Jak urządzić małe mieszkanie dla pary? Oto gotowy przepis: jasna baza i mocny kolor

2023-09-21 11:12

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie dla pary, to może być dla ciebie prawdziwą inspiracją. Neutralne kolory połączono z mocnym akcentem, w postaci morskiej zieleni. Z powodzeniem może być ona zastąpiona granatem, innym odcieniem zieleni, a nawet purpurą!

Spis treści

  1. Jak urządzić małe mieszkanie dla pary?
  2. Hol: za taflą lustra kryje się kolejne pomieszczenie
  3. Jasna kuchnia z drewnem
  4. Mała jadalnia
  5. Jasny salon z kontrapunktem
  6. Morska sypialnia
  7. Łazienka

Jak urządzić małe mieszkanie dla pary?

Na warszawskim Mokotowie znajduje się niewielkie, bo liczące nieco ponad 40 m kw. mieszkanie. Jego metraż jest idealny dla singla albo pary. Składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni, łazienki oraz holu.

Tym, co tu zachwyca, jest niezwykłe zestawienie naturalnych barw (szarości i pudrowych beżów) z kolorem morskiej zieleni, który przewija się prawie w każdym pomieszczeniu, co pozwoliło uzyskać efekt nieprzypadkowej harmonii. Szlachetność i cichy luksus osiągnięto tu za pomocą mosiądzu, który staje się tu głównym bohaterem, mimo że pojawia się tu tylko w postaci detalów.

Nowoczesne połączenie materiałów, barw oraz form pozwoliło stworzyć eklektyczną aranżację, która plasuje się bliżej współczesności, choć widać tu też elementy estetyki retro. Elementem, który przewija się w całym mieszkaniu poza konkretnym kolorem, jest motyw jodełki. Zdobi nie tylko podłogę, ale też kuchenne fronty, a nawet pojawia się w łazience. 

Hol: za taflą lustra kryje się kolejne pomieszczenie

W przypadku tego mieszkania hol to nie tylko miejsce, gdzie trzyma się buty czy ubrania. Za niewidocznymi drzwiami znajduje się sypialnia, a za wielkim lustrem łazienka. W dużej zabudowie wydzielono dwie strefy: na odzienie wierzchnie oraz typowo gospodarczą. Tam m.in. ukryto pralkę, suszarkę, a nawet klimatyzację.

Jasna kuchnia z drewnem

W całej strefie dziennej podłogę wyłożono drewnianym parkietem ułożonym w klasyczną jodełkę. Jej motyw widzimy ponownie na frontach górnych szafek w kolorze drewna. Pozostałe utrzymano w pudrowych odcieniach. Między meblami ułożono płytki z motywem marmuru. 

40-metrowe mieszkanie w szmaragdzie i złocie
Autor: Projekt: KODO

Elementem zwracającym uwagę w kuchni są mosiężne uchwyty, które zostały zamontowane pionowo. Zestawiono je z dodatkami i akcesoriami również w kolorze złota. 

Jedna ze ścian w kuchni została pomalowana na głęboki morski kolor. Dodatkowo ozdobiono ją lamelami o różnej długości, między którymi zamontowano oświetlenie.

Mała jadalnia

Tuż obok kuchni, w pobliżu morskiej ściany wydzielono część jadalną. Stanął tam niewielki okrągły drewniany stolik o nodze w postaci masywnego słupka i trzy tapicerowane krzesła w odcieniu morskiej zieleni.

40-metrowe mieszkanie w szmaragdzie i złocie
Autor: Projekt: KODO

Jasny salon z kontrapunktem

Salon został zdominowany przez beże i biele. Mocnym kontrapunktem dla nich jest tapicerowana kanapa w kolorze zbliżonym do tapicerki krzeseł w jadalni. Uwagę zwraca ściana telewizyjna. Do jej udekorowania i nadania jej trójwymiarowości ponownie użyto szerokich lameli, które pomalowano na kolor ściany. 

Morska sypialnia

Morska zieleń zdominowała to pomieszczenie! Cała ściana za zagłówkiem łóżka została pomalowana na ten kolor i dodatkowo ozdobiono ją panelami. W przypadku sypialni barwa morza została zestawiona z dodatkami w kolorze musztardy, beżu i szarości. Centrum pomieszczenia stanowi łóżko z tapicerowanym wezgłowiem. 

Łazienka

W niewielkiej łazience widzimy dobrze znane motywy: płytki z motywem marmuru, ale i jodełkę. Całe pomieszczenie urządzono w jasnych kolorach. 

  • Projekt: KODO

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 80-m mieszkanie dla dojrzałego małżeństwa. Mieli świetny patent na ukrycie telewizora!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE