Dwa jednakowe salony z kuchnią. Zobacz, na jakie pomysły wpadły dwie architektki

2024-04-16 18:28

Chociaż te mieszkania nie są identyczne, to zarówno metraż, jak i rozkład strefy dziennej, w której skład wchodzą salon, jadalnia oraz kuchnia, są bardzo zbliżone. Zobacz, jak poradziły sobie z nimi architektki z dwóch różnych pracowni. Każda miała nieco inną wizję. Zobaczcie sami - która bardziej Wam się podoba?

Spis treści

  1. Mieszkanie nr 1. Salon
  2. Mieszkanie nr 1. Jadalnia
  3. Mieszkanie nr 1. Kuchnia
  4. Mieszkanie nr 2. Salon
  5. Mieszkanie nr 2. Jadalnia
  6. Mieszkanie nr 2. Kuchnia

Mieszkanie nr 1. Salon

Autorką tego projektu jest Malwina Morelowska. Dojrzałemu małżeństwu, z którym przyszło jej współpracować, zależało na minimalistycznych wnętrzach, ale o ciepłym wydźwięku. 

Salon miał być sercem ich domu. Często przyjmują gości, więc w rogu pokoju stanęła obszerna, biała kanapa, którą udekorowano poduszkami w stonowanych barwach. Tuż obok na mieniącym się na biało i złoto dywanie ustawiono stolik z naturalnego kwarcytu.

Szczególną uwagę tej strefy zwracają ściany, które z dwóch stron ją oplatają. Bezpośrednio naprzeciwko ściany telewizyjnej, za plecami kanapy powieszono kilka półek, na których wyeksponowano książki i dekoracje. 

Mieszkanie w Warszawie w duchu przytulnego minimalizmu
Autor: Projekt i stylizacja: Malwina Morelewska, zdjęcia: Yassen Hristov

Ciekawym rozwiązaniem w tej strefie jest zastosowanie przesuwanego, dymionego szkła, które może stanowić tło dla dowolnego przedmiotu. 

Ścianę obok w całości pokryto gresem imitującym kamień. To tu stanął również biokominek. 

Mieszkanie nr 1. Jadalnia

Jadalnia stoi jakby na drodze do kuchni. Ciemny, drewniany stolik jest niewielki, ale to tylko pozory. Kiedy potrzeba, rozkłada się. 

Obok niego ustawiono krzesła wykonane również z ciemnego drewna, tapicerowane jasną, nawiązującą do koloru kanapy tkaniną.

Mieszkanie nr 1. Kuchnia

Kuchnia to królestwo pani domu. Kolorem wyłamuje się z neutralnych, zgaszonych barw panujących w strefie dziennie, a jednocześnie harmonizuje z nimi, nawiązując do natury. Zieleń w połączeniu z ciemnymi brązami i bielą dodaje całej aranżacji charakteru. 

Dla gospodyni, która uwielbia gotować, poza estetyką była ważna również funkcjonalność. Strefa przechowywania znalazła się w spiżarni, do której prowadzą drzwi typu secret. Sporo można również schowaj w pojemnej bryle wyspy. 

Dzięki temu inwestorzy zrezygnowali z podwieszanych szafek, co bez wątpienia nadało tej przestrzeni lekkości. 

Zobacz całe mieszkanie: Minimalistyczne wnętrze w podwarszawskiej willi. Kolor podłogi nawiązuje do włosów pani domu

Mieszkanie nr 2. Salon

Ten projekt wyszedł spod ręki Katarzyny Szostakowskiej z pracowni Kate&Co. Właścicielką tego mieszkania na Żoliborzu jest kobieta, która potrzebowała przestrzeni do życia, ale i do pracy. Wnętrza jej apartamentu zdefiniował kamień, którego jest tu równie dużo, co w pierwszym, wyżej opisanym projekcie. 

Układy obu mieszkań są bardzo zbliżone. Długie pomieszczenia łączą w sobie trzy funkcje. W salonie duże, jasne narożniki zajęły dokładnie ten sam róg pokoju. 

Mieszkanie na Żoliborzu
Autor: Projekt: Kate&Co, fot. Yassen Hristov

Katarzyna Szostakowska zadbała, by ściany otaczające wypoczynek stanowiły dla niego imponujące tło. Zamiast podwieszanych pólek, postawiła na zabudowę, która biegnie nad kanapą i płynnie przechodzi po obu stronach w przeszklone witryny. 

To nie jedyne wykonane na zamówienie meble w strefie dziennej. Dalej znalazło się miejsce dla imponującego barku mieszczącego kolekcję alkoholi inwestorki.

Mieszkanie nr 2. Jadalnia

Jadalnię umiejscowiono mniej więcej w tym samym miejscu, co w pierwszym projekcie. W tym przypadku architektka postawiła jednak na całkiem spory, ciemny stół na masywnych nogach. Obok niego stanęły nowoczesne i tapicerowane krzesła.

Mieszkanie nr 2. Kuchnia

Kuchnia choć niewielka, jest niezwykle wyrafinowana. Wszystko dzięki połączeniu drewnianego forniru z jasną zabudową oraz kamieniem. 

Ten pojawił się nie tylko między kaszmirowymi szafkami. Obłożono nim wyspę, ale także blaty. Błysk, ale i elegancję wprowadziły tu trzy lampy.

Zobacz całe mieszkanie: Z miłości do kamienia. Kobiecie mieszkanie na Żoliborzu

Złoto we wnętrzach WZ Studio

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny