Dekadenckie mieszkanie z zamkniętą, błękitną kuchnią. To wariacja na temat stylu francuskiego!

2024-06-25 12:58

Styl francuskim kojarzy się z dobrym designem, harmonią czy nawiązaniem do klasyki. Pracownia VIVA DESIGN, tworząc aranżację tego mieszkania, zinterpretowała go na nowo, nie bojąc się odważnych połączeń i kolorów. Tak powstało wnętrze, obok którego nie da się przejść obojętnie!

Spis treści

  1. Wariacja na temat stylu francuskiego
  2. Mieszkanie inspirowane paryskimi kamienicami
  3. Dwustronna wnęka: sposób na optyczne powiększenie przestrzeni 
  4. Focus na detal
  5. Ze skrajności w skrajność: łazienki
  6. Apartament w stylu francuskim. Zdjęcia

Wariacja na temat stylu francuskiego

 130-m apartament tworzą salon, kuchnia połączona z jadalnią, sypialnia, dwa pokoje dla dzieci, dwie łazienki oraz pralnia. Nie obyło się bez zmiany układu przestrzennego, by sprostać wszystkim potrzebom inwestorki. Strefa salonu została zamknięta, kuchnia natomiast pozostała otwarta. Oba pomieszczenia otacza taras w kształcie litery L, dzięki czemu w cieplejszych miesiącach mieszkanie zyskuje dodatkową przestrzeń. 

 — W apartamencie mieszka właścicielka prywatnej firmy działającej w branży kwiatowej, która jednocześnie jest pasjonatką sztuki i designu. Jej wyjątkowe wyczucie stylu oraz dbałość o detal znacząco wpłynęły na końcowy efekt projektu — opowiada projektantka Barbara Steciak.

Mieszkanie inspirowane paryskimi kamienicami

Architektka wspólnie z inwestorką inspirowały się paryskimi kamienicami, w których styl historyczny miesza się z nowoczesnością i dobrym designem. Eklektyczna mieszanka czerpie z klasyki, ale nie boi się patrzeć w przyszłość, dzięki czemu zyskuje na nonszalancji i dekadentyzmie.

 — Nasza klientka miała mocno sprecyzowane oczekiwania odnośnie wnętrza. Chciała w nim wykorzystać sztukaterie w klimacie francuskich kamienic w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami, meblami, dodatkami. Nie bała się kolorów, wręcz zabiegała o nie, chciała mieć tło do eksperymentowania z kolorami dodatków. Miało to być połączenie klasyki z nowoczesnością w eklektycznym wnętrzu, czyli coś, co jest mi i mojemu zespołowi szczególnie bliskie — kontynuuje. 

Mieszkanie we francuskim stylu
Autor: Projekt: VIVA DESIGN, zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow

Dwustronna wnęka: sposób na optyczne powiększenie przestrzeni 

Salon został oddzielony od strefy wejścia za pomocą ściany. To właśnie na niej zawisł telewizor. Ściana w postaci dwustronnej wnęki skrywa z drugiej strony komodę oraz siedzisko. Takie rozwiązanie zarówno powiększa salon, jak i sam przedpokój. 

— Chciałam, aby ta ściana była bardzo dużym kontrastem w stosunku do ściany przeciwległej, która była wyłożona sztukaterią. Padł pomysł na wykorzystanie paneli trójwymiarowych, które ułożone poziomo i odpowiednio podświetlone stworzyły bardzo rzeźbiarską przestrzeń. Dopełnieniem jest minimalistyczna szafka RTV, którą zaprojektowaliśmy według naszego projektu w całości ze spieku ceramicznego. Ma ona odniesienie do stolika kawowego w podobnym materiale — mówi Barbara Steciak.

Focus na detal

Kiedy oglądniemy każdy zakątek tego mieszkania, stwierdzimy, że sporo się tam dzieje. Przestrzeni nie tworzą proste formy, ale detale, których jest całkiem sporo: od niezwykle zdobnej sztukaterii, przez lampy czy nawet kaloryfery. Mimo mnogości form nie została zachwiana spójność i nie powstał wizualny bałagan. Całość spaja sztuka.

— Sztuka we wnętrzach istniała zawsze. Możemy tu przywołać czasy historyczne, jak i te bardziej współczesne. Natomiast zauważa się trend, w którym sztuką zaczyna interesować się coraz szersze grono odbiorców. Sztuka daje nam bardzo intymny moment obcowania z pięknem doświadczenia kreacji i myśli autora, przebywania jakby z nim samym. Daje także poczucie luksusu i przynależności do kręgów artystycznych. Posiadanie dzieł sztuki jest synonimem dobrobytu, spełnieniem własnych ambicji i marzeń. Ja sama, mając wykształcenie artystyczne i czerpiąc z mojej prywatnej pasji, chętnie doradzam klientom przy doborze obrazów, czy rzeźb. Uważam, że to powoduje, że wnętrze jest kompletne — wyjaśnia projektantka.

Mieszkanie we francuskim stylu
Autor: Projekt: VIVA DESIGN, zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow

Ze skrajności w skrajność: łazienki

Obie łazienki są bardzo odważne. Nic dziwnego, skoro są odzwierciedleniem osobowości klientki, jej potrzeby “kolorowania życia” i fascynacji kolorem! 

— Zaproponowałam, żeby “pozwolić sobie” na więcej ekspresji w jednym pomieszczeniu. I za zgodą inwestorki — mój wybór padł na mniejszą łazienkę. Tutaj zestawiłam dwa ulubione kolory klientki fuksjowy róż i zgaszoną zieleń. Fantazja poprowadziła mnie do eksperymentu z fakturami, wzorami i kolorem. Tak naprawdę pomysł na tę łazienkę zrodził się od lampy Foscarini Big Bang w kolorze czerwonym. Pomyślałam, dlaczego by nie odwrócić kolorystyki i umieścić białą lampę na kontrastowym tle. Potem wszystko potoczyło się lawinowo, wybór barokowej sztukaterii, płytki nawiązujące do kafelków w kamienicach, motyw rafy koralowej na tapecie, teatralność i iluzja luster odbijających wszystko dokoła — komentuje swój projekt Barbara Steciak.

Apartament w stylu francuskim. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zjawiskowy apartament w stylu belle époque. Tak teraz mieszkałaby arystokracja!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Złoto we wnętrzach WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają