Dwa identyczne mieszkania na dwa sposoby. Jedno urządziła architektka, drugie inżynier. Oto zaskakujący efekt!

2023-11-02 8:49

Nie ma dwóch takich samych mieszkań, nawet jeśli łączy je ten sam układ i metraż. Zanim wejdzie do nich architekt, są czystą kartką, którą można dowolnie zamalować. Dzisiaj zaglądamy do dwóch identycznych apartamentów w Gdańsku i pokazujemy dwa różne sposoby, na jakie je urządzono.

Spis treści

  1. Kuchnia i salon. Dwa sposoby na jedno wnętrze
  2. Takie same garderoby urządzone na dwa różne sposoby
  3. Dwie takie same łazienki na dwa sposoby

Każde mieszkanie ma 87 mkw. i tworzy je strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią, garderoba, sypialnia, biuro, łazienka oraz toaleta. Układ funkcjonalny mieszkań jest taki sam i niczego nie zmieniono. 

Właścicielem obu jest jedna osoba, która postanowiła zaufać architektce Monice Niemiec w kwestii pierwszego mieszkania. Drugim z kolei zajął się specjalista-inżynier, który projektuje meble na wymiar. Wszystkie meble do obu mieszkań zostały stworzone przez Oddział Komandor Pomorze.

Kuchnia i salon. Dwa sposoby na jedno wnętrze

Kuchnia i salon w mieszkaniu nr 1

W mieszkaniu nr 1 strefę dzienną zdominowały jasne kolory i drewno. W salonie stanęła duża, szmaragdowa kanapa, bezpośrednio za nią w części jadalnej spory stół, a kuchnia stała się właściwie niewielkim, raczej niewyróżniającym się aneksem kuchennym. Ten minimalizm pozwolił odwrócić uwagę od tej części apartamentu, a skierował ją na mocniejszą strefę wypoczynku.

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Jego mocny kolor zdecydowanie rzuca się w oczy i to on definiuje to wnętrze. Mocy nadaje mu również czarna ściana telewizyjna i jasne, skontrastowane z nią drewniane lamele. Na niej zawisła też podwieszana szafka. Nie przytłacza tego pomieszczenia. Chodziło jednak również o względy praktyczne. Robot odkurzający ma ułatwione zadanie i jest w stanie dokładnie pod nią posprzątać.

Kuchnia i salon w mieszkaniu nr 2

Tutaj kuchnia nie została usunięta na bok, ale wyraźnie ją wyróżniono. Jej centrum stanowi wyspa, więc to mieszkanie zdecydowanie dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni i lubią gotować. 

Meble, choć również minimalistyczne, gładkie i bez uchwytów, to jednak są utrzymane w kilku kolorach. Obok bieli, pojawił się również materiał drewnopodobny i czerń. Przestrzeń między szafkami górnymi i dolnymi nimi wypełnił czarny materiał, ten sam, z którego zrobiono wyspę.

Strefa jadalnia znalazła się tuż pod oknem. Tam stanął stół, a przy nim krzesła w elektryzującym kolorze granatu. W przeciwieństwie do poprzedniego mieszkania nie ma tu strefy wypoczynku i kanapy! 

Przeczytaj także: Styl eklektyczny w mieszkaniu z widokiem na Beskid Niski. 67 m² w Szczyrku

Takie same garderoby urządzone na dwa różne sposoby

Garderoba w mieszkaniu nr 1

W pierwszym mieszkaniu urządzono białą garderobę w kształcie litery “U”. Każdy z domowników ma do dyspozycji swoje skrzydło. Są tam i półki, i szuflady. Częścią przeznaczoną na rzeczy wiszące właściciele mieszkania będą musieli się podzielić. 

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Garderoba w mieszkaniu nr 2

Tutaj garderoba wygląda całkowicie inaczej. Po obu stronach powstała zabudowa, jednak ściana naprzeciwko drzwi pozostała pusta. Zawisło tam tylko lustro, które optycznie powiększa to pomieszczenie. Większą część garderoby wyposażono w system rurowy. Niżej znajdują otwarte półki oraz szuflady. 

Dwie takie same łazienki na dwa sposoby

Łazienka w mieszaniu nr 1

W 70-metrowym mieszkaniu łazienka nie może być zbyt duża. Jednak tę udało się urządzić tak, by stała się prawdziwą strefą relaksu. W pierwszym mieszkaniu na ścianie po lewej stronie od prysznica i umywalki zamontowano szafę wnękową, która kolorystycznie wtapia się w szare płytki. 

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej łazience pojawiły się podwieszane szafki pod umywalką. W pierwszej zdecydowano się na ciemny kolor frontów, który z jednej strony prasuje do ciemnych płytek, a z drugiej kontrastuje z tymi w kolorze szarości. 

Pod umywalką udało się ukryć kosz na pranie. Z kolei w mniejszych trzech szufladach znajdują się kosmetyki. 

Szafka jest nieco węższa niż przestrzeń między ścianą a prysznicem. To zabieg celowy! W niewielkiej wnęce ukryto wieszak typu puzon, na którym można np. zawiesić ręcznik. 

Łazienka w mieszaniu nr 2

Układ w tej łazience jest bardzo podobny do tej w mieszkaniu nr 1. Zamiast zabudowy, która sięgnęła sufitu, pozostawiono wolną przestrzeń. To sprawiło, że łazienka wydaje się większa i przestronniejsza. Z drugiej jednak strony to miejsce pozostaje niezagospodarowane. 

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

W tej łazience zmieniły się też kolory. Obok szarości pojawił się kolorystyczny akcent w postaci zieleni ściany, na której wisi lustro.  Szafka o drewnopodobnych frontach pod umywalką wyróżnia się na jej tle. 

  • Projekt nr 1: Monika Niemiec
  • Projekt nr 2: Komandor
  • Zdjęcia: źródło: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Przeczytaj również: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE