Jak dobrze oświetlić wnętrze? Ważne wskazówki

2023-11-01 9:21 Materiał sponsorowany

Wymarzone wnętrze to bardzo indywidualna kwestia. Z tego względu, nawet angażując ekspertów w dziedzinie projektowania, zwykle osobiście dokonujemy wyboru jego charakteru i stylu. Śledzimy obowiązujące trendy, poszukujemy inspiracji, odpowiadających naszym gustom. Dopasowujemy wizje do przestrzennych możliwości, szczegółowo analizując rozkład i funkcję każdego z pomieszczeń. Myśląc o wygodzie domowników, planujemy odpowiednią ilość mebli lub rodzaj zabudowy. Dobieramy kolory, materiały, dodatki. W całym tym skomplikowanym procesie, obejmującym wiele ważnych i trudnych decyzji, zdecydowanie zbyt małą uwagę poświęcamy jednak oświetleniu. Urządzając świat po swojemu, zbyt często zapominamy o tym, że największym sprzymierzeńcem w staraniach o przestrzeń i dobry nastrój jest przede wszystkim światło.

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele

Tymczasem oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne, jest elementem, na który warto zwrócić uwagę już na wczesnym etapie projektowania wnętrza. Nie chodzi bowiem o wybór stylowego żyrandola, która udekoruje salon czy obowiązkowej lampki na biurko. Istotą dobrze zaprojektowanego systemu oświetlenia jest jego wpływ na nasze odczuwanie przestrzeni oraz klimat, jaki nadaje wnętrzom. Światło wydobywa przecież kształty przedmiotów, podkreśla fakturę materiałów, rzutuje na odbiór kolorów i buduje emocje. Warto zatem poświęcić mu uwagę i skorzystać z bogactwa ciekawych rozwiązań, jakie proponują specjaliści, tacy jak Hafele.

Garść wskazówek dla jaśnie oświeconych

Opracowane przez Hafele systemy nowoczesnego oświetlenia meblowego LOOX nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowej funkcjonalności. Pozwalają akcentować ważne elementy przestrzeni, podkreślają urodę mebli i wyposażenia, gwarantują odpowiednie doświetlenie strategicznych stref, ułatwiają orientację, zarówno w pomieszczeniu, jak i w odmętach szuflad czy głębokich szaf. Dodatkowo, swobodnie można je dopasowywać do potrzeb i pory dnia.

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele

Wskazówka 1. W salonie wykreuj światło domowego wnętrza.

Odpowiedni dobór i łączenie kolorów ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Zasada ta dotyczy również światła, dlatego w salonie zdecydowanie sprawdzi się jego ciepła barwa, która  sprzyja relaksowi i pomaga nam się odprężyć. Na atmosferę domowej przytulności pracować powinno przy tym kilka różnych źródeł oświetlenia. Akcentowanie poszczególnych miejsc to prosty, ale niezwykle efektowny i efektywny trik, który pomoże nadać wnętrzu głębi i indywidualnego charakteru. Dyskretne taśmy świetlne LOOX podkreślają walory architektoniczne przestrzeni czy urodę mebli. Punkty świetlne, wyraźnie skupiające źródło światła w określonym miejscu, eksponują piękno umieszczonych w salonie dekoracyjnych przedmiotów. Dzięki zaawansowanym systemom sterowania możemy automatycznie uruchamiać poszczególne

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele

Wskazówka 2. W sypialni dobierz światło, które miło nastraja.

Za dnia różne obiekty znajdujące się we wnętrzu zwykle równomiernie doświetla słoneczne światło. Wieczorem i w nocy brak naturalnego oświetlenia powoduje, że dowolnie możemy aranżować wnętrze, manipulując widokiem przestrzeni. Pomieszczeniem, w którym grę światłem można opanować do perfekcji jest zwłaszcza sypialnia, w której poza tradycyjną lampką nocną, warto dobrać oświetlenie dekoracyjne, które pozwoli na przykład podświetlić odpowiednio półkę albo cokół łóżka oraz nastrojowe oświetlenie ambientowe, które z kolei delikatne rozświetli sufit, przestrzeń pod łóżkiem lub za telewizorem.

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele

Wskazówka 3. W kuchni użyj światła, które porządkuje przestrzeń

W kuchni wskazany jest porządek i odpowiednie doświetlenie stref, w których przygotowujemy lub spożywamy posiłki. Nowoczesne taśmy ledowe LOOX sprytnie wkomponowują się w kuchenne meble. Nie skupiając na sobie uwagi, ładnie i mocno oświetlą blaty. Jeśli zdecydujemy się na użycie opraw punktowych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kąt świecenia — im będzie większy, tym światło okaże się bardziej rozproszone. Chłodniejsza barwa sprzyja koncentracji i ułatwi kuchenne prace.

Osobnym tematem jest oświetlenie ciemnych i głębokich szafek i szuflad, w których przedmioty uwielbiają ukrywać się przed naszym wzrokiem. Tu nawet taśmy o niewielkiej mocy mogą zdziałać cuda. Doświetlą wnętrze i pozwolą sprawnie odnaleźć potrzebną rzecz. Profil można zamontować w boku korpusu, co nie przeszkodzi w montażu półek czy prowadnic.

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele

Wskazówka 4. W garderobie zainwestuj w światło, które rozświetla zakamarki i rządzi na półkach.

Są w domach pomieszczenia, do których nie ma wstępu naturalne światło. Przykładem takich wnętrz są coraz częściej aranżowane przy sypialniach garderoby, którym próbujemy nadać nie tylko funkcjonalny, ale także elegancki i uporządkowany charakter. Oświetlenie meblowe LOOX gwarantuje zachowanie porządku i ułatwia domownikom szybki wybór stylizacji. Podświetlenie półek pozwala w wygodny sposób odnaleźć potrzebną rzecz. Taśmy ledowe wmontowane na stałe w drążki na ubrania umożliwiają z kolei szybkie i bezpieczne odwieszenie niepotrzebnego elementu garderoby.

Oświetlenie Hafele
Autor: Hafele
Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE