Dom dwóch wizji

2009-09-22 2:00

Czasem warto ulec. Otworzyć się na inne pomysły, zachwycić koncepcją odmienną od własnej. I zyskać więcej, niż się oczekiwało. Tak było z Anitą i Januszem, którzy swój 240-metrowy dom urządzili wspólnie z architektem.

Miało być całkiem inaczej. Gospodarze początkowo planowali płaski dach, we wnętrzu ciemny, egzotyczny parkiet, meble z drewna wenge, umiarkowanie otwartą kuchnię. A oto, co jest: spadzisty dach, czerń i biel, kuchnia jako integralna część pokoju dziennego. Ciemne meble zostały w poprzednim, poznańskim mieszkaniu. Marzenie Anity i Janusza zostało wywrócone do góry nogami, pokonane przez wizję autora projektu. Warto było ulec, chociaż między właścicielami a architektem, Adamem Pulwickim, zaiskrzyło dopiero podczas drugiego spotkania. Za to z ogromną siłą, dzięki której rodzina zyskała przyjaciela. A dom dobrego ducha, czuwającego nad jego dojrzewaniem. Od początku reguły były proste. Czarno na białym. Zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku. Anita i Janusz lubią konsekwencję. Reguła pierwsza: określamy estetykę wnętrza i do niej dostosowujemy nieprzekraczalny budżet. Tej „nieprzekraczalności” pilnuje Janusz, z zawodu doradca podatkowy, więc musi się udać. Reguła druga: dom w podpoznańskim Puszczykowie ma być miejscem odpoczynku. Żadnych architektonicznych szaleństw, krzykliwych kolorów, jedynie czysta forma, stonowane barwy.

Projekt wnętrz

Bezkompromisowy minimalizm, tylko pozornie chłodny i nieprzytulny. Tu nic nie dzieje się przypadkiem. Wrażenie spójności buduje dębowa podłoga położona w całym mieszkaniu i konsekwentna kolorystyka: klasyczne połączenie czerni i bieli. Minimalizm kocha kontrast. Faktury materiałów, kolorów. Bez niego staje się nudny. Anita i Janusz postawili na kolor. Kontrast, który jednak nie razi; przeciwnie – umiejętnie zestawione barwy przenikają się i uzupełniają. Tu nie ma konkurencji. Podłoga z bielonej dębiny stanowi dla czarnych mebli idealne tło, wydobywając ich spokojną linię. Ponadczasowa, chłodna elegancja złamana elementami z drewna, jak stół w pokoju dziennym czy podłoga. Ocieplają wnętrze i łamią kolorystyczną monotonię. Spokój i harmonia. Podkreślone dodatkowo przez meble o czystych, prostych kształtach. Ich stonowanej linii nie zakłóca żadna zbędna ozdoba; nawet uchwyty kuchennych szafek są wtopione w gładką powierzchnię drzwiczek.

Przestronne wnętrza i wybór mebli

Jeśli czegoś w 240-metrowym domu nie brakuje, to na pewno światła i przestrzeni. Duże okna i przeszklone drzwi robią swoje. Efekt potęgują biała podłoga i ściany. W kuchni, gdzie dębina ustępuje ciemnemu gresowi, ich funkcję przejmują lakierowane na wysoki połysk blaty szafek i zlewozmywaka. Gładka powierzchnia odbija światło, dzięki czemu kuchnia sprawia wrażenie jaśniejszej i bardziej przestronnej. Reguła trzecia: parter i piętro to dwa światy. Dla gości i dla rodziny. Ekstrawaganckie gwiazdy dizajnu kontra stonowana klasyka. Ultranowoczesna gigantyczna umywalka Catalano i prysznic z odpływem liniowym w łazience dla gości na piętrze ustępują pola  tradycyjnej ceramice Koła, a wyrafinowane szarości – białej klasyce. Reguła czwarta: dzieci mają głos. A głosem tym mają wyrażać własne upodobania i stylistyczne inspiracje. Czarno-biała elegancja może zachwycać rodziców, ale niekoniecznie dzieci. Stąd róż w pokoju Helenki, 5-letniej baleriny, a rozbielone niebieskości i granat u jej starszego brata. Anita chce w ten sposób kształtować ich świadomość estetyczną. Sądząc po zachwycie, jaki w 12-letnim Antku wzbudził słoń-siedzisko projektu Ray i Charlesa Eamesów, nie będzie mieć z tym kłopotu. Spełnione marzenie. Snute właściwie już w momencie, gdy siedem lat temu Anita i Janusz wprowadzali się do nowego poznańskiego mieszkania. Zrealizowane w półtora roku. Wymagające kompromisu pomiędzy pragnieniami a możliwościami finansowymi. Będzie się zmieniać, dojrzewa. Jeszcze nie ma zasłon, szafki pod sprzęt RTV. Janusz coraz częściej mówi o zmianie kanapy, Anita myśli o wyeksponowaniu rodzinnych fotografii. Ale dla kogoś, kto wybudował i urządził dom w kilkanaście miesięcy, nie ma rzeczy niemożliwych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022