Home office komfortowy i stylowy. Miejsce do pracy w domu nie musi być nudne

2023-01-05 12:56

Jak efektywnie pracować w domu i jak urządzić miejsce do pracy, żeby tworzyło przytulny i stylowy kącik? Home office to dla wielu z nas już codzienność, warto więc zainwestować nieco czasu i energii i stworzyć w domu warunki, w których będzie się nam dobrze pracowało. Z naszymi podpowiedziami to proste.

Spis treści

  1. Home office: aranżujemy miejsce do pracy w domu
  2. Miejsce do pracy w domu: kilka stref
  3. Miejsce do pracy w kawalerce
  4. Home office: wygodne krzesło
  5. Miejsce do pracy w dobrym świetle

Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów, pracowników branży nowych technologii, czy kobiet w ciąży. Radzimy jak urządzić miejsce do pracy w domu, które będzie wygodne i estetyczne. Home office: porady wnętrzarskie.

Home office: aranżujemy miejsce do pracy w domu

Miejsce do pracy w domu musi być funkcjonalne. Ustawmy biurko blisko okna, aby możliwie jak najdłużej w ciągu dnia korzystać z naturalnego światła. Takie usytuowanie biurka poprawi nasze samopoczucie, ale również będzie sprzyjać lepszej koncentracji. Praca przed komputerem wymaga przerw dla oczu - minimum jednej w ciągu godziny, a patrzenie w dal, na zieleń relaksuje wzrok. Biurko w miejscu do pracy w domu powinniśmy traktować jak to w prawdziwym biurze, dbać o jego porządek i zachować wolną przestrzeń na rozłożenie dokumentów. Jego blat powinien być na tyle szeroki, abyśmy mogli postawić monitor komputera w odległości ok. 60 cm od oczu.

Miejsce do pracy w domu: kilka stref

Jeśli pozwoli na to miejsce, spróbujmy zachować i wydzielić w mieszkaniu kilka stref: pracy, sypialnianą oraz dzienną - jadalnianą. Sztuką jest zadbanie o to, aby wykończenia mebli, wszystkie elementy dekoracyjne oraz paleta kolorów współgrały ze sobą. Masz wolny narożnik w salonie? Nawet najbardziej surowe wnętrze salonu będzie współgrało z kącikiem pracy. Fotel obrotowy przy biurku, akcesoria biurowe, m.in. pudełka na dokumenty, stworzą miejsce, w którym będziemy mogli się skupić na obowiązkach zawodowych.

Miejsce do pracy w kawalerce

Każdy metr kwadratowy małego pokoju, czy jadalni można łatwo przekształcić w najbardziej produktywne miejsce do pracy w mieszkaniu. Dawno już minęły czasy, gdy w sypialnia była stosowana wyłącznie do spania. Jeśli pomieszczenie jest neutralne, czyli ma ściany w jednolitym kolorze, odsłonięte, drewniane podłogi, kreując home office, można wprowadzić nieco koloru. Dobry wybór stanowią odcienie koloru niebieskiego w aranżacji miejsca do pracy, ponieważ jest on idealny dla osób dążących do uporządkowania, skupienia i systematyczności. Gdy mamy niewielki metraż, np. kawalerkę, gołe ściany mogą być stać się atutem naszego domowego miejsca do pracy. Łatwe w montażu półki na segregatory, książki i pudełka są praktycznym sposobem na radzenie sobie z deficytem przestrzeni. Najlepiej kupić je lub pomalować w jasnym odcieniu koloru pasującego do wnętrza.

Home office: wygodne krzesło

W naszym miejscu do pracy musi stanąć wygodne krzesło do pracy przy biurku. Warto wybrać fotel obrotowy z regulacją wysokości i kąta nachylenia oparcia. Siedząc przy biurku, nasze stopy powinny być oparte na podłodze, a kolana ugięte pod kątem 90 stopni. Oparcie krzesła powinno być nieco wygięte do przodu i przylegać do odcinka lędźwiowego pleców. Jeśli nasza praca wymaga pozycji siedzącej przez 6-8 godzin dziennie, możemy zaopatrzyć się w podnóżek pod biurko, który pozwala siedzieć we właściwej pozycji podczas pracy, zmniejszając napięcie mięśni nóg, pleców i karku.

Miejsce do pracy w dobrym świetle

W pokoju przeznaczonym do pracy powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła, czyli światło główne oraz kierunkowe. Na rynku znajdziemy duży wybór lamp biurkowych, m.in. stojące, czy halogenowe, które możemy zmontować nad blatem. Lampka na biurku to nie tylko element wystroju, ale przede wszystkim źródło światła mające kluczowy wpływ na nasz wzrok. Aby zapobiec pogorszeniu jakości widzenia oraz problemom z koncentracją, powinniśmy odpowiednio oświetlić miejsce pracy. Warto wybrać lekką, mobilną lampkę z przewodem o długości 1,5-3 m, aby mieć pewność, że nie będzie kłopotu z dostępem do gniazdka. Nowe modele mają funkcję regulacji natężenia światła. Aby nie męczyć wzroku, należy zachować właściwą odległość pomiędzy żarówką a oświetloną powierzchnią, która nie powinna być większa niż 40 cm. Jeśli stawiamy na oszczędność, powinniśmy wybrać lampkę biurkową LED.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE