Eklektyczne wnętrza jak w kamienicy: pozytywna i świeża aranżacja

2017-04-27 16:51 Małgorzata Pawlak

Dwupoziomowy domek urządzony jak mieszkanie w kamienicy? Czemu nie! Historyczny klimat idzie w parze z bogactwem koloru. Jest świeżo i wiosennie – aż chce się mieszkać.

– Czas kupić coś większego, pomyślałam, gdy garderoba w poprzednim M stawała się stanowczo za ciasna – wspomina z przymrużeniem oka właścicielka. Jako rodowita łodzianka, nie wyobrażała sobie innego mieszkania niż w kamienicy z artystycznym klimatem. Któregoś wieczoru jednak poszukiwania lokum zawiodły ją do nowego osiedla domków. Część z nich była jeszcze w budowie. Zima, śnieg skrzył się w reflektorach auta, wokół baśniowa sceneria… Obejrzała wnętrza: bardziej z ciekawości niż chęci przymierzenia się do pomysłu, by tu osiąść na stałe. I od razu poczuła, że jest u siebie!

Klimat kamienicy w domku: to jest pomysł!

Decyzję o zakupie domu właścicielka podjęła szybko, ale nie porzuciła do końca marzeń. Przedstawiła je architektce Katarzynie Kosiorek z pracowni KK Architekci, na którą trafiła przez znajomych z pracy. – To nie było łatwe wyzwanie – wpleść w nowoczesną przestrzeń ducha kamienic charakterystycznych dla Łodzi – opowiada architektka. I tłumaczy: – W aranżacji eklektycznej, w której miesza się style, ważne jest, by nie popaść w stylistyczną przesadę ani też nie poprzestać na „niedopowiedzeniach”.

Okazało się jednak, że paniom znakomicie się współpracowało. Projekt powstał błyskawicznie. W planie dewelopera niewiele zmodyfikowano. Jedynie schody uległy metamorfozie. Jak osiągnięto zamierzony efekt? – Właścicielka kocha mocne kolory, koncepcja całości została więc oparta na ich wkomponowaniu, w dosłownie kilku miejscach, w spokojne tło: szarość, biel i niewielką ilość czerni – wyjaśnia Katarzyna Kosiorek. Znaczenie mają też proste formy mebli i zabudów oraz wrażenie przestronności. Wtedy barwy są dynamiczne, lecz nie dominują. Nie konkurują też z dyskretnymi detalami, jak sztukaterie czy tapety, które przywołują skojarzenia z wiekową architekturą. A na nich tak bardzo zależało właścicielce. Podsumowuje, że zmieniła swoje wcześniejsze plany, ale było warto!

Styl eklektyczny we wnętrzach

Na podłodze na parterze architektka zaproponowała lakierowany beton. – By uzyskać równy poziom z posadzką z płytek w łazience obok, zostało skute w niej kilka centymetrów wylewki – mówi. Na gładkiej szarej powierzchni ładnie wyglądają meble, a przestrzeń dzięki niej wydaje się większa i, wbrew pozorom, zupełnie nie traci przytulności. Właścicielka szczególnie docenia zalety betonowej posadzki. – Nie widać na niej śladów, nie niszczy się, łatwo utrzymać ją w czystości – wyjaśnia.

Zobacz też: Szare wnętrza - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kącik TV
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Pomysł na efektowny kącik telewizyjny

Kącika TV nie widać, gdy wchodzi się do strefy dziennej. Sprzęt został nieco przysłonięty prostą obudową biokominka. Ścianę za telewizorem pokryto fototapetą z delikatnym motywem. Jest jak relief naruszony upływem czasu. Narożniki sufitu zdobią sztukaterie.

Nie przegap: Sztukaterie w stylu pałacowym i nowoczesnym >>>

Na pierwsze piętro prowadzą dębowe schody dywanowe (nie mają tzw. belek policzkowych, do których zwykle mocuje się stopnie). Te są z jednej strony montowane w ścianie. Świetnie pasują do wnętrza i komfortowo się po nich chodzi (proj. Katarzyny Kosiorek). I jeszcze jeden patent – pod schodami mieści się duży schowek z wysuwanym legowiskiem dla psa, który uwielbia na nim spać!

Przytulna sypialnia na piętrze

W sypialni na piętrze sztukateryjna dekoracja sufitu jest wyrazistym elementem wystroju. – W pierwszej wersji projektu była biała, ale bardzo chciałam ją wyeksponować kolorem. Została więc pomalowana szarą farbą – mówi właścicielka. Rozeta współgra z lampą, której wnętrze ma relief. Kompozycyjnie stanowi równowagę dla szarych: grzejnika, zagłówka i tapety nad nim, oraz czarnego regału.

Zobacz też: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Okno w sypialni zasłaniają żaluzje drewniane, sterowane pilotem. Miękka wykładzina i tapicerowany zagłówek łóżka tworzą wrażenie przytulności. Ścianę za szczytem mebla zdobi fototapeta, której motyw przypomina przetarty stary tynk. Wprost wymarzone „do kompletu” z tapetą są lustro i stoliki nocne, zrobione z desek z odzysku.

Sypialnia na piętrze
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Garderoba i kąpiel w słońcu

Komfortowa garderoba była jednym z priorytetów właścicielki. Przeznaczono na nią długi i wąski pokój z oknem. Przestrzeń wzdłuż jednej ściany zajmuje pojemna szafa do zabudowy. Zamykają ją drzwi przesuwne z lakierowanego MDF-u oraz lustrzane. Spora kolekcja butów jest częściowo chowana w szafie, częściowo wyeksponowana na regale. Przy okazji świetnie gra rolę dekoracji wnętrza.

Swoistą wisienką na torcie jest biała łazienka, w której wyróżniają się żółte elementy dekoracyjne. Na tym też bardzo zależało właścicielce – by łazienka nie była „sztampowym” pomieszczeniem!

Mieszkanie w kamienicy: GALERIE ZDJĘĆ

Marzysz o mieszkaniu w kamienicy? Sprawdź kilka inspiracji!