Jak aranżacją wnętrz podkreślić widok za oknem?

2016-08-03 17:06 Monika Czerwińska - Konarska

Duże okna w domu oznaczają mnóstwo światła wewnątrz. Wiemy to nie od dziś, że światło jest niezbędne do życia. Ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. My widzimy jeszcze jeden pozytywny aspekt dużych okien - wpływ światła na aranżację wnętrz. Lubimy duże okna i szukamy pomysłów jak je podkreślać odpowiednim wystrojem.

Czy duże okna w domu są  zaletą czy wadą? Czy powinniśmy je zasłaniać i dekorować czy przeciwnie, starać się wyeksponować? Okazuje się, że nie ma jednej słusznej recepty, czy dekorować duże okna czy nie. Wszystko, tak naprawdę,  zależy od: widoku za oknem, stylu życia i aranżacji wnętrz. Jeśli widok za oknem wart jest podkreślenia, zdecydowanie zostawmy okna odsłonięte, jedynie z możliwością okazjonalnego ich zasłaniania. Jeśli natomiast widok jest zupełnie nieatrakcyjny, warto  pokusić się o ładną dekorację okna odwracającą uwagę od tego co na zewnątrz. O straty ciepła w przypadku nowoczesnych, dużych okien nie musimy się martwić. Wygląda na to, że duże okna w domu to same zalety.

Duże okna w domu w roli głównej

Okno, zwłaszcza duże, jest wyjątkową i niepowtarzalną wręcz luksusową ozdobą aranżacji wnętrz. A mówiąc dokładnie, duże okno z widokiem rozpościerającym się na zewnątrz. Zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, kiedy to widok zmienia się wraz z porami roku. Niezależnie od tego  czy mówimy o pięknym ogrodzie czy panoramie miasta. Wiosną jest zielono, latem i jesienią kolorowo, zimą biało. Poza tym, szkoda byłoby zasłaniać widok z okna, dla którego kupiliśmy właśnie „to” mieszkanie. Wtedy powinniśmy zadbać o taką aranżację wnętrza, która będzie przyciągała wzrok do okna. Możemy zrobić delikatną ramę z zasłon umieszczonych symetrycznie i postawić przed oknem niskie meble. W tej roli sprawdzi się szezlong lub fotel z podnóżkim lub niewielkie biurko. Nie powinniśmy natomiast ustawiać w świetle okna sofy z wysokim oparciem lub telewizora. Przy stole jadalnianym sprawdzą się przezroczyste krzesła i ażurowa lampa. Są jednak sytuacje kiedy musimy mieć możliwość okazjonalnego zasłaniania dużego okna.

Czytaj też: rady Marthy Stewart: jak założyć karnisz i wybrać zasłony

Kiedy jednak dekoracja dużego okna jest konieczna?

Czasem jednak nawet najpiękniejsze, duże okno wymaga dekoracji na stałe. Powodem najczęściej jest wyjątkowo brzydki widok za oknem lub bliskie sąsiedztwo. Przydadzą się wtedy lekkie, jasne zasłony, delikatnie filtrujące światło dzienne, wieczorem zapewniające intymność. W sypialni z dużym oknem przydadzą się zasłony lub rolety podbite tkaniną typu blackout, zapewniające w razie potrzeby kompletne zaciemnienie w pokoju, jednak z możliwością całkowitego odsłonięcia okna. Pamiętajmy także, że najładniej wygląda dekoracja dużego okna stylistycznie zgrana z aranżacją wnętrza lub w kolorach neutralnych.

Czytaj też: aranżacja wnętrz podkreślająca widok za oknem Złota 44