Jak urządzić industrialne mieszkanie? To znajduje się w budynku starego szpitala

2023-10-31 16:00

To niezwykłe mieszkanie znajduje się w samym centrum Wrocławia w… najstarszym szpitalu w mieście, którego mury liczą już przeszło 200 lat! Jego surowe wnętrza nawiązują bezpośrednio do industrialnej stylistyki budynku. Ocieplono je jednak za pomocą dzieł sztuki, nie tylko w postaci obrazów! Jak urządzić industrialne mieszkanie? Zobaczcie!

Spis treści

  1. Luksusowy apartamentowiec w starym szpitalu
  2. Jak urządzić industrialne mieszkanie? Cegła, biel i antracyt
  3. Antresola jako sposób na ekstra metraż
  4. Industrialne wnętrze w historycznym budynku
  5. Jak ocieplić surowe wnętrze?

Luksusowy apartamentowiec w starym szpitalu

Opisywany przez nas dzisiaj apartamentowiec znajduje się w samym centrum Wrocławia, przy Promenadzie Staromiejskiej w neogotyckim, najstarszym w mieście kompleksie szpitalnym, który po rewitalizacji zamienił się w luksusową przestrzeń.

Historia tego miejsca sięga 200 lat wstecz. Allerheiligen Hospital, czyli Szpital Wszystkich Świętych, został założony w XVI w., jednak jego główny, do dziś istniejący budynek wybudowano na przełomie XVIII i XIX w. według projektu niemieckiego architekta Karla Gottfrieda Geisslera. 

Obiekt o ceglanej, bogato zdobionej elewacji w neogotyckim stylu to jeden z bardziej charakterystycznych budynków na planie Wrocławia. Uwagę zwraca jego stromy dach, ale również smukłe, strzelające w niebo wieżyczki. 

Jego niewątpliwą zaletą jest jego lokalizacja. Znajduje się nie tylko w zielonej enklawie miasta, nieopodal parku, który stworzono się w miejscu dawnej fosy miejskiej, ale też Rynku, Narodowego Forum Muzyki czy Opery Wrocławskiej. Również jego otoczenie jest imponujące. Otaczają go bowiem zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX w. 

Nie tylko otoczenie apartamentowca robi wrażenie, ale również jego kompleksowo zrewitalizowane wnętrza: klatki schodowe, korytarze, ale również mieszkania o sufitach na poziomie 4 m! Przez ogromne okna zwieńczone łukami do środka wpada ogromna ilość naturalnego światła. 

Jak urządzić industrialne mieszkanie? Cegła, biel i antracyt

Właścicielką prezentowanego mieszkania jest “pewna Polka odnosząca sukcesy zawodowe za granicą”, jak mówią tajemniczo architekci z Loft Faktory. Ponieważ obecnie apartament jest wystawiony w jednym z serwisów służących do rezerwacji zakwaterowania online, inwestorka zapewne mieszka tam tylko okazyjnie.

 Apartament w neogotyckim gmachu z wnętrzem
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factor, zdjęcia: Stan Zajączkowski

Mimo tego miała ściśle sprecyzowane wymagania i życzenia.

 – Jedno z pierwszych dotyczyło wydobycia historycznej cegły spod warstwy tynku. Praco- i czasochłonna renowacja, wykonana przez wyspecjalizowaną firmę, dała jednak doskonałe rezultaty. Dziś oglądamy na suficie oryginalną cegłę, a nie naśladownictwo – wspomina architektka Agata Kasprzyk-Olszewska.

Cegła zestawiona z klasycznymi dla stylu industrialnego barwami: bielą i antracytem ożywiła tę aranżację. Jest obecna nie tylko na ścianach, suficie, ale też zewnętrznych glifach okiennych, co sprawia, że to, co w środku, jest spójne z tym, co na zewnątrz. 

Odcień cegły jest głównym motywem tego mieszkania: jest widoczny bowiem praktycznie w każdym pomieszczeniu: w sypialni pojawia się w postaci zagłówka, a w salonie — kanapy. 

Antresola jako sposób na ekstra metraż

Kolejnym z życzeń właścicielki było powiększenie metrażu apartamentu o antresolę.

 – Tu wyzwaniem stało się obliczenie konstrukcji tak, aby przy odpowiedniej nośności nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla samego budynku. Równie istotne stało się dopasowanie jej wielkości i formy do przestrzeni niewielkiego apartamentu. Nie chcieliśmy go przytłoczyć – mówi autorka projektu. 

 Apartament w neogotyckim gmachu z wnętrzem
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factor, zdjęcia: Stan Zajączkowski

Stalowa konstrukcja została wykonana na zamówienie przez Warszawskiego Kowala. W podobnej estetyce utrzymano drzwi zrobione ze szkła i metalu, które połączyły sypialnię z salonem. Początkowo oba pomieszczenia dzieliła ściana. 

 – Otwarcie jej prześwitem dodało mieszkaniu światła i powietrza. Poprawiło też proporcje niedużego metrażu do imponującej wysokości wnętrz – dodaje architektka.

Industrialne wnętrze w historycznym budynku

Dolny poziom mieszkania tworzą salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Na antresoli znalazły się sypialnia dla gości, zabudowa pod garderobę oraz biblioteczka. 

Stylistka mieszkania miała wpisać się w industrialny charakter budynku. Jego wnętrza są surowe: podłogi wyłożono olejowaną deską, listwy przypodłogowe nie są drewniane, a metalowe, grzejniki z bezbarwnie lakierowanej stali, a fronty szaf i kuchni pokrył betonowy dekor.

Styl industrialny jest mocno widoczny również w łazience, która w całości została pokryta mikrocementem. Ten został przełamany jedynie akcentami w postaci armatury o kolorze szczotkowanego mosiądzu. 

— Kompozycja wnętrz jest lekka. Bazuje na meblach i dodatkach w minimalnej liczbie. Dominują tu proste formy, choć z ożywiającymi wątkami vintage – przede wszystkim w postaci krzeseł, przywiezionych przez właścicielkę z Europy Północnej — opowiada autorka projektu.

Jak ocieplić surowe wnętrze?

Surowy charakter wnętrz przełamano za pomocą sztuki, a konkretnie obrazów Anny Mierzejewskiej, która przyjaźni się z inwestorką. Zawisły one w sypialni, salonie oraz na antresoli. 

Niektóre meble również mogą zostać uznane za dzieła sztuki. Wystarczy tylko przyjrzeć się stolikom wykonanym według projektu rzeźbiarza Jakuba Biewalda dla marki Perler Design!

  • Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factory, Agata Kasprzyk-Olszewska
  • Zdjęcia: Stan Zajączkowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia przed i po

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe