Beżowy kolor we wnętrzu. Aranżacja wnętrz z paletą barw - beż, kremowy i brązowy

2020-06-25 12:31 Agnieszka Zawadzka

Aranżacja wnętrz z kolorem beżowym daje wrażenie harmonii i komfortu. Kolory ścian beżowy, kremowy i brązowy pasują do większości wnętrz i pozwalają na dowolną interpretację jego charakteru, poprzez dobór określonych dodatków. Zainspiruj się naszymi podpowiedziami jak umiejętnie dobierać kolory ścian: inspiracje, zdjęcia i podpowiedzi.

Jednym z najczęściej wybieranych kolorów we wnętrzu jest beżowy. Odcienie beżu: mleczno-brązowy, ziemisty, karmelowy czy toffi - wywołują w nas wrażenie spokoju i przytulności. Nie bez powodu, te kolory we wnętrzu - miękkie, ciepłe odmiany beżu - kojarzą nam się z leniwym, letnim popołudniem, ulubioną kawą z mlekiem bądź słodkim biszkoptem. Słowem - beżowy kolor ścian i dodatków- to same przyjemności. Beżowy kolor we wnętrzu zachowuje się prawie niewidzialnie. Wpadając zarówno w brązy, jak i w szarości, przy całym swoim nasyceniu wciąż jest na tyle neutralny, by nie zdominować kolorem wnętrza. Łatwo je wówczas określić barwnymi tekstyliami, kolorem i charakterem mebli bądź oświetleniem.

Beżowy kolor we wnętrzu: jak umiejętnie zaaranżować wnętrze

Chcąc bezbłędnie rozplanować kolorystykę ścian przy aranżacji wnętrz beżami warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi z profesjonalnych palet malarskich (dostępnych w każdym markecie budowlanym i u producentów farb). Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przy aranżacji wnętrz beżami zainspirować się wcześniej zdjęciami różnych wnętrz, utrzymanych w rozważanych odcieniach kolorów. Wybierając kilka ulubionych – „opatrzmy” się z nimi przez jakiś czas. Łączmy ze sobą odcienie, rozmieszczając w wyobraźni konkretne barwy na poszczególnych ścianach naszego wnętrza. Chcąc ułatwić sobie wybór najlepszych odcieni do aranżacji wnętrz beżami, kremami i brązami, spróbujmy „ugryźć temat” rozważając zestawienia sąsiadujących ze sobą odcieni w palecie barw. Zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać, a następnie sprawdźmy jak możemy to osiągnąć.

Beżowy kolor we wnętrzu: określamy wykończenie

Chcąc uzyskać w aranżacji wnętrz beżami spokojne, stonowane wnętrze, zdecydujmy się na zastosowanie odcieni monochromatycznych. Osiągniemy je, wybierając różne odcienie jednego koloru z określonego trójkąta koła palety - niczym kawałek pizzy barwny „trójkąt” ukaże nam gotowy zestaw kolorów. Pastele zapewnią efekt wiosennej lekkości, mocne barwy dodadzą wrażenia zmysłowego nasycenia. Gdy oczekujemy swoistego kontrastu w ramach podobnych sobie odcieni, w aranżacji wnętrz beżami interesuje nas wykończenie dopełniające. Postawić wówczas musimy na dwa kolory przeciwstawne (w ramach wybranego trójkąta z palety kolorów) plus trzeci, dowolnie wybrany. Taki zestaw da wrażenie dynamicznego, „młodego” wnętrza.

Beżowy kolor we wnętrzu: sztuczki i triki

Ponadto przy aranżacji wnętrz beżami warto pamiętać o kilku niezawodnych trikach:

- jeśli chcemy „wyciszyć” odcień, lekko zneutralizować jego intensywność, możemy pokryć pomalowaną ścianę farbą podkładową,


- jeśli w jednym wnętrzu wykorzystujemy różne kolory, wybierajmy je tak, aby miały taki sam stopień nasycenia,


-dla zwiększenia efektu w stylowych pomieszczeniach granice miedzy kolorami dobrze podkreślić białym stiukiem lub stylową sztukaterią.