Jak urządzić salon z sypialnią? W tej kawalerce zastosowano wiele sprytnych patentów!

2024-07-09 10:17

Jak urządzić kawalerkę, a w niej salon z sypialnią? Spójrzcie na to kompaktowe mieszkanie w krakowskim bloku – choć ma jedynie 34 m², architektka stworzyła projekt, który maksymalizuje funkcjonalność! Marzysz o tym, aby twoja kawalerka była zarówno praktyczna, jak i elegancka? Wiemy, jak to zrobić!

Spis treści

  1. Małe mieszkanie w bloku. To ma tylko 34 m kw.
  2. Drewno, czerń i szarość w mieszkaniu w Krakowie
  3. Jak urządzić mały przedpokój w bloku?
  4. Jak urządzić salon z sypialnią?
  5. Szara kuchnia z drewnem
  6. Lustro weneckie w łazience

Małe mieszkanie w bloku. To ma tylko 34 m kw.

Mieszkanie, które dziś odwiedzamy zlokalizowane, jest na nowym, kameralnym osiedlu na obrzeżach Krakowa. Nowe budynki mieszkalne otacza pięknie zaaranżowana zieleń, która przechodzi w położony nieopodal miejski teren spacerów i rekreacji. Trudno o lepszą lokalizację, jeśli marzymy o spokojnym gniazdku, sprzyjającym wypoczynkowi.

Właściciel 34-metrowej kawalerki poprosił o pomoc w urządzeniu tej niewielkiej przestrzeni Małgorzatę Staniek z pracowni Marbou. W efekcie powstał funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu mikroapartament, który urzeka elegancją i swoją kojącą aurą.

ZOBACZ TEŻ: 33-metrowe mieszkanie we Wrocławiu. Antresola i złote meble w kuchni

Drewno, czerń i szarość w mieszkaniu w Krakowie

W szacie kolorystycznej, zgodnie z życzeniem właściciela, dominują odcienie szarości zestawione z matową czernią metalowych elementów wykończeniowych. Naturalne odcienie dębu nie tylko ocieplają ten ciemny duet, ale również dodają wnętrzom przytulnego, domowego charakteru.

Jednym z najciekawszych materiałów zastosowanych w 34-metrowym mieszkaniu jest spiek kwarcowy z efektownymi rudymi żyłami. Dekoracyjny i wytrzymały, a przy tym łatwy w obróbce i uniwersalny w zastosowaniach pojawia się w mikroapartamencie m.in. w strefie gotowania, jako blat stołu w jadalni i stolika kawowego w salonie.

W mieszkaniu zastosowano ogrzewanie podłogowe, klimatyzację i system nagłośnienia. Oprócz tego niewielki metraż skrywa liczne dyskretne, ale bardzo pojemne zabudowy organizujące wygodną strefę przechowywania.

34-mieszkanie w Krakowie
Autor: Karol Kleszyk / mat. pras. Laminam

Jak urządzić mały przedpokój w bloku?

Hol w odróżnieniu od zintegrowanej ze sobą strefy dziennej, został wydzielony optycznie przy pomocy lekkiej ścianki działowej. Ażurowa przesłona z metalu w czarnym macie łączy się z pojemną komodą, która z kolei płynnie przechodzi w zabudowę ścienną.

By jeszcze bardziej powiększyć wizualnie niewielką przestrzeń, projektantka wyposażyła pojemną szafę w holu w lustrzane fronty oprawione w cienkie czarne ramki.

Jak urządzić salon z sypialnią?

Sercem strefy dziennej jest wygodna szara sofa, której towarzyszy jasny fotel z podnóżkiem oraz stolik z blatem ze spieku kwarcowego.

Warto zwrócić uwagę również na regał znajdujący się tuż obok. Oprócz miejsca na książki i dekoracyjne drobiazgi, projektantka przewidziała również gniazdko do ładowania laptopa czy telefonu. Co więcej, w najwyższą półkę zabudowy dyskretnie wkomponowała również czarny klimatyzator.

W 34-metrowym mieszkaniu nie ma oddzielnego pomieszczenia z sypialnią. Łóżko zostało więc sprytnie ukryte w salonie, a dokładnie w szarym panelu meblowym, który mieści się tuż przy regale z książkami.

W ścianie z łóżkiem znajduje się nie tylko wygodny materac, ale również welurowy zagłówek oraz kompaktowe lampki w czarnym kolorze.

Co więcej, boczne szafy z ryflowanymi frontami mieszczą w sobie wysuwane stoliki nocne oraz dużo miejsca do przechowywania ubrań.

Szara kuchnia z drewnem

Warto też wspomnieć o kuchni. Zabudowa utrzymana jest w szaro-drewnianej kolorystyce, podobnie jak salon. Ścianę nad blatem oraz sam blat wykonano z ciemnego spieku kwarcowego.

Na szczególną uwagę zasługują tu lustra – pierwsze, nałożone na cokół zabudowy daje efekt unoszenia się mebli kilka centymetrów nad podłogą.

Lustro weneckie w łazience

Drugie lustro, weneckie (lub fachowo – fenickie), czyli wewnętrzne okno projektantka wybiła w ścianie między kuchnią a łazienką. W efekcie kuchnia nabiera lekkości, a łazienka jest lepiej doświetlona i wizualnie powiększona.

Zobacz, jak urządzono tę kawalerkę!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Magda Jagnicka: jak mieszka? Japandi ze szczyptą vintage i... smart

Wnętrze stworzone do odpoczynku

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...