatowy?

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...