Dom jednorodzinny w Kiekrzu. Zobacz, jak zmienił się po przebudowie

Kominek w salonie
Autor: Mateusz Bieniaszczyk/serwis prasowy Atelier Starzak Strebicki

Dom jednorodzinny składał się z wielu oddzielonych od siebie pomieszczeń. Przebudowa przeprowadzona według projektu architektów z Atelier Starzak Strebicki pozwoliła otworzyć je i połączyć optycznie w przestronną strefę dzienną. Charakterystyczne materiały wykończeniowe to nie tylko wybór estetyczny, ale i uwzględnienie potrzeb czworonożnych mieszkańców tego miejsca.

Przebudowie jednorodzinnego domu w Kiekrzu przyświecał cel połączenia odseparowanych pomieszczeń w wielofunkcyjną otwartą przestrzeń. Wszystkie pomieszczenia znajdujące się na parterze dzieliło wiele ścian i w rezultacie były one dość ciemne oraz mało funkcjonalne. Jedynym pomieszczeniem w pełni wykorzystywanym przez mieszkańców była kuchnia. W wyniku wprowadzonych zmian korytarz włączono do dużego pokoju a kuchnię otwarto na duży pokój oraz jadalnię, i tym samym wizualnie połączono w jedną dużą przestrzeń.

Ważnym czynnikiem warunkującym nowy wygląd i funkcjonalność domu była nie tylko stała obecność zwierząt w domu właścicieli: psa rasy dog de Bordeaux oraz czterech kotów, ale przede wszystkim zadbanie o ich komfort. Dla psa urządzono legowisko przy wyłożonej granitem ścianie od kuchni, skąd może on obserwować cały dom i strefę wejścia oraz które daje mu poczucie bezpieczeństwa i intymności. Parter wyłożono płytkami granitowymi, co pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość. W miejscach, w których nie przebywają zwierzaki podłoga jest drewniana (jesionowa) tworząc atmosferę przytulności i ciepła.

Meble i stolarkę drzwiową wykonano z orzecha amerykańskiego. Jednorodzinny dom otrzymał nową, bardziej funkcjonalną i odpowiadającą prawdziwym potrzebom codziennego życia mieszkańców przestrzeń, a zarazem bardziej nowoczesny kod estetyczny.

Zabodowa z orzecha amerykańskiego
Strefa łazienki

Autor: Mateusz Bieniaszczyk/serwis prasowy Atelier Starzak Strebicki

Zarówno w kuchni, jak i w strefie łazienki zastosowano stolarkę i zabudowę meblową z orzecha amerykańskiego. Wyrazista barwa drewna kontrastowo odcina się o szarych płytek tworząc intrygującą kompozycję. W taki sposób uporządkowano przestrzeń domu i nadano jej spójny charakter.