FIOLETOWE WNĘTRZA - INSPIRACJE: fioletowe ściany i fioletowe dodatki - jak uniknąć wpadki

2013-06-05 13:35 Aleksandra Placek

Wnętrza inspiracje: lubimy fioletowe ściany i dodatki, ale nie zawsze potrafimy dobrzez zastosować ten kolor we wnętrzu. Fioletowe dodatki w aranżacji z pewnością zostaną zauważone, to one nadadzą wyrazistego charakteru. Kolor fioletowy w zestawieniu w dekoracjach z dodatkowymi barwami na neutralnym tle ścian może dodawać nam pozytywnej energii i rozbudzać naszą wyobraźnię. Ale źle użyty, może przygnębiać.

Wnętrza inspiracje: fioletowy kolor doskonale będzie komponował się z odcieniami barwy koralowej, czerwieni, limonki, turkusem, miętą, morskim, pomarańczą, cytryną, szafirem, fuksją czy „brudnym różem”. Fioletowe dodatki zawsze mile są widziane w towarzystwie bieli, kremów, piasków, beży, brązów i/lub szarości. Jeśli chcemy wprowadzić więcej elegancji i luksusu do wnętrza, zestawiajmy fioletowe ściany lub fioletowe dodatki ze złotem i/lub srebrem, ewentualnie z połyskującymi elementami w czerni.  Dlatego bawmy się w zestawianie kolorystyczne poduch, zasłon czy ceramiki w kolorze fioletowym.

Wnętrza inspiracje: fioletowy i zestawienia kolorów

Nadal rzadko spotykana jest odwaga w łączeniu fioletowego koloru z jasną bazą oraz drugim, mocnym akcentem kolorystycznym na ścianach. Zazwyczaj ograniczamy się do zastosowania dwóch barw, nie więcej. A szkoda, ponieważ już przy małych wnętrzach możemy osiągnąć ciekawe efekty, które w niesamowity sposób uatrakcyjnią nasz pokój, minimalnie wpływając na jego optyczne pomniejszenie czy zaciemnienie. Kwestią kluczową będzie przede wszystkim zastosowanie odpowiednich dodatków i trików, które pomogą nam zachować uczucie przestronności we wnętrzu, np. luster. W takich zestawieniach możemy brać pod uwagę łączenie akcentów, takich jak fioletowa farba z fioletową tapetą/grafiką/tkaniną. Kolor fioletowy sprawdzi się prawie w każdego rodzaju wnętrzach, zarówno tych domowych – sypialnia, salon, kuchnia, pokój nastolatka, gabinet, jak i tych o charakterze usługowym i rozrywkowym – klubo/kawiarnia, restauracja, salon kosmetyczny, fryzjerski, biuro itp. Wcześniej należy sprawdzić odcień oraz ilość tego mocnego koloru, która nas zadowoli, a jednocześnie nie będzie męczyć i drażnić.

Wnętrza inspiracje: fioletowy kolor wnętrz - jak uniknąć wpadki

Wnętrza inspiracje: w ostatnim czasie coraz chętniej wybieramy kolor fioletowy do aranżacji wnętrz, ale mimo wszystko zdarzają nam się wpadki z których nie jesteśmy później zadowoleni. Mamy tendencje również do przesadzania w stosowaniu mocnych kolorów wnętrz. Najczęściej malując ściany na fioletowo jesteśmy przerażeni efektem po malowaniu, kiedy wnętrze wyszło zbyt ciemne i ponure. Należałoby wtedy „odratować” aranżację w kolorze fioletowym jasnymi dodatkami, zbliżonymi kolorem do bieli oraz odsłonięciem maksymalnie dekoracji okna. Czasami rezygnacja z firanek na rzecz samych, jasnych zasłon czy rolet, pomoże wpuścić do wnętrza więcej światła. Pomalowanie wnęki okna wokół stolarki jasną farbą również nieco poprawi odbijanie światła do wewnątrz pokoju. Jasne tekstylia czy meble będą stanowić doskonałą przeciwwagę dla ciemnego tła ścian. Do tego warto dorzucić kilka elementów wystroju w dodatkowej barwie – jasnej zieleni, cytryny, amarantu lub koralu.